Gdzie jeździć na nartach biegowych? Przedstawiamy ciekawe miejsca na biegówki

Na narty biegowe można wybrać się gdziekolwiek, o ile tylko spadnie śnieg. Park, pole pod miastem, leśne wydmy, góry - ogranicza nas tylko nasza fantazja. Kiedy w jedną noc napada 20 cm śniegu, a "zima zaskakuje drogowców", fani biegówek wyciągają deski i zacierają ręce. Przedstawiamy ciekawe miejsca, w których można przyjemnie pobiegać na nartach.

Do jazdy na biegówkach - zwłaszcza śladówkach i nartach "back country" nie potrzeba poza śniegiem żadnej specjalistycznej infrastruktury. Oczywiście najłatwiej byłoby uczyć się mając do dyspozycji specjalnie ubitą trasę i wykonane maszynowo, równiutkie ślady. Ale nie jest to konieczne. Każda w miarę ubita droga albo plac będą odpowiednie, byle tylko nie były zaśmiecone kamieniami, kawałkami żużlu albo piaskiem, które bardzo niszczą ślizgi. Kiedy już znamy podstawy narciarskiego kroku, możemy ruszać w las i przecierać własne trasy, bez żadnych ograniczeń! W terenie nizinnym, w czasie śnieżnych zim do jazdy na biegówkach nadają się zarówno lasy, jak i tereny otwarte. Dobre warunki bywają w dolinach rzecznych. Gdy wszystko solidnie zamarznie można dotrzeć w miejsca niedostępne w innych porach roku, a przy utrzymujących się przez kilka tygodni silnych mrozach - pojeździć po taflach skutych lodem jezior, starorzeczach albo stawach. Także plaże nad Bałtykiem są dobrym miejscem na narty.

20.02.2011 KUZNICA BIALOSTOCKA , PRZYDROZNY KRZYZ . FOT . MARCIN ONUFRYJUK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: KAPLICZKA ZIMA ZASNIEZONA DROGA PODLASIE PODLASKIE KRAJOBRAZ SCIANA WSCHODNIAFot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Na nizinach zdarzają się zupełnie bezśnieżne zimy, a bywa i tak, że w centralnej Polsce da się jeździć na nartach przez bite dwa miesiące. Czasem w mieście śnieg dawno stopniał, ale ciągle zalega w okolicznych lasach. Bardzo dobre warunki bywają w okolicach Suwałk (Puszcze Romincka i Augustowska) i pod Białymstokiem (Supraśl i Puszcza Knyszyńska, Puszcza Białowieska). W ogóle wschód Polski jest uprzywilejowany pod względem opadów śniegu, zatem takie miejsca jak Podlaski Przełom Bugu albo Roztocze są miejscami godnymi zainteresowania, nawet na weekendowy wypad.

 

18.01.2010 MASIEWO , PUSZCZA BIALOWIESKA , KOT . FOT. AGNIESZKA SADOWSKA / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: ZIMA WIES PODLASIE KOT DACHOWIEC KOT PREGOWANY KOCI GRZBIETFot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta


Na obrzeżach dużych miast, podczas śnieżnych zim, działają wypożyczalnie sprzętu, bywają też zakładane ślady dla biegówek (np. pod Warszawą - Młociny i Żabieniec, bydgoski Myślęcinek). Lasy miejskie, takie jak Las Łagiewnicki w Łodzi, Las Kabacki w Warszawie, Las Wolski w Krakowie, dolinki podkrakowskie albo Trójmiejski Park Krajobrazowy to również świetne miejsca na narty. Nie ma wyratrakowanych śladów? To nic - gdy tylko spadnie śnieg, pojawią się i ślady - zrobią je po prostu inni narciarze! Zresztą lista przygotowanych tras zmienia się co roku, w zależności od warunków śniegowych, warto więc w sezonie sprawdzić, czy coś ciekawego nie pojawiło się w naszej okolicy. Do wytyczenia śladów służą proste maszyny (mogą być ciągnięte nawet przez konny zaprzęg), więc możemy przeżyć miłe zaskoczenie.

