"Biegiem na Majdan". Informacje o akcji

Kiedy, kto, gdzie, jak i dlaczego? Informacje o akcji "Biegiem na Majdan".

Akcja "Biegiem na Majdan" odbędzie się w dniach 18 - 22 listopada 2014 r.

„Biegiem na Majdan” ma być inicjatywą uczczenia ukraińskich aspiracji i wyrazem wdzięczności za przypomnienie Polsce i Europie o tym, jak cenne są europejskie wartości. Chcemy dać wyraz naszemu zaufaniu i serdecznej solidarności z Ukrainą, a także głośno powiedzieć, że inter arma musae NON silent, że sztuka (także - sztuka biegania) nie powinna zamilknąć, gdy Ukraina toczy wojnę w obronie swej państwowości.

Inicjatorami "Biegu na Majdan" są dyr. PR I Kamil Dąbrowa oraz twórca akcji „Polska Biega” dziennikarz Piotr Pacewicz.

Sztafeta rusza z Warszawy 18 listopada i ma dotrzeć  do Kijowa 21 listopada, w pierwszą rocznicę wybuchu protestów na Euromajdanie i zarazem dziesiątą rocznicę Pomarańczowej Rewolucji.

SZTAFETA

Biegnie 24 uczestników/czek, podzielonych na cztery zastępy. W nieco ponad cztery doby przebiegniemy ok. 800 km z Warszawy do Kijowa (średnio po ok. 10 km dziennie na osobę). Bieg trwa non-stop, także w nocy.

Wśród biegnących jest sporo ludzi mediów: Kamil Dąbrowa (dyrektor radiowej Jedynki); Piotr Kraśko („Wiadomości” TVP 1); Beata Sadowska (dziennikarka radiowa i telewizyjna); Konrad Piasecki (RMF FM i TVN 24), Piotr Zmelonek („Polityka”); Przemysław Iwańczyk (Polsat i Radio TOK FM); Robert Kowalski (dziennikarz radiowy); Magda Sołtys (Polska Biega/Sport.pl); Magda Żakowska (reporterka „Dużego Formatu”); Piotr Pacewicz i Beata Szulęcka (Fundusz Mediów), Wojtek Staszewski (obecnie Newsweek, jeden z ojców akcji Polska bBega), a także Tomek Smokowski (komentator i szef sportu w Canal+), Włodek Nowak, reporter, pisarz, szef „DF”, Marta Ciastoch, dziennikarka Newsweeka i Marzena Czuba z TVN.

Ponadto: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki; Robert Korzeniowski, propagator sportu i multimedalista olimpijski, Martin M. Simecka znany czeski i słowacki dziennikarz i pisarz; Mirosław Bieniecki (twórca Instytutu Studiów Migracyjnych i organizator Biegu Rzeźnika), Piotr Skrzypczak i Anna Dąbrowska (Stowarzyszenie Homo Faber), Marta Przybył, graficzka; Aleksandra Kłosińska, Fundacja Inna Przestrzeń; Witek Misztela, specjalista w firmie AMS (jeździ na wózku, brał udział w sztafecie Polska Biega), Olga Hugo Bader z Teatru Roma oraz Rafał Lipski bloger i aktywista antyrasistowski, wolnościowy i antywojenny.

Do sztafety dołączyli także twórcy portalu Wild Fir Run, Sandra Gruszyńska i Oswald Rodrigo Pereira (także TVP Info) oraz Piotrek „Dziki” Krawczyk, terapeuta i uczestnik historycznej sztafet Polska Biega. Listę zamknie dwoje biegaczy z „otwartego konkursu”.

FINAŁ 21 LISTOPADA

Ostatni etap w Kijowie biegniemy wszyscy razem. Ten odcinek będzie otwarty także dla mieszkańców Kijowa. Marszobieg może stać się manifestacją pamięci i pacyfistycznym pochodem z naszym udziałem. Rozdamy ulotki z tekstem podziękowania po ukraińsku, polsku i angielsku, wyrazami nadziei na wspólną przyszłość w UE i wezwaniem do zaprzestania wojny.

ORGANIZACJA

Organizatorem akcji jest Fundusz Mediów (fundacja powołana przez Towarzystwo Dziennikarskie). Korzystamy z doświadczeń sztafet w akcji „Polska Biega”, tak by zapewnić uczestnikom/czkom bezpieczeństwo i minimum komfortu. W organizacji Biegu w Ukrainie pomocą służy nam m.in. Instytut Polski w Kijowie.

PARTNERZY I PATRONI

Mamy trzech mecenasów: PZU (Partner Główny Biegu), Kulczyk Holding S.A. (Partner Wspierający Biegu) i Wydawcę „Poradnika handlowca” (Partner Biegu).

Zaangażowane media: TVP, Polsat, radiowa Jedynka, TOK FM, RMF FM, Radio Zet, „Gazeta Wyborcza”, PolskaBiega.pl i Sport.pl, „Polityka”, „Newsweek” oraz wybrane media ukraińskie.

Patron akcji jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

WIĘCEJ INFORMACJI O AKCJI CZYTAJ NA WWW.POLSKABIEGA/BIEGIEMNAMAJDAN

Partnerem strategicznym akcji jest:

 

Logo PZU ZdrowiePZU