Maraton z historią w tle

18 maja odbędzie się 13. Cracovia Maraton. Biegowi towarzyszy hasło "Z historią w tle". Trasa prowadzi przez najpiękniejsze zakątki starego Krakowa, a od 2005 roku także przez Nową Hutę. Start i meta tegorocznej edycji Cracovia Maraton zlokalizowane zostaną na Rynku Głównym.

Cracovia Maraton to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. Ubiegłoroczną edycję biegu ukończyło 4415 zawodników - o 46,7% więcej niż w edycji 2012. W rankingu Światowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych - ARRS (Association of Road Racing Statisticians) za 2013 rok, 12. edycja Cracovia Maraton została sklasyfikowana na 70. miejscu pod względem liczby uczestników wśród wszystkich światowych maratonów. Wszystko wskazuje na to, że 18 maja będzie ich znacznie więcej - dwa miesiące przed imprezą na liście startowej widniało 6500 osób!

Kraków skutecznie przyciąga maratończyków z zagranicy - Cracovia Maraton to najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Od 2002 roku, w dwunastu dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton wystartowało ponad 2500 zagranicznych biegaczy z 55 krajów.

aMateriały organizatora

Złotymi literami w annałach historii Cracovia Maraton zapisała się Ukrainka Tatiana Gamera-Szmyrko. W 2011 roku, w  jubileuszowym 10. Cracovia Maraton, uzyskała czas 2:28.14, będący nie tylko rekordem krakowskiej imprezy, ale także najlepszym czasem jaki kiedykolwiek osiągnęła kobieta podczas maratonu zorganizowanego w Polsce. Wynik ten poprawiła dopiero w 2013 roku Karolina Jarzyńska, która w łódzkim maratonie uzyskała czas 2:26.45.

Na krakowski maraton przyjeżdża najliczniejsza w Polsce grupa uczestników niepełnosprawnych. Pod tym względem Cracovia Maraton wyróżnia się nie tylko na tle imprez krajowych, ale i światowych.

W Cracovia Maraton dla niepełnosprawnych, kobiety i mężczyźni klasyfikowani są na dystansie pełnego maratonu. Z uwagi na różne dysfunkcje niepełnosprawni są podzieleni na zawodników, którzy startują na wózkach (Hand Bike - wózek o ręcznym napędzie łańcuchowym, Rim Push - wózek sportowy, Active Wheelchair - wózek aktywny) oraz  niewidomych  i słabowidzących. Osoby niepełnosprawne są zwolnione z opłat startowych oraz mogą liczyć na pomoc w zakwaterowaniu.

aMateriały organizatora

Zwycięzca 11. i 12. Cracovia Maraton osób niepełnosprawnych w kategorii handbike - były żużlowiec Rafał Wilk zdobył dwa złote medale Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie
w 2012 roku!

Na trasie 13. Cracovia Maraton rywalizować będą również uczestnicy I Maratonu Leśników
oraz mistrzostw Polski AZS w maratonie.

W 13. Cracovia Maraton najlepsi mogą liczyć na wysokie nagrody finansowe. Zwycięzcy w kategorii open kobiet i mężczyzn  otrzymają po 20 000 zł, a zdobywcy kolejnych lokat odpowiednio po 15 000, 10 000, 8 000, 6 000 i 4 000 zł. W kategoriach wiekowych przyznane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe.