Kuster i Jerzyk triumfują - Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim rozegrane w strugach deszczu

W weekend rozegrano triathlonowe Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim. To nie były łatwe i przyjemne zawody, ale pewnie właśnie dlatego hasło ?Ukończyć znaczy zwyciężyć? nabrało dla uczestników szczególnego znaczenia. W trakcie zawodów miała też finał pierwsza odsłona akcji "Sportowy Przegląd Szafy".

Prime Food Triathlon Przechlewo to ostatnie z tegorocznych zawodów rozgrywanych w ramach największego cyklu zawodów triathlonowych w Polsce Enea Tri Tour. Finał został rozegrany 5-6 września w Przechlewie, niedaleko Chojnic. W ciągu dwóch dni zmagań linię mety przekroczyło ponad 700 zawodników oraz przyznano tytuły Mistrzostw Polski na dystansie olimpijskim.

Sobotnie zmagania na długim dystansie

W sobotę rozegrano wyścig na dystansie 112; zawodnicy do pokonania mieli 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem i na koniec do przebiegnięcia półmaraton. Pogoda nie napawała optymizmem - niska temperatura nie ułatwiała rywalizacji.

Sobotni start etapu pływackiegoSobotni start etapu pływackiego Prime Food Triathlon Przechlewo Prime Food Triathlon Przechlewo

Trasa kolarska była dość zróżnicowana, krótkie podjazdy i zjazdy, ostry zakręt i wiatr nie pomagały zawodnikom w walce o życiówki, choć poprowadzona była po bardzo dobrej nawierzchni.

Ostatecznie pierwszy na mecie zameldowała się Kacper Adam z czasem 4:07, wyprzedził Tomasza Domagałę oraz Jakuba Czaję. Wśród kobiet wyścig wygrała Magdalena Biskupska, która pokonała dystans w czasie 4 godzin i 57 minut. Kolejne panie na mecie to: Izabela Sobańska oraz Daniela Kamińska.

Niedzielne zmagania mistrzów

Najbardziej emocjonujący wyścig miał się jednak rozegrać w niedzielę, kiedy to zawodnicy rywalizowali o tytuły Mistrzostw Polski na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem, 10 km biegu).

Wyścig został rozegrany w trudnych warunkach atmosferycznych, deszcz padał od samego rana. Trasa kolarska mogła, więc sprawić kłopoty mniej doświadczonym zawodnikom.

W ramach Mistrzostw Polski osobno nagradzani było zawodnicy PRO (seniorzy oraz U-23), a osobną klasyfikację przeprowadzono dla grup wiekowych amatorów.

Wśród seniorów po zaciętej walce tytuł Mistrza Polski na dystansie olimpijskim wywalczył Sylwester Kuster, z czasem 1:56:27. Prowadzenie objął dopiero na etapie biegowym, na którym przegonił Dariusza Kowalskiego. Drugim zawodnikiem na mecie z 3 sekundami straty był Mateusz Kazimierczak, a trzeci wbiegł Tomasz Brembor. Wśród pań triumfowała Agnieszka Jerzyk, która z czasem 2:07:56 pokonała Małgorzatę Szczerbińską i Magdalenę Mielnik i tym samym obroniła zeszłoroczny tytuł.

Pomimo złej pogody zawodnicy mogli liczyć na sporą dawkę emocji od kibiców.

Kibice dodawali emocjiKibice dodawali emocji Polska Biega Polska Biega

Równolegle rozegrano Mistrzostwa Polski U-23 na dystansie olimpijskim. Podium prezentowało się następująco: Tomasz Brembor, Kacper Stępniak i Konrad Zdun. Mistrzynią Polski U-23 została z kolei Paulina Klimas przed Agatą Litwin oraz Aleksandrą Rudzińską.

Finał akcji Sportowy Przegląd Szafy

W niedzielę zakończyła się też pierwsza odsłona akcji Sportowy Przegląd Szafy , w ramach której zbierano sportową odzież i akcesoria dla wychowanków domu dziecka, którzy chcą uprawiać sport. Pierwsze paczki powędrowały do dzieci z domu dziecka w Człuchowie. Dla wychowanków tego ośrodka zorganizowana przez triathlonistów akcja nie była tylko szansą na dostęp do sprzętu sportowy, który pozwoli im rozwinąć swoje zainteresowania. Mieli też okazję do spotkania się z Mistrzynią Polski Agnieszką Jerzyk i porozmawiania z nią o triathlonie oraz sportowych pasjach.

Koniec największego cyklu zawodów

Zawody w Przechlewie kończyły tegoroczną rywalizację w cyklu Enea Tri Tour. Teraz czas na podsumowanie wyników i ogłoszenie zwycięzców tegorocznej rywalizacji!