Poduszkowiec dla każdego - Nike Zoom Vomero 10 [TEST]

26.10.2015 19:01
Nike Zoom Vomero 10

Nike Zoom Vomero 10

Pierwsze wrażenia? Miękko, miękko, miękko! Od razu widać, że mamy do czynienia z komfortową treningówką. Nike udowadnia jednak, że nie musi to wykluczać startów.

Pierwsze wrażenia

Gdy wyjąłem produkt z opakowania byłem miło zaskoczony - jego estetyka i lekkość wróżyły początek fajnej przygody. Przyglądając się szczegółowo, zwróciłem uwagę na grubość podeszwy, która została skonstruowana przy użyciu poduszki gazowej Nike Zoom Air, wspartej przez piankę Lunarlon. I tu pojawiła się wątpliwość - czy obuwie nie okaże się zbyt miękkie. Czas pokazał, że moja nieufność znalazła uzasadnienie jedynie w początkowej fazie testów. Jestem przyzwyczajony do twardszej platformy, a tej w której ćwiczyłem - musiałem się uczyć. Po przebiegnięciu ponad stu kilometrów wiedziałem już, że moje nawyki ulegną zmianie.

Wygoda - 5/5

Amortyzacja - 5/5

Nike Zoom Vomero 10Nike Zoom Vomero 10

Przymiarka

Dużym atutem Nike Zoom Vomero 10 jest jednoczęściowa konstrukcja głównej części buta. Brak szwów powoduje, że komfort treningu jest nieporównywalny z obuwiem, w którym cholewka jest "składana" z wielu elementów. Sprzęt przygotowany przez Nike równie przyzwoicie prezentuje się pod względem sztywności - jest odpowiednio plastyczny, nie będąc jednocześnie twardym jak skała. In minus wypada wentylacja. Biegałem przy wysokich, momentami ekstremalnych temperaturach, spodziewałem się, że "klima" będzie funkcjonować lepiej. Z pewnością za to sprawdzą się jesienią - w niższych temperaturach stopa nie będzie się przegrzewała, ale też nie zmarznie.

Stabilizacja - 4/5

Sztywność - 4/5

Wentylacja - 3/5

Nike Zoom Vomero 10Nike Zoom Vomero 10

But w akcji

Biegając w Nike Zoom Vomero 10 przekonałem się, że są sprzętem uniwersalnym. Nadają się do codziennego treningu, pokonywania długich dystansów, jak i na krótkie zawody. Dobrze opinają stopę, a przyczepność podeszwy zadowoli nawet najbardziej wymagających kilometrożerców. O ostatniej z cech piszę nie bez powodu - sprawdziłem Vomero 10 w każdych warunkach. Ćwiczyłem na szosie zarówno suchej jak i mokrej, dałem im wycisk pokonując nadwiślańskie wertepy. Podczas XXV Biegu Powstania Warszawskiego zbiegałem w dół niezwykle śliską tego dnia ul. Karową, żeby chwilę później pokonać wymagający podbieg. I choć Usain Bolt pewnie się ze mną nie zgodzi - ich dynamika, jak na treningówki, wypada całkiem nieźle. Tego dnia, mimo niekorzystnej aury, zrobiłem życiówkę na dystansie dziesięciu kilometrów. Po intensywnym miesiącu mam jedną wątpliwość - nie wiem czy ten artykuł brzmiałby tak samo, gdybym posiadał szeroką stopę.

Trzymanie stopy - 4/5

Przyczepność - 5/5

Dynamiczność - 3/5

Nike Zoom Vomero 10Nike Zoom Vomero 10

Podsumowanie

Nike Zoom Vomero 10 to obuwie, które zadowoli niemal każdego. Profesjonalista nie pożałuje zakładając je na trening, a osoba uprawiająca sport dla przyjemności - spotęguje ją. Problem z użytkowaniem mogą mieć osoby posiadające szeroką stopę, ale i na to jest sposób - po wyjęciu wkładki, Vomero nie tracą na komforcie, za to zwiększa się pojemność cholewki. Lekkość i wygoda to największe plusy, które wyróżniają ten model na tle innych. Buty spisały się świetnie w każdych warunkach.

Długie wybiegania - 5/5

Codzienne treningi - 5/5

Trening szybkościowy - 3/5

Maraton - 4/5

Krótsze zawody - 3/5


TESTER:

Paweł Wilk - biegacz-amator z rekordem życiowym poniżej 44 minut na 10 km. Lubi krótkie biegi uliczne (zwłaszcza 5 i 10 km), a jego ulubione zawody to warszawski cykl "Triada Biegowa".

Zobacz także
Komentarze (1)
Poduszkowiec dla każdego - Nike Zoom Vomero 10 [TEST]
Zaloguj się
  • Magdalena Malas

    0

    U mnie idealnie sprawują się New Balance mam nowe buty z serii Vazee Rush, bo chciałam mieć coś z większą amortyzacją. Ze strony wyczytałam, że producent pisze o piance RevLite, która znacząco podnosi amortyzację nie zwiększając wagi buta. Spisują się zarówno na długich biegach jak i krótszych, szybszych odcinkach gdzie obciążenie jest trochę większe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX