Jak dobrać narty biegowe?

Wybór odpowiedniego rodzaju nart biegowych to nie tylko kwestia ceny. Jak wybrać odpowiedni model? Umiejętności, styl jazdy - klasyczny lub łyżwowy oraz teren, po którym zamierzamy najczęściej jeździć - to najważniejsze podpowiedzi.

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega

Jeszcze na początku XX wieku wszystkie dyscypliny narciarskie uprawiano na bardzo podobnych, drewnianych "deskach", do których mocowano proste paskowe wiązania. Dopiero rozwój poszczególnych konkurencji - skoków, zjazdów i biegów wymusił specjalizację sprzętu, która dziś wydaje się oczywista.

Narty biegowe to doskonały trening dla biegacza. Sprawdź inne środki treningowe na PolskaBiega.pl

Podstawowy podział nart biegowych to narty do stylu klasycznego (podczas jazdy narty poruszają się po równoległych torach) oraz do stylu łyżwowego (ślady narciarza układają się w charakterystyczną jodełkę). Natomiast stylem klasycznym możemy jeździć w różnym terenie, z różną prędkością, stąd dalsze podziały:

- wąziutkie, sportowe biegówki, - szersze, turystyczne śladówki, - śladówki z metalową krawędzią czyli przełajowe narty "back country".

Jakie narty na początek?

Najprostsza zasada mówi, by osoba początkująca rozejrzała się najpierw za sprzętem turystycznym, służącym rekreacji. Gdy złapie bakcyla, pozna technikę jazdy i będzie chciała jeździć szybciej i dalej, a także startować w zawodach, przyjdzie czas na sportowe, profesjonalne modele. Łatwiej uczyć się na nartach posiadających od spodu łuskę. Zapobiega ona cofaniu się narty na podjazdach i ułatwia odbicie. Łuska pokrywa tylko środkową część ślizgu, pod butem narciarza.

Bieg Izerski, fot. materiały organizatorów
Bieg Izerski, fot. materiały organizatorów  Bieg Izerski, fot. materiały organizatorów Bieg Izerski, fot. materiały organizatorów

Nie bez znaczenia jest miejsce zamieszkania. Mieszkaniec nizin, który na wypad w góry decyduje się ledwie raz czy dwa razy w sezonie, może rozważyć zakup nart turystycznych (śladówek lub "back country"). Wyskoczyć na narty za miasto w każdy śnieżny weekend - czemu nie? Leśne dukty, zawiane śniegiem pola, doliny rzek, a nawet zamarznięte tafle jezior (przy dużym mrozie) są świetnym miejscem do turystycznej, przełajowej jazdy.

Narty do stylu klasycznego - sportowe

To bardzo długie i wąskie narty (44-49 mm). Długość zależy zarówno od wzrostu, jak i wagi narciarza (wąska deska musi być odpowiednio długa, by zrównoważyć wagę użytkownika). Narta, której długość wynosi ponad 2 metry może stanowić nie lada problem, gdy próbujemy zmieścić ją do samochodu, warto więc zawczasu przygotować się logistycznie do przewożenia tak długich desek. Wąskie biegówki sprawdzą się tylko na przygotowanych trasach, natomiast poza trasami będą się zapadać w śniegu.

Po bieganiu trzeba dobrze zjeść. Znajdź przepis dla siebie

Dobiera się do nich wąskie wiązania , w których również element łączący z butem jest niewielki. Podczas jazdy po nartostradzie na but nie działają duże siły boczne, dlatego takie wiązanie jest wystarczające. Buty tuż za kostkę, lekko ocieplane lub nieocieplane, o stosunkowo miękkich cholewkach. Kijki długie, powinny sięgać mniej więcej do ramienia. W przybliżeniu można obliczyć długość kijków, odejmując od wzrostu około 25-30 cm. Dla osoby o wzroście 160 cm zalecana długość kijków to 135 cm, dla osoby o wzroście 180 cm - 150 cm.

Narty do stylu klasycznego - śladowe

Śladówki o szerokości 50-70 mm, sprawdząją się zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza nimi. Idealne do turystyki i rekreacji narciarskiej. Mają wyżej uniesione dzioby i przeważnie łuskę w środkowej części ślizgu. Buty cieplejsze niż do sportowej jazdy, z wyższą cholewką. Szersze wiązanie (działają boczne siły), kijki krótsze.

Zobacz wideo

Narty do stylu klasycznego - przełajowe, "back country" (BC)

Odmiana śladówek o podobnej szerokości. Podstawowa różnica to metalowe krawędzie po bokach, które chronią nartę przed przypadkowym uszkodzeniem. Z reguły wyposażone w łuskę. Sprawdzą się w trudniejszym terenie. Dzięki większej szerokości mogą być krótsze niż sportowe modele i łatwiej nimi manewrować w terenie (np. w lesie między drzewami). Narty do stylu łyżwowego

Styl łyżwowy wygląda bardzo efektownie. Profesjonalnym zawodnikom umożliwia jazdę szybszą o kilka procent. Jednocześnie jest to styl wysiłkowy, wymagający umiejętności technicznych i przygotowania kondycyjnego. Łyżwa to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy chcą poczuć "moc biegówek" i trenują już inne dyscypliny. Biegając łyżwą mogą podnieść swoją sprawność i wykonać wartościowe treningi zimą. Styl łyżwowy najlepiej uprawiać na ubitej nartostradzie. Miejsce zastępcze na nizinach to wyjeżdżone, szerokie drogi z małym ruchem i ubitym, równym śniegiem.

Narty do łyżwy są krótsze niż do stylu klasycznego (o około 10-15 cm), ale równie wąskie. Nie mają łuski. Buty dość wysokie, ze sztywniejszą cholewką - dobre trzymanie w kostce umożliwia dynamiczne odbicia pod kątem. Kijki - najdłuższe spośród wszystkich rodzajów stosowanych na biegówkach.

Autor: Urszula Wojciechowska

Nie wiesz, jak przygotować się do sezonu? Koniecznie sprawdź ćwiczenia na brzuch i grzbiet!

Zobacz wideo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.