9-latka biega szybciej niż dorośli. Fenomen. Ale trenerzy ostrzegają

Niespełna dziewięcioletnia Eliza regularnie startuje w biegach na 5 km, jej życiowy rekord to świetne 19 minut i 33 sekund. - Lubię biegać - mówi córka dwójki biegaczy. Czy to dobre, zdrowe, bezpieczne dla jej rozwoju?

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śledź nas na Facebooku , Twitterze oraz Instagramie

Sobota, godz. 8.55. W Parku Skaryszewskim w Warszawie zbierają się biegacze. Za chwilę początek parkrunu, cotygodniowego, bezpłatnego biegu na 5 km.

Na linii startu, razem z tatą, ustawia się również drobniutka, niespełna 9-letnia Eliza. Wzrost: 130 cm, waga: 25 kg.

"Trzy, cztery! Start!". Blondwłosa dziewczynka w mgnieniu oka przemyka między nogami dorosłych biegaczy i momentalnie dołącza do czołówki, której przewodzi Tomasz Lipiec, były mistrz Europy w chodzie, były minister sportu. Po 300 metrach Eliza wyprzedza mnie o jakieś 30-40 metrów. Zerkam na aktualne tempo i niedowierzam - jest niezłe. Pół kilometra pokonuję w czasie minuty i 52 sekund, ale różnica między mną, a Elizą wcale nie maleje.

W połowie dystansu już wiem, że doścignięcie tej małej Pauli Radcliffe, brytyjskiej rekordzistki świata w maratonie, będzie tego dnia raczej niemożliwe. - Super, tak trzymaj! - dopinguje córkę tata, który biegnie tuż obok niej.

Na metę, solidnie zziajany, wbiegam w czasie 20 minut i trzech sekund. Wynik Elizy? Zdecydowanie lepszy - 19 minut i 36 sekund. Cały dystans przebiegła z prędkością 15,32 km/h. Na maratonie oznacza to wynik w granicach 2 godzin i 45 minut!

Tata: Po prostu biegamy

- Można zdjęcie z gwiazdą? - pytają dziewczynkę zdumieni biegacze. - Tak - odpowiada nieśmiało.

- Jak się czujesz? Jesteś bardzo zmęczona? - dopytują inni. - Dobrze. Lubię biegać - mówi speszona zainteresowaniem dorosłych.

Później oblegany jest Marek, ojciec dziewięciolatki. - Żeby była jasność, nie jestem żadnym katem. Nie zmuszam Elizy do biegania. Zaczęliśmy od krótkich, 400-metrowych odcinków. Polubiła to. Kiedy zabraliśmy ją na pierwszy parkrun, momentalnie spodobała jej się rywalizacja.

- Eliza często wyciąga mnie i żonę, bo chce pobiegać. Sami często startujemy w zawodach - tłumaczy pan Marek. - Czasem potrafimy przetruchtać 10 km i nie widać po Elizie większego zmęczenia. Nie zabieram jej na żadne specjalistyczne treningi tempowe czy szybkościowe. Po prostu biegamy. Zobaczymy, jak dalej będzie się rozwijała i co będzie chciała robić. Chcielibyśmy, żeby została biegaczką, ale do niczego nie będziemy jej zmuszać. Zdarzają się dni, kiedy mówi, że słabiej się czuje i wtedy odpuszczamy - mówi tata dziewczynki.

Niespełna 9-letnia Eliza na trasie parkrunu w Konstancinie Eliza podczas biegu na 5 km. Fot. parkrun.pl

Eliza rekordzistka

Eliza ma za sobą już 32 starty w biegach na 5 km. Pierwszy raz, jeszcze jako ośmiolatka, ścigała się 13 września ubiegłego roku w Konstancinie. Z czasem 22:43 zajęła 10. miejsce. Od tamtej pory zrobiła wielki postęp.

W kwietniu tego roku pobiegła 19:46, co dało jej drugie miejsce klasyfikacji ogólnej! Miesiąc później ustanowiła rekord życiowy - z czasem 19:33 znów była druga, a do zwycięzcy, swojego taty, straciła zaledwie dziewięć sekund. Trzeciego zawodnika w klasyfikacji wyprzedziła o minutę i 10 sekund!

