Gęsina. Przepisy dla biegaczy

Mamy dla Was przepisy na potrawy z gęsiny prosto ze Szwecji. Mięso z gęsi uznawane jest za jedno z najzdrowszych, najbardziej ekologicznych i wartościowych produktów zwierzęcych. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i białka redukujące zły cholesterol. Wypróbujcie przepisy!

Dlaczego warto jeść gęsinę?

Mięso z gęsi uznawane jest za jedno z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych oraz wartościowych produktów zwierzęcych. Dzieje się tak dlatego, że gęsi nadal hodowane są w tradycyjny sposób, czyli pasą się na świeżym powietrzu. Podczas chowu ptaki te są karmione wyłącznie naturalnymi paszami, warzywami, trawami, a także owsem. Gęsi nie można tuczyć jak innego drobiu i dokarmiać sztucznymi paszami. Dzięki zachowaniu ekologicznych zasad gęsina to czyste, smaczne i bezpieczne mięso - które dodatkowo bogate jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i białka redukujące zły cholesterol .

Gęsi są tłuste, ale to właśnie ich tłuszcz jest swego rodzaju "dobrem narodowym". Jest naturalnym środkiem konserwującym i ma właściwości rozgrzewające. Wykorzystywany jest w medycynie ludowej jako środek na zwyrodnienia stawów i dolegliwości dróg oddechowych oraz w profilaktyce schorzeń naczyniowo-sercowych. Gęsi smalec jest sprzedawany jako oddzielny produkt, połączony z kawałkami mięsa i lekkim pieczywem (np. chrupkim pieczywem Wasa) może zadowolić najbardziej wysublimowane podniebienia.

Gęsia pierś z karmelizowaną żurawiną

Piers´ z ge?si z karmelizowana? z.urawina? Piers´ z ge?si z karmelizowana? z.urawina?  mat.pras. mat.pras.

Ilość porcji: 2

Czas: 100 min

Składniki:

1 cała pierś gęsia

200 g tłuszczu gęsiego

0,5 kg cebulek

2 szczypty soli

300 g żurawiny wielkoowocowej

laska cynamonu

100 ml wody

100 g cukru brązowego

Przygotowanie:

Gęsią pierś myjemy, osuszamy , solimy. Wierzchnią część piersi (skóra plus tłuszcz) nacinamy w poprzek i odstawiamy na godzinę.

Tłuszcz gęsi topimy w rondelku, na bardzo małym ogniu.

Pierś obsmażamy na patelni, skórą do dołu (nie używamy tłuszczu, pod skórą jest go wystarczająco dużo) do lekkiego zarumienienia. Gęsią pierś zdejmujemy z patelni, przekładamy do garnka z roztopionym tłuszczem i gotujemy (konfitujemy) je 80 minut na bardzo małym ogniu. Na ostatnie 10 minut gotowania (konfitowania) gęsiej piersi dodajemy całe, małe cebulki. Całość razem wyjmujemy.

Karmelizowana żurawina

Wodę wlewamy na patelnię, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy brązowy cukier i cynamon. Całość gotujemy ok. 7-10 minut znacznie redukując ilość płynu po czym dodajemy żurawinę (wcześniej umytą i osuszoną). Żurawinę karmelizujemy mieszając ok. 2 minut.

Gęsią pierś podawać wraz z karmelizowaną żurawiną. Mięso można pokroić w cienkie plastry, ułożyć na pieczywie Wasa i udekorować karmelizowaną żurawiną.

Noga ge?sia z cydrze z pieczonymi jabłkami i rozmarynemNoga ge?sia z cydrze z pieczonymi jabłkami i rozmarynem mat.pras. mat.pras.

Ilość porcji: 2

Czas: przygotowane 90 min, macerowanie - min. 6 godzin

Składniki:

2 udka gęsie

3 duże jabłka (szara reneta)

400 ml cydru

łyżka miodu gryczanego

ząbek czosnku

gałązka świeżego rozmarynu

1/5 doniczki świeżego tymianku

sól opcjonalnie

Przygotowanie:

Udka gęsie

Udka myjemy, osuszamy, nacieramy czosnkiem, solimy, dodajemy posiekany tymianek i rozmaryn. Tak przygotowaną gęsinę odstawiamy na noc do lodówki. Po wyjęciu z lodówki udka obsmażamy na patelni, przekładamy do brytfanki, pieczemy 50 minut w temperaturze 160 stopni - funkcja termoobieg. Po tym czasie dolewamy 300 ml cydru i pieczemy kolejne 30 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia, nogi gęsie smarujemy miodem gryczanym. Miód spowoduje, że skórka będzie bardziej błyszcząca i chrupiąca .

Jabłkowe puree

Jabłka myjemy i osuszamy. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 160 stopni. Po wyjęciu z piekarnika studzimy, obieramy i kroimy w małe kawałki. Przekładamy do rondelka dodajemy ok 100 ml cydru, dusimy 10 minut. Całość miksujemy do uzyskania jednolitej masy.

Pieczoną gęś podajemy z jabłkowym puree. Mięso można pokroić w cienkie plastry, ułożyć na pieczywie Wasa original, polać jabłkowym puree, udekorować świeżym rozmarynem lub tymiankiem.

Copyright © Agora SA