13. Cracovia Maraton - szykuje się rekord

13. Cracovia Maraton to trzydniowe święto biegania w Krakowie. Kulminacyjny punkt imprezy - bieg maratoński odbędzie się w niedzielę.

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega

Organizatorzy 13. Cracovia Maratonu z niepokojem zadzierają głowy, bo deszcz może pokrzyżować plany. - Jestem pewien, że to, co się dzieje w niebie, uspokoi się - mówi Krzysztof Kowal, dyrektor imprezy.

Krakowskie Spotkania Biegowe rozpoczną się piątkowym biegiem nocnym na dystansie 10 km. Najwięcej imprez - sześć razem z maratonem dla rolkarzy - zaplanowano na sobotę w okolicach Błoń. Tego dnia właściwie każdy może wziąć w nich udział. Najkrótszy bieg będzie miał bowiem 1 km, a najdłuższy 4,5 km.

Wstyd byłoby bez Rynku

- Dlaczego trzy dni? Zastanawialiśmy się parę lat temu, czy Krakowowi wystarczy sam maraton. Uznaliśmy, że nie wszyscy są w stanie pokonać 42 km. Szukaliśmy alternatywy, by każdy mógł pobiec. I mam nadzieję, że znaleźliśmy - uważa Kowal. - Do tego jest wiele imprez towarzyszących - targi, wykłady, badania lekarskie, które przeprowadzą specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego. 

Najważniejsza impreza - maraton - odbędzie się w niedzielę. Zawodnicy wystartują z Rynku Głównego i po dwóch pętlach na niego wrócą. Trasa będzie wiodła wzdłuż najważniejszych miejsc Krakowa - na Starym Mieście, Bulwarami Wiślanymi, koło Wawelu czy przez Błonia. W pierwszej wersji miało być jedno okrążenie, a maratończycy mieli pobiec m.in. na Podgórze i Rybitwy, ale tydzień temu decyzję zmieniono. Największym wyzwaniem dla organizatorów będzie start biegu z Rynku i potem zajęcie się finiszującymi biegaczami. Na Rynku będą ustawione namioty, m.in. z depozytem i jedzeniem, a na placu Szczepańskim startujący będą mogli się umyć i skorzystać z masażu po wyczerpującym biegu.

mat. organizatora

- To była trudna decyzja, by wrócić na Rynek Główny, ale wstyd byłoby nie pokazać takiego miejsca. Z rozmów z biegaczami wynikało, że chcą stąd startować. Może podjęliśmy tę decyzję późno, ale to chyba lepsze niż bieganie po obrzeżach - podkreśla Kowal. - Oczywiście to problem logistyczny, ale jestem przekonany, że uda nam się wszystko sprawnie przeprowadzić. 

Sen z powiek organizatorom spędza także pogoda. W Małopolsce pada, a zagrożeniem może być fala kulminacyjna spodziewana w Krakowie w weekend. Gdyby woda zalała Bulwary, organizatorzy mają alternatywę - poprowadzą trasę przez Podgórze. - Patrzymy w niebo - przyznaje Kowal. - Jestem pewny, że nie dojdzie do zalania trasy.

Apetyt na rekordy

Rok temu maraton ukończyło 4415 zawodników. W niedzielnym maratonie zapewne wystartuje rekordowa liczba uczestników - do czwartku zgłosiło się prawie 8,5 tys. chętnych. Dyrektor Kowal liczy, że na starcie stanie około 6,5 tys. biegaczy. - A już znakomicie będzie, jeśli przekroczymy magiczną barierę siedmiu tysięcy - dodaje. - Przyszły rok? Nie boję się powiedzieć, że atakujemy 10 tys. uczestników. 

Cracovia Maraton to także impreza, która ściąga na start największą liczbę niepełnosprawnych zawodników. Startują tu zarówno jeżdżący na wózkach inwalidzkich, jak i słabo widzący czy osoby biegające z protezami lub o kulach. - Wystartuje ponad sto osób, w tym zawodnicy z Niemiec, Czech czy Stanów Zjednoczonych - twierdzi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. niepełnosprawnych.

Trasa z dwoma pętlami to także tańsze wyjście, jeśli chodzi o jej zabezpieczenie. Przy jednym okrążeniu trzeba by np. rozłożyć dużo więcej barierek. A i tak w zapewnieniu bezpieczeństwa weźmie udział rekordowa liczba osób. W sumie będzie około 1200 wolontariuszy, policjantów, strażników miejskich, strażaków, harcerzy czy służb medycznych. Policyjni pirotechnicy przed startem sprawdzą całą trasę, a także namioty, w których zawodnicy będą się przebierać.

Koszulki ze słowami świętego

- Co około 600-700 m będzie stała karetka. Po trasie będzie też jeździł motocykl, by przyspieszyć reakcje służb medycznych, gdyby coś się komuś stało - zapewnia Andrzej Batko, koordynator ds. bezpieczeństwa i zabezpieczenia trasy 13. Cracovia Maratonu. - Staramy się też jak najmniej utrudnić życie mieszkańcom, choć wiadomo, że przede wszystkim w niedzielę bez zamknięcia głównych ulic na dobrych kilka godzin się nie obędzie. 

13. Cracovia Maraton nie zapomniał o papieżu Janie Pawle II. Na koszulce biegaczy są jego słowa: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali", a także m.in. symbol miasta, czyli Smok Wawelski.

- Bieg odbędzie się 18 maja, czyli w dzień urodzin Jana Pawła II. Te słowa papieża powinny zawsze przyświecać biegaczom, którzy na trasie toczą walkę z ciałem i duszą - mówiła Urszula Filipowicz, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizatora KSB.

13. Cracovia Maraton - Krakowskie Spotkania Biegowe - program:

16 maja, piątek, Błonia Krakowskie:

21.00 - Bieg Nocny na 10 km

17 maja, sobota, Błonia Krakowskie:

9.00 - Bieg śniadaniowy (3, 5 km), 11.00 - Bieg par Radia RMF FM (2 km), 11.30 - Bieg rodzinny Radia RMF FM (1 km), 12.30 - Bieg o Puchar Radia RMF FM (4,5 km)

15.00 - IX Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km)

16.00 - Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m)

18 maja, niedziela (Rynek Główny):

9.00 - 13. Cracovia Maraton (42 km i 195 m)

9.30 - Bieg w krawacie (1 km)

Biuro zawodów

Biuro Zawodów mieścić się będzie w holu pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana (Wisły). W dniu startu Biuro Zawodów wyłącznie wydaje pakiety startowe. Nie ma już wtedy możliwości zapisów i wniesienia opłaty startowej.

Godziny otwarcia: 16 maja (piątek): 12:00 - 20:00 17 maja (sobota): 10:00 - 20:00 18 maja (niedziela): 6:00 - 7:30

Copyright © Agora SA