Według Andrzeja Piotrowskiego, fizjoterapeuty z kliniki Ortoreh, mamy do czynienia z ogromnym talentem. - Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ta dziewczynka ma wrodzony dar i przede wszystkim niesamowite predyspozycje wytrzymałościowo-szybkościowe. Choć nie wyolbrzymiałbym wyników, jakie do tej pory osiągnęła. Dla mojej pięcioletniej córki przebiegnięcie kilometra nie stanowi żadnego problemu - mówi.

Rodzicom brakuje wyobraźni?

Bardziej sceptyczna jest Weronika Zielińska, trenerka biegowa w klubie 12tri.pl. - Skoro to dziecko garnie się do ruchu, to przede wszystkim postawiłabym na zabawy ogólnorozwojowe, jak gimnastyka, jazda na rowerze, pływanie, które poprawiają wszystkie cechy motoryczne i doskonale rozwijają. Bieganie traktowałabym bardziej jako dodatek - twierdzi Zielińska. - Na miejscu rodziców tej dziewczynki zastanowiłabym się, czy nie warto trochę odpuścić. Rywalizacja na 5 km jest naprawdę wymagająca. To ciężki dystans. Nigdy nie słyszałam, żeby były organizowane osobne wyścigi na "piątkę" dla tak małych dzieci.

- Wydaje mi się, że jej rodzicom brakuje wyobraźni - mówi Jacek Chmiel, trener II klasy lekkiej atletyki i wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski. - Przecież za 20 lat może dojść do sytuacji, że na samą myśl o bieganiu lub innym sporcie dziewczyna będzie miała odruchy wymiotne.

Chmiel opowiada: - Przed majowym Biegiem Ulicą Piotrkowską na 10 km, którego byłem dyrektorem, napisał do nas pewien mężczyzna. Chciał, żebyśmy pomogli mu wypromować jego 3,5-letniego synka, który jest ponoć niesamowitym talentem i z pewnością wygrałby całą imprezę. W głowie się nie mieści, ale niestety dochodzi do takich sytuacji, że rodzice realizują jakieś niespełnione ambicje. Wracając do małej Elizy, to nigdy nie pozwoliłbym, żeby dziecko co tydzień startowało na dystansie 5 km - dodaje.

"Nic dobrego z tego nie wyjdzie"

W podobnym tonie wypowiada się Kamil Kruk, instruktor lekkiej atletyki, który prowadzi m.in. uzdolnione dzieci w Akademickim Klubie Lekkoatletycznym "Ursynów" w Warszawie. - Jaki miała czas? 19:33? O Boże Oby jak najszybciej przestała biegać tak długie dystanse. Z pewnością jest to utalentowana dziewczynka, ale powinna trafić do klubu lekkoatletycznego, bawić się sportem z rówieśnikami, a nie łupać co tydzień 5 km, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie - mówi Kruk. - W naszym klubie z takimi dziećmi próbujemy różnych aktywności. Gramy m.in. w kosza, piłkę nożną. Owszem, też biegamy np. krótkie 30-metrowe odcinki pod górkę, ale wszystko w formie zabawy. Najwcześniej bardziej specjalistyczne treningi biegowe powinno się zaczynać w wieku 15-16 lat.

Jakub Fedorowicz, koordynator ogólnopolskiego cyklu parkrun: - W naszych biegach nie obowiązuje ograniczenie wieku, ale rodzicom startującym z dziećmi poniżej 11. roku życia sugerujemy, żeby szczególnie uważali i apelujemy, aby nie biegły z nimi całego dystansu. Można go pokonać szybszym spacerem lub marszobiegiem.

