Szczecin triathlonem stoi!

Niemalże 40% uczestników Mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie popularnej ?ćwiartki?, stanowią mieszkańcy aglomeracji szczecińskiej. Ten wynik pokazuje jak duży potencjał tej dyscypliny drzemie w województwie Zachodniopomorskim. W najbliższy weekend na starcie zobaczymy również najlepszych polskich zawodników, m.in. Paulinę Kotficę, Marka Jaskółkę i Sylwestra Kustera.

Podczas Triathlonu Szczecin zawodnicy będą rywalizować na dwóch dystansach - 56,5 km (tzw. „ćwiartka”) oraz 112,95 km (znany też jako „połówka”). W ramach krótszego dystansu rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski, podczas których zawodnicy pokonają 950 m etapu pływackiego rozgrywanego w Odrze, 45 km trasy kolarskiej oraz 10,55 km biegu. Na dystansie dłuższym, wszystkie odległości będą odpowiednio dwukrotnie dłuższe.

Zapewne największym zainteresowaniem będą cieszyć się Mistrzostwa Polski, w których wystartują najlepsi Polscy zawodnicy na dystansie 56,5 km. Główną faworytką niedzielnych mistrzostw jest Paulina Kotfica (18 miejsce podczas Igrzysk Europejskich w Baku oraz zwycięstwo w Triathlonie Kołobrzeg), która zdecydowanie mówi o swoim celu na najbliższy start.

- Startuję u siebie w domu, więc na pewno mam apetyt na zwycięstwo. Ostatnie starty pokazały, że jestem w dobrej formie, jednakże nie chcę składać deklaracji, ponieważ ten start traktuje poniekąd treningowo przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Genewie. - Mimo dużego obciążenia startowego, które miało miejsce w ostatnich tygodniach zawodniczka ma już kolejne plany związane z cyklem Enea Tri Tour.- Na pewno wystartuję w Enea Challenge Poznań oraz w Prime Food Triathlon Przechlewo. Impreza w Poznaniu to wielkie święto polskiego triathlonu, natomiast w Przechlewie odbędą się Mistrzostwa Polski, których nie mogę sobie odpuścić.

triathlonKrystian Maciejczyk/BikeLife.pl

 

Oprócz Pauliny Kotficy wśród faworytów zawodów należy wymienić Marka Jaskółkę (jeden z najlepszych polskich triathlonistów w historii), Sylwestra Kustera (obecny mistrz Polski w supersprincie oraz sprincie, brązowy medalista Mistrzostw Polski na dystansie średnim), czy Łukasza Kalaszczyńskiego (mistrz Polski w duathlonie oraz wicemistrz Polski na dystansie średnim).

Na starcie zobaczymy wielu znanych ambasadorów tego sportu, m.in. Macieja Dowbora, Marka Walburga (77 występów w barwach Pogoni Szczecin), czy Marka Kolbowicza.

- Bardzo się cieszę, że triathlon ponownie zawitał do Szczecina. Widok setek żółtych czepków pływających w Odrze przyprawiał wszystkich o dreszcze. Tegoroczna impreza została przeniesiona w pobliże Wałów Chrobrego, co moim zdaniem uczyni ją jeszcze bardziej imponującą dla zgromadzonych kibiców. Krótko mówiąc Szczecin jest stworzony do takich zawodów sportowych - mówi Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski i radny Miasta Szczecin. - Triathlonistów podzieliłbym na trzy grupy: profesjonalistów - ci będą walczyć w weekend o mistrzostwo Polski, pozytywnie zakręconych - którzy mają bardzo duże ambicje i bardzo angażują się w tę dyscyplinę oraz startowców - którzy czerpią radość z każdego startu nie przykładając się zbytnio do przygotowania i nie rywalizują. W tej ostatniej grupie jestem właśnie ja - dodaje.

O tym jak rozwija się triathlon w Szczecinie niech świadczy fakt, że wśród 600 zawodników znajduje się wielu reprezentantów Niemiec, Danii, czy Szwecji. - Triathlon Szczecin zdobywa uznanie u coraz szerszego grona odbiorców w Polsce i zagranicą. Etap rzeczny, płaska trasa rowerowa oraz bieg obok najpiękniejszych miejsc w mieście, wszystko wpływa na to, że przyszłość przed szczecińskim triathlonem maluje się w kolorowych barwach - mówi Marcin Łogin, dyrektor sportowy Triathlonu Szczecin.

Oprócz sportowych emocji na kibiców będą czekały atrakcje w specjalnej strefie kibica ENERGIA+ Aktywne życie, zorganizowanej przez sponsora tytularnego cyklu Eneę. Ponadto dzień przed startem triathlonu, 4 lipca, wystartuje Bieg Dzieci, którym najmłodsi oficjalnie otworzą szczecińskie święto sportu. Więcej informacji dotyczących imprezy można znaleźć na stronie: http://triathlonszczecin.pl/.