Patriotycznie chociaż bez orzełka - recenzja butów inov-8 road-x 233

Mogłyby śmiało zdobić stopy reprezentacji Polski - biało-czerwonym inov-8 road x 233 brakuje tylko ukoronowanego orzełka. Są zgrabne, bardzo wygodne i niezwykle lekkie. I dają naprawdę dużo miejsca na palce. To minimalistyczne buty, mające troszkę amortyzacji, stworzone z myślą o pokonywaniu kilometrów na szosie.

Na liczniku mają około 300 kilometrów. Road-x 233 to buty, które zmieniły wiele w życiu palców moich stóp. Przestrzeń, w jakiej nagle się znalazły pokazała im co to znaczy "dobrobyt". Wcześniej w butach biegowych, nawet jeśli miałam luz w okolicach palucha i drugiego palca stopy, to kolejne dochodziły do krawędzi, co skutkowało pęcherzami pod paznokciami i niekiedy smutne pożegnania. Swobodę w road-x 233 zapewnia palcom inny krój. Stworzono je na kopycie o anatomicznym kształcie, przednia część jest wyraźnie zaokrąglona, mniej ścięta po zewnętrznej krawędzi w czubek (jak w przypadku większości butów, z którymi miałam do czynienia).
Buty inov-8 road-x 233 - duży krok w stronę biegania naturalnego

Ukłon brytyjskich projektantów w stronę polskiego użytkownika - nasze patriotyczne barwy

Cholewkę tworzy przewiewna siateczka, wymiana powietrza w bucie nie jest ograniczona praktycznie przez żadne panele z tworzywa, plastyku czy gumy. Filigranowy jest również system zbierający cholewkę od okolic pięty do śródstopia, połączony ze sznurówkami. Dzięki niemu można lepiej dopasować but do kształtu stopy. Język nie jest nazbyt mięsisty i miękki, ale nie jest również plasterkiem lichej wędliny. Jest na tyle gruby, żeby sznurówki nie wbijały się w górną część stopy i nie podrażniały jej.
Buty inov-8 road-x 233 - duży krok w stronę biegania naturalnego
Dwie strzałki w systemie inov-8 - oznaczają,
że buty mają jeszcze trochę amortyzacji
(13 mm pianki)


Inov-8 road-x 233 są wyraźnie elastyczne, ale nie dadzą się zwinąć w trąbkę. To buty przejściowe pomiędzy treningowymi w klasycznym ujęciu, a stylem naturalnym. Mają dwie strzałki w systemie inov-8, co daje ok. 13 mm pianki pod piętą i 7 mm pod śródstopiem. W tradycyjnych butach te wartości są znacznie większe, odpowiednio - do 30 mm z tyłu i ok. 17-20 mm po środku. O jego "naturalnym" charakterze świadczy dodatkowo niewielki spadek pomiędzy piętą a śródstopiem (6 mm) i lekko ścięta podeszwa pod piętą. To pozwala nam przenieść punkt lądowania w kierunku śródstopia, nie zahaczając tyłem buta, co często zachęca nas do lądowania na pięcie.
Buty inov-8 road-x 233 - duży krok w stronę biegania naturalnego
Niewielka ilość amortyzacji, niewielki spadek między tylną częścią buta a śródstopiem i lekko ścięta podeszwa pod piętą czynią z road-x 233 model będący dużym krokiem w kierunku biegania naturalnego

Podeszwę pokryto gumą o wysokiej odporności na ścieranie. Trochę zaskakujący jest praktycznie totalny brak bieżnika. Podeszwę pocięto drobnymi rowkami, które można zobaczyć gdy ugina się but, ale te "ząbki", przypominające tę falbankę, którą ślimak pałaszuje sałatę, nie wgryzają się w asfalt. Guma zapewnia dobrą przyczepność na asfalcie, ale nie należy zapominać, że to buty szosowe, i darować sobie zabieranie ich w teren. Zwłaszcza gdy jest błotniście, mokro i ślisko. W podeszwie umieszczono rozgałęziającą się "kurzą stopkę" ze sprężystego tworzywa. Ma nawiązywać do kształtu rozcięgna podeszwowego, a jednocześnie dobrze oddawać energię odbicia. Dodatkowo, ponieważ element ten rozgałęzia się na kilka mniejszych i węższych, but nie traci swojej elastyczności.

Buty inov-8 road-x 233 - duży krok w stronę biegania naturalnego
Wentylacja cholewki nie jest ograniczona nieprzepuszczalnymi panelami z tworzywa, język jest miękki (choć nieprzesadnie), pięta miękko otulona.

***


To model, w którym stopy czują się bardzo komfortowo. Zwłaszcza te szerokie. Są żwawe i bardzo lekkie, dzięki czemu sprawdzą się dobrze jako startówki. Niewielki spadek między piętą a śródstopiem, duża elastyczność i niewielka porcja amortyzacji czynią z nich znaczny krok w stronę biegania naturalnego. Podczas biegu na początku sprawiają wrażenie twardych - zachęcają przez to do biegania ze śródstopia i używania naszych wewnętrznych amortyzatorów - ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego. Mogą z początku wywołać lekki ból łydek i wymagać kilku treningów przyzwyczajających, ale nie u każdego. Na pewno należy się nastawić, że to nie będą miękkie kanapowce do przyjemnego, komfortowego odbijania się z pięt. To buty wymagające, które potrafią dać na początku co nieco w kość. Ale ten kto się do nich przyzwyczai i się z nimi polubi - raczej już się nie przesiądzie na "kanapowce".

Model: inov-8 road-x 233
Waga: 233 g w rozmiarze 42
Info: www.inov-8.com
Cena: 499 zł

Testowała: Magda Ostrowska-Dołęgowska

Dołącz do nas na Facebooku.