Zimowe imprezy sportowe

Dolnośląskie Sudety to nie tylko mekka dla miłośników białego szaleństwa i zimowych sportów. To również prestiżowe wydarzenia cieszące się popularnością zarówno wśród profesjonalnych sportowców jak i chętnych wrażeń i kibicowania amatorów sportów zimowych.

Bieg Piastów

To najstarsza i największa w kraju masowa impreza narciarska, która po raz pierwszy odbyła się w 1976 roku w Jakuszycach. Uczestniczy w niej kilka tysięcy osób w różnym wieku. Organizatorem jest Stowarzyszenie Bieg Piastów. W 1995 roku bieg został włączony do Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych Euroloppet. Impreza odbywa się w pierwszy marcowy weekend: rozpoczyna się w piątek od Karkonoskiego Biegu Narciarskiego Dzieci i Młodzieży (Mały Bieg Piastów), a sobotę odbywa się Główny Bieg Piastów na dystansie 50 km techniką klasyczną.

Wyścigi psich zaprzęgów

W Jakuszycach trasy są doskonale przygotowane do jazdy psimi zaprzęgami. Tutejszy mikroklimat jest odpowiedni dla psów ras północnych. Wyścigi psich zaprzęgów to widowiskowy, pełen pasji i emocji sport, a przejażdżka saniami ciągniętymi przez psy pozostawia niezapomniane wspomnienia. Pierwsze zawody w sportach zaprzęgowych w randze Mistrzostw Europy World Sleddog Association odbyły się w 2003 roku.

Bieg Izerski

Rozgrywający się w okolicach Orlego Bieg Izerski jest amatorskim spotkaniem narciarzy biegowych. Mający dystans 12 kilometrów nie kładzie nacisku na zdobyte miejsce i czas pokonanego dystansu, a bardziej na możliwość zwiedzenia tej klimatycznej trasy. W tych zawodach walka trwa nie tylko o pierwsze trzy miejsca. Zdobywca ostatniej pozycji (dystans 12 km trzeba wtedy pokonać w ok. 7 godzin), zostaje nagrodzony w schronisku Orle okolicznościową, ręcznie zdobioną flaszką 0,5 l ze smakowitą nalewką.

Bieg Retro

Tradycje narciarstwa w Szklarskiej Porębie sięgają XIX wieku. To właśnie one stały się inspiracją do zorganizowania tego biegu. Jego celem nie jest rywalizacja i zwycięstwo, ale przede wszystkim dobra zabawa. W Biegu Retro wystartować może każdy uczestnik dysponujący sprawnym, zabytkowym sprzętem narciarskim takim jak drewniane narty z wiązaniami rzemieniowymi, bambusowe kije, skórzane buty i odzież retro. W tym roku odbędzie się jubileuszowy, X Bieg Retro.

Puchar Świata w biegach narciarskich

Coroczny cykl zawodów w biegach narciarskich organizowany jest dla mężczyzn od sezonu 1973/1974, a dla kobiet od sezonu 1978/1979. Obecnie są to najważniejsze zawody w biegach narciarskich na świecie. Miasto Szklarska Poręba, w którym zbudowano nowoczesny ośrodek biegów narciarskich, oraz wielu działaczy sportowych przez wiele lat starało się o organizację zawodów. Wreszcie w 2012 roku Szklarska Poręba została organizatorem zawodów Pucharu Świata.

Szklarska Poręba jest jedyną polską miejscowością, która dołączyła do grona miast-organizatorów zawodów Pucharu Świata. Długie starania działaczy sportowych i władz miasta o możliwość organizacji tak ważnej imprezy sportowej właśnie na Dolnym Śląsku są ich ogromnym sukcesem. Duży udział w tym przedsięwzięciu mają - polska biegowa mistrzyni świata Justyna Kowalczyk oraz jej trener Aleksander Wierietielny, którzy udzielili niemałego wsparcia organizacji tej ważnej imprezy. Zawody odbyły się w lutym 2012 roku na Polanie Jakuszyckiej: w pierwszym dniu miały miejsce biegi sprinterskie w stylu dowolnym kobiet i mężczyzn, następnego dnia - zawodnicy biegali techniką klasyczną (kobiety na dystansie 10 km, mężczyźni na dystansie 15 km). Impreza odniosła wielki sukces i na stałe wpisała się do kalendarza zimowych wydarzeń sportowych odbywających się w Jakuszycach. W roku 2014 zawodnicy Pucharu Świata ponownie zagościć mają na Dolnym Śląsku.