22.02.2009 CZESTOCHOWA BISKUPICE BIEG NARCIARSKI O PUCHAR SOKOLICH GOR FOT PIOTR DESKA / AGENCJA GAZETAFot. Piotr Deska / AG

 

W górach, powyżej 600-800 m n.p.m. śnieg jest gwarantowany i to na pewno opcja dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na weekendowe lub dłuższe wyjazdy "za śniegiem". Pokrywa śnieżna zalega tam długo (ponad 100 dni w roku), jest też grubsza.

Słynne z dobrych warunków narciarskich są Karkonosze. Tu znajdują się Jakuszyce, znane z licznych przygotowanych tras, o różnym stopniu trudności. W Jakuszycach odbywa się co roku największa w naszym kraju masowa impreza na biegówkach - Bieg Piastów, która na starcie gromadzi zarówno amatorów, jak i zawodowców. Jest to też jedno z nielicznych miejsc w Polsce z trasami do stylu łyżwowego. W Kotlinie Kłodzkiej dobre warunki do narciarstwa biegowego znajdziemy w dolinach Gór Bialskich i Bystrzyckich albo na grzbietach masywu Śnieżnika.

05.03.2011 JAKUSZYCE , 35 BIEG PIASTOW ROZEGRANY NA POLANIE JAKUSZYCKIEJ .  FOT. MIECZYSLAW MICHALAK / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: NARTY BIEGOWE ZIMA SPORTFot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Beskidy, ze swoimi długimi grzbietami i polanami powyżej granicy lasu także nie rozczarują amatorów biegówek. W ośrodkach narciarskich można skorzystać z wyciągu, by po odbiciu 100 m od trasy zjazdowej znaleźć się na dziewiczym, nieuczęszczanym szlaku, sam na sam z przyrodą. Na taką wycieczkę najlepsze będą cięższe narty "back country". Doliny Beskidu Niskiego, ciekawe, choć nieco trudniejsze trasy w Bieszczadach, grzbiety Gorców, Beskidu Sądeckiego... Jest w czym wybierać!

Warto wspomnieć tu o Czechach, w których ze względu na popularność narciarstwa biegowego, tras jest naprawdę dużo. Będąc w Karkonoszach warto wyskoczyć na czeską stronę do Harrachova, gdzie można wybierać spośród kilkunastu profesjonalnych tras. W Morawskich Beskidach główny ośrodek narciarstwa biegowego to Jesioniki, gdzie śniegiem można się cieszyć nawet do początków maja.

03.01.2011 JAKUSZYCE , POLANA JAKUSZYCKA , BAZA STARTOWA BIEGU PIAST . POCZATKOWA STACJA WIELU TRAS DLA NARCIARZY BIEGOWYCH . Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Znakomite trasy do narciarstwa biegowego znajdują się prawie we wszystkich kurortach narciarskich w Alpach. Wybierając się na narty, warto zabrać ze sobą - jako alternatywę - biegówki. Trasy są długie, oznakowane i bardzo dobrze przygotowane, a na początkujących czekają instruktorzy.

Pamiętajmy tylko, by nie porywać się z motyką na słońce i dostosować trudność trasy, zwłaszcza w górach, do swoich umiejętności i posiadanego sprzętu (lub odwrotnie - zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt, jeśli pociągają nas wyzwania i dzika przyroda). Biegówki pozwalają na niezbyt strome zjazdy, ale nie są sprzętem stricte zjazdowym. Jeśli brakuje nam umiejętności w tym zakresie, to wybieramy łatwiejsze trasy o niewielkich spadkach.

Narty. Alpy. Karyntia. Nassfeld Hermagor. To największy ośrodek narciarski w Karyntii, ponad 110 km tras: w dolinie rzeki Gail - biegowych, a na wysokości między 1300 a 2 tys. m n.p.m. - zjazdowych. / fot. Shutterstockfot. Shutterstock

Tekst: Urszula Wojciechowska

Chcesz wiedzieć więcej o nartach biegowych? Przeczytaj:
Narty biegowe: Styl klasyczny vs łyżwowy
Biegówki: wybieramy narty biegowe dla siebie
Albo poszukaj więcej w dziale: Biegówki.