- Kiedyś podczas parkrunu w Gdyni byłem świadkiem sytuacji, w której mężczyzna biegł obok syna i zwrócił się do niego mówiąc: "Jak przebiegniesz jeszcze kawałek, w nagrodę pojedziemy do McDonald'sa". Osłupiałem. Później postanowiłem porozmawiać z tym panem, ale był z tych nieprzekonywalnych. Wychodził z założenia, że jego syn potrafi, ale zwyczajnie się leni. Widziałem też reakcję tego chłopca, który ewidentnie nie przyjechał na ten bieg z własnej woli. W takich sytuacjach staramy się interweniować i próbujemy przemówić rodzicom do rozumu. Niestety, czasami jesteśmy bezradni - kończy Fedorowicz.

Eliza z rodzicami na mecie parkrunu, biegu na 5 km, w Konstancinie Eliza z rodzicami na mecie parkrunu, biegu na 5 km, w Konstancinie

Mama: Wszystko w granicach rozsądku

Katarzyna, mama Elizy, uspokaja i tłumaczy. - Nie robimy nic na siłę. Do biegania córki podchodzimy na luzie. Dziecko uwielbia być w ruchu. Jest szczęśliwe, nie choruje. Póki co nie doznaje żadnych kontuzji. Poza tym jest pod stałą kontrolą lekarza-pediatry. Wszelkie podstawowe badania, które regularnie przechodzi nie wskazują na to, żeby nie mogła biegać. Naprawdę, wszystko robimy w granicach rozsądku - zapewnia. - Jeszcze raz powtórzę, ani ja ani mąż nie zmuszamy jej do biegania. Wiemy, że ma talent i go szlifujemy. Rozważamy możliwość zapisania jej do klubu, ale jeszcze nie w tym roku. Cały czas wyczuwamy, co sprawia jej największą przyjemność. Oprócz biegania uwielbia jeździć na rowerze górskim, więc zobaczymy jak się rozwinie. Na pewno nie chcemy jej niczego narzucać.

Rozmawiał Damian Bąbol

Śledź autora na: twitterze oraz instagramie

Jak oceniasz biegowy rozwój 9-letniej Elizy?
Komentarze (181)
9-latka biega szybciej niż dorośli. Fenomen. Ale trenerzy ostrzegają
Zaloguj się
 • juna5

  Oceniono 447 razy 315

  Znam całą rodzinę, widzę jak wygląda u nich bieganie.
  Eliza na prawdę lubi biegać, nie ma tam żadnych tekstów ze strony rodziców "jak przebiegniesz poniżej 20 sekund to dostaniesz to i tamto". Tata biegnie przodem i zawsze trzyma tempo córki, odwraca się i kontroluje. I nie ma tu mowy o żadnych niespełnionych ambicjach rodziców. Sami w młodości trenowali i wiedzą co to sport profesjonalny i jak nie roztrwonić talentu Elizy. Oni po prostu lubią aktywnie spędzać czas, a nie przed telewizorem lub wylegiwać się na plaży. Sami mówią że jak jej się znudzi bieganie to będzie robić coś innego.

 • Jakub Abramczuk

  Oceniono 323 razy 285

  BTW

  "Na metę, solidnie zziajany, wbiegam w czasie 20 minut i trzech sekund. Wynik Elizy? Zdecydowanie lepszy - 19 minut i 36 sekund. Cały dystans przebiegła z prędkością 15,32 km/h. Na maratonie oznacza to wynik w granicach 2 godzin i 45 minut!"

  Damian, serio? Przenosisz czas z zawodów na 5K na 42K i podajesz to jako prognozę? Matko... :(

 • szacowny_starszy_pan

  Oceniono 312 razy 272

  Dziecko siedzi przed komputerem/telewizorem - źle. Dziecko rwie się do ruchu - źle, bo nie zgodnie z zaleceniami z AWF.

 • runnerski.pl

  Oceniono 275 razy 203

  Trochę śmieszą mnie w tej historii eksperci, którzy zgodnie zakazują wręcz dziewczynce biegać, teoretycznie mają racje stawiając na ogólnorozwojówkę problem w tym, że w praktyce nikt z nich nie miał i nie ma pod swoimi skrzydłami takiego talentu i tylko w teorii mają rację a jeśli ona naprawdę jest mega talentem na miarę Usaina Bolta w sprincie, zaprzestanie teraz treningów zaprzepaści szansę na poznanie prawdy. Jeśli rodzice ją kontrolują (także medycznie) i nie robią nic na siłę oferując tylko wsparcie to ekstra oby tak dalej.

