Ironman World Championship. Van Lierde i Carfrae mistrzami świata

Najbardziej prestiżową imprezę triathlonową na świecie w tym roku wygrał Frederik Van Lierde. Belg pokonał dystans w czasie 8:12:29. Niecałe 40 minut po nim na mecie zameldowała się pierwsza kobieta - Mirinda Carfrae (8:52:14). Australijka pobiła rekord świata.

Przed wyścigiem w gronie faworytów do złota nikt nie wymieniał Belga. Mówiło się, że największe szanse na tytuł mistrza świata ma Eneko Llanos i Peter Jacobs.

To Australijczyk przez długi czas prowadził w wodzie. Do T1 wpadł na trzecim miejscu za Brandonem Marshem i Claytonem Fettellem i jako pierwszy wyjechał na 180 kilometrową trasę rowerową. Szybko wyprzedził go Andrew Starykowicz, który w 2012 roku na Florydzie odcinek rowerowy ukończył w rekordowe 4 godziny i 4 minuty. Tym razem też był najszybszy. Amerykanin nadawał tempo. Za nim w półtora minutowych odstępach jechała grupa 26 zawodników, w której gronie znaleźli się Van Lierde, Al-Sultan, Alexander i Brandon Marsh. Jego przewaga zaczęła topnieć, by na 30 kilometrów przed T2 rozpłynąć się zupełnie. Starykowicz do strefy zmian dotarł jako pierwszy.

Tempo biegu narzucił McKenzie. Biegł po wynik poniżej 2:40 w maratonie. Szybko zostawił w tyle faworytów do złota. Kroku dotrzymał mu Van Lierde. Na 28. kilometrze Belg wyprzedził rywala i na metę wpadł samotnie. Drugi był McKenzie. Trzeci Sebastian Kienle z Niemiec.

- Przepracowałem solidnie cały rok. Jeszcze nigdy tak ciężko nie pracowałem. Teraz czuję się jak nigdy przedtem - powiedział na mecie Frederik Van Lierde.

Drugi tytuł dla Carfrae

Wyścig pań rozpoczął się 5 minut po starcie mężczyzn. Na przedzie stawki szybko uformowała się grupa, która zyskała przewagę nad resztą. Znalazły się w niej: Haley Chura, Jodie Swallow, Leanda Cave, Meredith Kessler, Amanda Stevens i Rachel Joyce.

Po opuszczeniu strefy zmian na czoło wyścigu wysunęła się Kessler. Razem z Amandą Stevens nadawały tempo grupie, walcząc o prowadzenie. W pewnym momencie zaatakowała Joyce. Pozostałe zawodniczki, zamiast ją gonić, postanowiły śledzić rozwój sytuacji.

Carfrae 180 kilometrów przejechała najszybciej ze wszystkich zawodniczek. Australijka samotnie goniła czołówkę. Na starcie maratonu traciła do nich niecałe 8 minut. Podczas biegu nie zwolniła. Na każdej mili odrabiała średnio 30 sekund straty.

Do mety dobiegła przed Rachel Joyce, wyprzedzając ją o 7 minut. To drugi tytuł mistrzowski Carfrae. Australijka wygrała zawody na Big Island w 2010 roku.