Puchar Świata ITU w Alicante. Pierwsze zwycięstwo Riederera, Stimpson wciąż w formie

W niedzielę w Alicante odbyły się zawody triathlonowego Pucharu Świata ITU. Wśród panów najlepszy był Szwajcar, Sven Riederer. Na finiszu pokonał Vicente'a Hernandeza i Granta Sheldona. Wśród pań rywalizację wygrała srebrna medalistka World Triathlon Series, Jodie Stimpson. Brytyjka wyprzedziła Alice Betto i Rachel Klamer.

Sven Riederer to brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Kilkukrotnie udało mu się stanąć na podium imprez World Triathlon Series (w tym roku 10. w klasyfikacji generalnej), ale do wczoraj nigdy nie wygrał w zawodach Pucharu Świata.

Szwajcar wcale nie prowadził od T1. Z wody jako pierwsi wyszli Francesc Godoy, Igor Polyanskiy i Alois Knabl. Na rowerowej trasie, na czele stawki uformowała się ok. 50-osobowa grupa. Do T2 jednak wpadli pierwsi z 30-sekundową przewagą Conor Murphy, Pieter Heemeryck i Wikus Weber.

Na trasie biegowej bardzo szybko zostali wchłonięci. Na przód wysforowała się dziesiątka, z której w połowie dystansu zrobiła się szóstka. Na ostatnim okrążeniu wyrwał do przodu Riederer, za nim pobiegł Hernandez i Sheldon - brązowy medalista mistrzostw świata juniorów z Londynu.

Szwajcar nie oddał prowadzenia i zdobył pierwszy złoty medal na imprezie Pucharu Świata. Bieg ukończył z czasem 1:53.44. Drugi Hiszpan dobiegł 2 sekundy po nim. Brytyjczyk do zwycięzcy stracił 4 sekundy. Mateusz Kazimierczak był 29, Tomasz Marcinek 54.

Stimpson mocna

Dwa tygodnie temu w Londynie Jodie Stimpson odebrała srebrny medal World Triathlon Series. W Alicante wygrała zawody Pucharu Świata.

Brytyjka od samego początku była w czołówce. Wraz z rozpoczęciem się kolarskiego etapu 10 zawodniczek odjechało peletonowi. Po drodze zgubiły Valentinę Zapatrinę z Rosji. 9 osobowa grupa zaczynała bieg z 2:34 minutami przewagi.

Na pierwszym biegowym okrążeniu Simpson rozpoczęła samotny bieg do mety. Walka rozegrała się za jej plecami o brąz między mistrzynią Europy Klamer i Lucy Hall. Ostatecznie to Niemka zgarnęła ostatni stopień podium, urywając się Brytyjce na dystansie.. Druga była Alice Betto. To pierwszy medal Pucharu Świata w karierze Włoszki.

W wyścigu wystartowały trzy Polki. Najlepsza z nich okazała się Maria Cześnik. Zajęła 35. miejsce. 38. była Paulina Kotfica, Ewa Komander nie ukończyła zawodów.