Elemental Tri Team. Nasza nadzieja na Tokio 2020

To jest problem niemal wszystkich dyscyplin sportowych w naszym kraju. Słaba selekcja, brak łowców talentów i systemu szkolenia. Środowisko triathlonowe wzięło sprawy w swoje ręce. Fundacja Miasta Sportu przy wsparciu Elemental Holding SA rusza z Tri Teamem. Mają wychować polskich olimpijczyków.

W Nowej Zelandii w ubiegłym sezonie w testach predyspozycji triathlonowych wzięło udział 10 tysięcy dzieciaków (!).  U nas na razie wyselekcjonowano niecałe 30 osób, ale od czegoś trzeba zacząć.  Szukać talentów, zbudować zespół, wychować zawodników, którzy staną się wzorem dla kolejnych. I dlatego powstała nowa, profesjonlana grupa triathlonowa - Elemental Tri Team.

Zespół został zaprezentowany 10 marca w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Głównym celem Tri Teamu jest szkolenie zawodników w perspektywie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Trenerem został brązowy medalista olimpijski w triathlonie z Sydney - Czech Jan Rehula. Pomagać mu będą najlepsi polscy trenerzy triathlonowi.

- Tworzymy drużynę, jakiej jeszcze w polskim triathlonie nie było - powiedział Zbigniew Łasica, manager Elemental Tri Team. - Stawiamy na młodych sportowców w wieku od 14 do 20 lat, w których dostrzegamy potencjał do zawodowego uprawiania triathlonu. Z szerokiej grupy chcemy wyłonić 3-4 najbardziej utalentowanych, którym stworzymy najlepsze warunki do rozwoju oraz damy pełne wsparcie merytoryczne i sprzętowe. W zespole mamy wybitnych specjalistów: trenerów, skautów, lekarzy, dietetyków i fizjoterapeutów. Wszyscy są do dyspozycji zawodników - z Janem Rehulą na czele - dodaje Łasica.

Jan Rehula, to trener z szesnastoletnim doświadczeniem, prowadził m.in. kadry narodowe Korei Płd. oraz Czech. Pracował również jako szef Akademii Talentów w Australii. Jako zawodnik zdobył brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000).

Triathlonowe podium na igrzyskach olimpijskich w Sydney 2010Triathlonowe podium na igrzyskach olimpijskich w Sydney 2010 (fot. Triathlon.org)

Sponsorem tytularnym drużyny została firma Elemental Holding SA, która od wielu lat wspiera polski triathlon m.in. jako sponsor serii zawodów triathlonowych na dystanse olimpijskim.

- Doceniam inicjatywę, jaka narodziła się w środowisku polskich triathlonistów i chcę, by moja firma aktywnie się w nią włączyła - mówi Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding S.A. - Nasze zaangażowanie w rozwój i promocję tej dyscypliny w Polsce jest już znane, a seria zawodów pod naszym patronatem weszła na stałe do kalendarza imprez triathlonowych w Polsce. Dziś czas na kolejny ruch i dlatego gorąco popieram powstanie tego programu. Jestem przekonany, że dając młodym zawodnikom szansę na występ na igrzyskach olimpijskich, damy jednocześnie szansę wielu młodym ludziom na rozwój ich umiejętności i pasji na wszystkich poziomach szkolenia.

Pierwsze zgrupowanie odbędzie się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale i weźmie w nim udział ok. 30 młodych zawodników wytypowanych przez skautów pracujących w różnych okręgach. Zawodnicy charakteryzują się doświadczeniem pływackim, kolarskim lub triathlonowym. Skauci brali również pod uwagę właściwe cechy motoryczne oraz sprecyzowane długofalowe cele zawodnika. Ale to nie koniec ich pracy. Łowcy talentów działają w sześciu regionach i wciąż szukają młodych zawodników z potencjałem:

Region północny - Piotr Netter, trener kadr narodowych w triathlonie w latach 1996 - 2008, główny trener w klubie UKS Tri-Team Rumia,

Region wschodni - Radosław Burza, trener II klasy w pływaniu i triathlonie, koordynator Kadry Wojewódzkiej, trener w klubie SSP ORKA Iława.

Region centralny - Cezary Figurski, trener kadry narodowej w triathlonie juniorów i młodzieżowców w latach 2009 - 2011, koordynator OSSM Warszawa, trener w klubie UKS G-8 Bielany.

Region zachodni - Elżbieta Krakowiak, trener II klasy triathlonu, trener pływania, absolwent AWF Poznań, Wykładowca w studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM.

Region południowy - Artur Czerwiec, trener II klasy pływania, instruktor triathlonu, trener w klubie Water Knights Zabierzów, absolwent AWF Kraków.

Region południowo-zachodni - Grzegorz Sądel, Mistrz Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim w 1996 r.

Elemental Tri TeamElemental Tri Team (fot. M.Sołtys)

Powstanie zespołu to jeden z elementów działań statutowych Fundacji Miasta Sportu. Fundacja powstała w maju 2015 roku, aby promować wolontariat sportowy oraz pomagać młodym utalentowanym sportowcom. Środki na powstanie zespołu Elemental Tri Team pochodzą m.in. z darowizn zawodników zapisujących się na zawody Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia, 5150 Warsaw Triathlon, DOZ Maraton Łódź z PZU oraz PZU Gdynia Półmaraton.

Więcej informacji o Elemental Tri Team można znaleźć na stronie www.triteam.pl oraz na https://www.facebook.com/elementaltriathlon