Tomasz Lis o biegowych utrudnieniach: "Wkurzają mnie narzekania na korki. W Nowym Jorku jest gorzej!"

Każdemu zawodnikowi, niezależnie od poziomu wytrenowania, przydaje się doping. Szczególnie pomocny jest biegaczom, którzy do mety maratonu docierają po ponad pięciogodzinnej męczarni. To prawdziwi zwycięzcy - mówi Tomasz Lis, prezenter i biegacz, który ukończył już 14 maratonów.

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śledź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega

Wykorzystaj wiosenną aurę, aby wrócić do formy po zimie! Pobierz poradnik RUSZAJ SIĘ I SCHUDNIJ!

Rozmowa z Tomaszem Lisem, dziennikarzem telewizyjnym, maratończykiem

Damian Bąbol: Podczas biegów w większych miastach znajdują się malkontenci, którzy narzekają na korki w stolicy.

Tomasz Lis: Marzę, żeby moda na kibicowanie maratończykom w Polsce rosła w takim tempie, co popularność biegania. Nie ukrywam, że te utyskiwania mieszkańców Warszawy na zamknięte ulice w czasie biegu trochę mnie irytują. Przecież w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu czy Londynie maraton oznacza jeszcze większe utrudnienia niż w naszej stolicy, ale tam nikt na to nie narzeka.

W dodatku trasa Orlen Warsaw Marathon była i tak mocno ograniczona, aby te utrudnienia jak najbardziej zminimalizować. Chciałbym, żeby kiedyś stołeczny maraton przebiegał przez wszystkie historyczne miejsca, czyli w okolicach Starówki, Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego, Pomnika Warszawskiego i tak dalej. Z pewnością można by to było fajnie połączyć. Wprawdzie wiązałoby się to z jeszcze większymi korkami, ale efekt byłby doskonały. Tak jest np. w Nowym Jorku, gdzie biegnie się przez wszystkie dzielnice.

I dwa miliony kibiców...

- Dzięki nim przeżyłem najwspanialszym moment od kiedy startuje w maratonach. Na 26. km, zbiegając z Qeensbridge w pierwszą aleję na Manhattanie, tłum biegaczy był już mocno rozrzedzony - miałem wrażenie, że szpaler ściśniętych kibiców z obu stron dopinguje tylko mnie. Stworzyli nieprawdopodobny hałas, poczułem dreszcze i miałem łzy w oczach. Później sprawdziłem międzyczasy i okazało się, że to był mój najszybciej pokonany odcinek.

Pan też kibicuje?

- Zdarza mi się. Kiedy nie startuję, staram się wspierać znajomych oraz innych biegaczy. Wiem po sobie, że jeśli się usłyszy ryk swojego imienia, to dostaje się motywacyjnego kopa. Każdemu zawodnikowi, niezależnie od poziomu wytrenowania, przydaje się taki doping. Szczególnie pomocny jest biegaczom, którzy do mety maratonu docierają po ponad pięciogodzinnej męczarni. Dla mnie są takimi samymi, a nawet większymi bohaterami jak zwycięzcy, którzy osiągają czasy poniżej 2 godzin i 10 minut.

Kiedy moda na kibicowanie biegaczom będzie u nas taka jak na Zachodzie?

- To przyjdzie naturalnie wraz z powszechnością sportu w naszym kraju. Nie zapomnę zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehamer w 1992 r. Na trasach biegowych było widać dziesiątki, jak nie setki tysięcy kibiców, którzy gorąco wspierali zawodników. To było właśnie coś naturalnego, bo większość Skandynawów uprawia sport.

Nie chcę nikogo na siłę przekonywać do biegania maratonów, ale w ogóle do ruszania się. Wtedy jest nieporównywalnie łatwiej wejść w skórę sportowca i w naturalny sposób widzi i czuje się więcej. To się tyczy też najmłodszych. Im mniej dzieci będzie miało fikcyjne zwolnienia z lekcji w-f, tym więcej będzie biegaczy oraz dopingujących. Nie chciałbym też popadać w malkontenctwo. Biegam od sześciu lat i widzę, że ta sportowa eksplozja w narodzie jest nieprawdopodobna.

Mi kibice najbardziej pomagają w pokonywaniu kryzysów. Kiedy brakuje sił, ale słyszę "dawaj Damian, już blisko!", zawsze szybciej zakręcę nogami. Pan tak samo?

- W maratonie w Genewie przeżyłem największy kryzys. Ostatnia prosta prowadziła wzdłuż Jeziora Genewskiego. Siedemset metrów przed metą byłem ledwo żywy. Wmawiałem sobie: "Jezus, Maria, nie dam rady". Nie mogłeś iść, ledwo człapałem. Mało tego, mój hotel znajdował się kilkadziesiąt metrów obok. Przeszła mi nawet myśl: "Chrzanię tę metę, skręcam!". Wtedy pomogli kibice. Zobaczyli jak się męczę i zaczęli wykrzykiwać imię z numeru startowego. Wołali: "Thoma, Thoma! Dalej, dalej, jeszcze trochę! Dasz radę!". Dzięki nim, jakimś cudem, wykrzesałem resztkę sił.

ZOBACZ: TAK SIĘ KIBICUJE NA ŚWIECIE

Warszawa jest jedynym miastem oprócz Seulu, gdzie rozgrywane są dwa duże maratony...

