Biegówkowy obóz treningowy pod okiem Józefa Łuszczka - Mistrza Świata

W styczniu i lutym 2013 w Szklarskiej Porębie odbędą się otwarte obozy sportowe dla amatorów nart biegowych. Każdy, niezależnie od zaawansowania, może uczyć się od podstaw lub doskonalić posiadane już umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry, w tym Józefa Łuszczka - Mistrza Świata z Lahti.

Narciarstwo biegowe za sprawą sukcesów Justyny Kowalczyk i śnieżnych zim, jakie nawiedziły Polskę w ostatnich latach, przeżywa rozkwit. Śmiało można już powiedzieć, że ta dyscyplina staje się modna. W Polsce rośnie też grupa osób, dla których narty biegowe stały się ulubioną zimową sportową aktywnością. Narciarze biegowi coraz chętniej startują w amatorskich zawodach, które w każdy weekend odbywają się w różnych częściach Polski.

Dla kogo biegówki?

Dla sportowców wyczynowych i zaawansowanych amatorów wielu dyscyplin narty biegowe są ważnym elementem całorocznego treningu. Na trasach biegowych spotykamy kolarzy szosowych i górskich (w tym Maję Włoszczowską) oraz wioślarzy (medalistów olimpijskich: Adama Korola, Marka Kolbowicza, Michała Jelińskiego i Konrada Wasielewskiego). Biegówki wskazywane są jako najmniej urazowy i najzdrowszy sport uprawiany amatorsko. Angażują większość partii mięśniowych ciała i są doskonałym treningiem uzupełniającym dla biegaczy, którzy często zaniedbują ćwiczenia górnych grup mięśniowych ciała.

Co nam dają biegi narciarskie?

Na nartach biegowych można nie tylko wzmocnić ręce, ale także mięśnie grzbietu i brzucha, przy jednoczesnym wzroście wydolności. Mechanika ruchu w narciarskiej technice klasycznej pozwala na naturalne rozciąganie ścięgna Achillesa, co pomoże w regeneracji po solidnie przepracowanym sezonie biegowym.

Biegówki to sport, w którym liczy się nie tylko kondycja i siła, ale też technika biegu. Kto nie ma za sobą przeszłości zawodniczej, jak większość amatorów tego sportu, może mieć problemy z opanowaniem poprawnej techniki. Dla tych wszystkich, którzy chcą technicznie biegać na nartach i zyskać wiedzę pozwalającą na dalsze, samodzielne doskonalenie umiejętności, organizowane są tygodnie treningowe nabiegowkach.pl - otwarte obozy sportowe dla amatorów narciarstwa biegowego.

Biegówkowe obozy treningowe - co gdzie i kiedy?

Zaplanowano pięć turnusów od 27 stycznia do 2 marca 2013 , różniących się programem i standardem zakwaterowania. Na dwóch pierwszych obozach akcent w zajęciach zostanie położony na doskonalenie narciarskiej techniki klasycznej. Kolejny turnus zostanie poświęcony doskonaleniu narciarskiej techniki łyżwowej i skierowany do narciarzy, którzy już mają doświadczenie w bieganiu na nartach. Podczas ostatnich dwóch turnusów oprócz zajęć z techniki klasycznej, uczestnicy będą uczyć się podstaw biegania techniką łyżwową. Dla bardziej zaawansowanych biegaczy narciarskich te obozy będą bezpośrednim przygotowaniem do startu w Biegu Piastów , który odbędzie się 2 i 3 marca 2013 w Jakuszycach.

Z kim i na jakim poziomie?

Podczas wszystkich obozów uczestnicy zostaną podzieleni na grupy wedle zaawansowania, dzięki czemu zarówno początkujący, jak też zaawansowani będą trenować w grupie osób o podobnych umiejętnościach.

Na turnusach poświęconych bieganiu techniką klasyczną gościem i jednym ze szkoleniowców będzie Józef Łuszczek - pierwszy Polak, który zdobył tytuł Mistrza Świata w narciarstwie biegowym, obok Justyny Kowalczyk najbardziej utytułowany polski zawodnik.

W kadrze szkoleniowej wszystkich obozów znajdą się także wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy, czynni zawodnicy z tytułami Mistrzów Polski w ostatnich latach, a wśród nich znany w środowisku biegaczy Marek Tokarczyk , dyrektor Visegrad Maraton, maratończyk z życiówką 2:45:21, zapalony biegacz narciarski i licencjonowany instruktor tej dyscypliny.

Organizatorem obozów jest portal narciarstwa biegowego - nabiegowkach.pl. Uczestnicy tygodni treningowych będą zakwaterowani w Szklarskiej Porębie, a zajęcia na świeżym powietrzu będą prowadzone na narciarskich trasach biegowych w Jakuszycach.

Gdzie szukać informacji?

Więcej o programie obozów, zajęciach i wykładach popołudniowych, a także opłatach za uczestnictwo, można przeczytać na stronie portalu nabiegowkach.pl .

O tym co biegacz może wyciągnąć z biegówek przeczytaj w: Trening alternatywny: pierwsze kroki na biegówkach.

Jesteś amatorem biegówek? Zachęć do tego sportu innych na naszym Facebooku.

Copyright © Agora SA