Lance Armstrong wygrał bieg przełajowy w Kalifornii. "Niszczyciel marzeń. Powstrzymajmy go!"

Lance Armstrong, najsławniejszy koksiarz w historii, już tak ma, że gdy pojawi się na jakiejkolwiek sportowej imprezie, wywołuje mnóstwo kontrowersji. Tym razem wywołał falę krytyki wśród biegaczy.

Siedmiokrotny triumfator Tour de France, zwycięzca w walce z rakiem, dożywotnio zdyskwalifikowany za sportowe przekręty wszech czasów, zwyciężył w biegu przełajowym na dystansie 35 kilometrów rozegranym w Woodside w Kalifornii. Trudną, crossową trasę pokonał w czasie 3 godzin i 36 sekund. Wygrał z ponad dwuminutową przewagą. Swoim wynikiem pochwalił się na twitterze. Napisał, że nie pamięta, kiedy ostatnio tak dobrze się bawił, cierpiąc przez trzy godziny.

Jego występ wywołał falę krytyki. Joe Grey, amerykański biegacz długodystansowy, skomentował całą sprawę na swoim Facebooku , zadając pytania:

"1. Jeśli ktoś w twojej pracy oszukuje i notorycznie łamie przepisy, powinien zostać zwolniony? Czy nie powinien pożegnać się ze swoją specjalnością i poszukać nowego zajęcia? 2. Słyszę jak ludzie mówią o dawaniu drugich szans takim sportowcom. A co z drugą szansą zawodników, którzy musieli zakończyć kariery z powodu takich oszustów? To co utracili, już nigdy nie zostanie im zwrócone."

Jeszcze mocniejszy w krytyce jest ultramaratończyk Sage Canaday, który domaga się całkowitego zakazu udziału w imprezach sportowych dla takich koksiarzy jak Armstrong. - Trzeba go powstrzymać przed kolejnymi startami w biegach. On już miał lata sławy, ale swoimi kłamstwami wszystko zniszczył razem z marzeniami wielu ludzi - komentuje Canaday.

Zobacz wideo

Sportowy zbrodniarz

W październiku 2012 r. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zaakceptowała werdykt Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), która po długim dochodzeniu, pozbawiła Armstronga siedmiu wygranych w Tour de France (1999-2005), stwierdzając, że osiągnął te sukcesy przy użyciu niedozwolonych środków dopingowych. USADA unieważniła też wszystkie wyniki uzyskane przez Armstronga, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku.

Więcej o całej sprawie na  running.competitor.com

Czy Lance Armstrong powinien mieć zakaz startowania w zawodach sportowych?
Copyright © Agora SA