- ... i można sobie wyobrazić co by było, gdyby obie imprezy połączyły siły. Pewnie już teraz moglibyśmy mówić o jednym z największych europejskich biegów. Tym bardziej, że jeśli chodzi o organizację, to nie mamy żadnych powodów do wstydu, a nawet jest zdecydowanie lepiej niż zagranicą. Szefowie jednego z najszybszych maratonów na świecie z Rotterdamu powinni przyjechać do Warszawy i zobaczyć, jak to się robi na najwyższym poziomie. Kiedy dorobimy się biegu na 15-18 tys. osób, to jestem pewien, że będziemy mieć napływ masy zawodników z zagranicy.

Niedługo startuje pan w maratonie w Bostonie, gdzie rok temu doszło do zamachów bombowych. Nie obawia się pan, że znowu dojdzie do podobnych zdarzeń?

- Nie, bo uważnie obserwuję światowy terroryzm nigdy nie doszło do zamachu w tym samym miejscu. Tym bardziej że w tym roku w Bostonie środki bezpieczeństwa są nadzwyczajne. Od kiedy się zarejestrowałem, otrzymałem chyba z dziesięć mejli zatytułowanych "Special baggage policy", gdzie było mnóstwo bardzo szczegółowych wytycznych. Jestem przekonany, że w tym roku to będzie najbezpieczniejszy maraton. Wiadomo, że będzie szczególny. Na pewno każdy zawodnik będzie pamiętał o ofiarach ubiegłorocznego dramatu.

Ile maratonów już pan przebiegł?

- Czternaście. Kiedyś startowałem nawet cztery razy w roku, teraz nieco rzadziej. W tym roku planuję przebiec dwa, a może trzy maratony. W czerwcu ze znajomym Tomkiem Smokowskim z Canal+ chcemy wyjechać na maraton do Troms, na samej północy Norwegii. Bieg wystartuje o godz. 19 i nazywa się "Midnight Sun Marathon", czyli maraton nocy polarnej. Będzie ciekawie, szczególnie, że uwielbiam biegać o późnej porze.

Jaka życiówka?

- 3 godziny i 17 minut w Hamburgu wiosną ubiegłego roku. Z rozpędu jesienią we Frankfurcie planowałem złamać 3:10, harowałem jak wół, ale nic z tego. Było załamanie pogody, lało, wiało 30 km/h, ciśnienie było bardzo niskie, a do tego miałem ciężki kryzys.

Rozmawiał Damian Bąbol

ZOBACZ: PRZEDSTARTOWE PORADY DLA MARATOŃCZYKÓW

Masz pytania? Podyskutuj z nami na FORUM!

Komentarze (100)
Tomasz Lis o biegowych utrudnieniach: "Wkurzają mnie narzekania na korki. W Nowym Jorku jest gorzej!"
Zaloguj się
 • kwak4

  Oceniono 93 razy 53

  Korki w Warszawie w czasie maratonu mi wiszą - bo i tak w tym dniu nie wjeżdżam do centrum (mieszkam poza granicami miasta). Ale Lisowa 'logika' jest absurdalna! Co to znaczy 'nie narzekajmy, bo w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu czy Londynie jest gorzej'??? No to po kolei: nie narzekajmy na korki i nic z tym nie róbmy - bo w Londynie i Paryżu jest gorzej. Nie narzekajmy na smog i nic z tym nie róbmy - bo w Pekinie jest gorzej. Nie narzekajmy na brudną Wisłę, przyzwyczajmy się do smrodu - bo przecież Nil jest większym ściekiem... Co za arogancja! Myślenie 'jestem biegaczem, mam prawo (wraz z tłumem takich jak ja) blokować co jakiś czas ulice dużych miast i nie obchodzi mnie, że komuś się nie podoba! A może by tak pomyśleć jednak o 1,5 miliona warszawiaków, którzy nie są biegaczami? Może by tak uwzględnić Ich zdanie?

 • fukolt

  Oceniono 81 razy 53

  " ... ale tam nikt na to nie narzeka."

  prawda, półprawda, lisprawda:

  www.chicagonow.com/lists-that-actually-matter/2011/10/5-more-things-to-hate-about-marathon-runners/

 • loser666

  Oceniono 74 razy 40

  Ojej ojej jaki pan redaktor wkurzony. Dostaje kasę, z publicznych pieniędzy, za cotygodniowe spoty wyborcze PO i jeszcze marudzi, że inni marudza.

 • re_x

  Oceniono 66 razy 36

  a mnie irytują taki9e lisy ,. które chcą decydować za wszystkich co jest dla nich lepsze.Demokracja to system , w którym większość ma rację...więc nie mamy demokracji , skoro mała grupka osób decyduje dla własnej rozrywki co ma robić większość...

 • beleneses

  Oceniono 64 razy 26

  dajcie już spokój z tym bieganiem po mieście, jest Kampinos, Powsin.. dlaczego w jedyne dni kiedy nie ma wielkiego ruchu muszą być przez to korki, w wawie mieszka parę milionów ludzi a kilkanaście tysięcy w porywach zatruwa im weekend.
  ps. coraz więcej tych durnych imprez

 • kornblum

  Oceniono 45 razy 23

  Dlaczego psedo-redaktorek dyżurny blokuje wpisy nie-PO-myśli niejakiego Lisa?!!!

 • calapolskawidziala

  Oceniono 83 razy 15

  Tym, którzy biegną tyle kilometrów jest dokładnie obojętne, czy to Warszawa, czy jakieś polne drogi. Więc dlaczego trasa musi być przez środek miasta? Mam nadzieję, że biegacze czują, jacy załamani są tym bzdetem mieszkańcy. A przy okazji - miał być tylko durny jesienny maraton. Rozmnożył się, czy co?

 • piterro

  Oceniono 12 razy 6

  wkurza mnie jak dziecko w Polsce narzeka na głód. dzieci w Afryce mają gorzej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX