Drużyna szpiku KGHM i rejestracja podczas Biegu Piastów!

Każdego roku u 10 tysięcy osób lekarze diagnozują nowotwór krwi. Połowa z tych pacjentów umiera, bo nie znajduje dawcy szpiku. A nie znajduje go, ponieważ ludzie nie wiedzą, w jak prosty sposób można komuś uratować życie.

Drużyna Szpiku KGHM, Fundacja Dar Szpiku i Stowarzyszenie Bieg Piastów organizują podczas tegorocznego, 37. Biegu Piastów rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Podczas imprezy będzie można dokonać rejestracji i być może w przyszłości uratować ludzkie życie.

W Polsce co druga osoba chora na białaczkę nie znajduje odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Przeszczep szpiku to jedna z metod leczenia nowotworów, dająca najwyższy współczynnik wyleczeń - pięć razy wyższy niż w przypadku radio- i chemioterapii. Pobranie odbywa się w najbliższym ośrodku przeszczepowym dawcy. Choć może zdarzyć się, że dawca musi dojechać do chorego, bo to właśnie stan chorego reguluje czas i miejsce przeszczepu.

Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego. Lista potencjalnych dawców w naszym kraju jest wciąż mała. Obecnie na świecie chęć bycia dawcą szpiku zadeklarowało ponad 11 milionów osób. Prawdopodobieństwo pobrania szpiku od osoby deklarującej chęć oddania szpiku do przeszczepienia wynosi 1:25000. W Polsce mamy 4 rejestry dawców szpiku, a w nich widnieje około 300 tys. nazwisk. Dla porównania w niemieckim Banku Dawców jest zarejestrowanych blisko 4 milionów osób.

- Drużyna Szpiku KGHM powstała w marcu 2011 roku - relacjonuje Henryk Kucharski z Huty Miedzi Głogów. Dzięki Fundacji Dar Szpiku możemy w czerwonych charakterystycznych koszulkach propagować transplantację szpiku. Biegamy, startujemy w zawodach rowerowych, pobiegniemy również w tegorocznym Biegu Piastów. Wspólnie z Fundacją DKMS i Fundacją Dar Szpiku zorganizujemy także kolejną akcję.

Od 1 do 3 marca na Polanie Jakuszyckiej w namiocie gdzie będą wydawane numery startowe będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Apelujemy do naszych biegaczy - przyłączcie się do naszej akcji!