 • wolverine_14

  Oceniono 167 razy 137

  Ten komentarz jednego z "ekspertów" o zaczynaniu trenowania biegania w wieku 15-16 lat jest strasznie głupi. W tym wieku zdobywa się już medale, a nie dopiero zaczyna. Zresztą różnej maści zawody sportowe są już organizowane 8-10 latków, w tym właśnie głównie bieganie, choć nie na 5 km, a na kilkaset metrów.

 • staua

  Oceniono 139 razy 129

  Mieszkam w USA, należę do klubu biegowego, w biegach klubowych startuje dużo dzieci w podobnym wieku i wiele z nich szybko biega. Dzieci lubią biegać, jak chce, niech biega, może być w tym dobra. Czy wielki talent, nie wiadomo, ale na pewno biega szybko i będzie jeszcze szybciej. W szkole powinna zostać ukierunkowana i wcale nie jest na to za wcześnie. I na pewno lepiej niż jakby robiła durne ćwiczenia na wuefie.
  Oczywiście przenoszenie czasu z 5K na maraton to kompletna bzdura.

 • ebom

  Oceniono 109 razy 103

  No tak, lubi biegać, to każemy jej grać w koszykówkę. Nie idzie w koszykówkę? To w siatkówkę. Nie idzie? Pewnie dziecko nie ma talentu do sportu. WF i pochodne są w Polsce koszmarem właśnie dlatego, że to podejście "ogólnorozwojowe" sprowadza się do bardzo małej liczby oferowanych dzieciakom sportów, najlepiej drużynowych, bo wtedy wystarczy wygonić grupę na boisko i reszta sama się toczy. Zgaduję, że cytowani trenerzy po prostu reprezentują kluby "lekkoatletyczne", w których sekcji biegania dla dzieci w tym wieku nie ma, a więc idą linią bezmyślnej krytyki.

 • div.pandora

  Oceniono 138 razy 98

  TRENERZY, a co Ci trenerzy osiągnęli, kogo trenują?, jakie maja prawo do udzielania uwag na temat dziecka którego nawet nie znają. Może faktycznie to talent z którym się nie walczy Państwo trenejro...

  Ja mam podobny problem, mój siedmiolatek zna tabliczkę mnożenia w obie kierunki w zakresie 100, w zakresie 1000 musi chwile pomyśleć, rozwiązuje zadania z niewiadomą i przenoszeniem na drugą stronę, ma niesamowitą pamięć, wiersze zapamiętuje po 2 -3 przeczytaniach i reasumując mi również wmawiają że zapewne katuje dziecko i wypełniam nim swoje niespełnione ambicje - tylko jak siedmiolatek przychodzi do Ciebie i prosi byś go czegoś nowego nauczył bo chce być mądrym człowiekiem, co mam zrobić, na co czekać, co mam mu powiedzieć - siadamy i się uczymy po 15 - 30 min. dziennie.

 • John Do

  Oceniono 97 razy 65

  Jak zwykle eksperci bez chwili zastanowienia powtarzają oklepane formuły "ambicje rodziców" , "dzieci tak długo nie biegają bo tak" , "a na AWF mnie nauczyli ze najpierw dzieci powinny biegać sprint 200 m" . Zgadzam się z Andrzejem Piotrowskim zdolna dziewczyna i tyle. Znam 6 latki które z uśmiechem przebiegają 3 km gadając przy tym w najlepsze , oczywiście nie w takim tempie. Proszę zobaczyć wyniki dzieci z zawodów na krótkich dystansach 600 poniżej 2 min czyli dużo intensywniej niż Eliza . no ale to 600 wiec nie ważne ze dzieci padają na mecie ze zmęczenia 600 dobre 5000 złe. Fizjologicznie dzieci lepiej znoszą długi wysiłek w umiarkowaną intensywnością niż krótki z wysoką . Wiec jeśli to jest tempo swobodne dla Elizy to czemu nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX