Reebok All Terrain Super - szybka startówka do zadań specjalnych [TEST]

Lekka i dynamiczna, a zarazem agresywna i mocna - taka właśnie powinna być trailowa startówka. Czy model Reebok All Terrain Super spełnił te wymagania? Nasz tester postanowił to sprawdzić.

Kiedyś uważałem, że posiadanie jednej pary butów do biegania w zupełności mi wystarczy, jednak wraz ze zwiększeniem intensywności treningów oraz różnorodności podłoża po którym biegam, zacząłem doceniać posiadanie kilku par butów o różnym przeznaczeniu. Parę tygodni temu do mojej kolekcji dołączyły buty marki Reebok - All Terrain Super, których głównym przeznaczeniem są biegi w terenie.

Pierwsze wrażenie

To co zwróciło moją uwagę na początku, to ich niska waga, która dla rozmiaru 45 wynosi 265 g. W porównaniu chociażby ze speedcross`ami, to całkiem dobry wynik, który z pewnością przekłada się na wygodę podczas szybszego biegu w terenie. Kolejna kwestia, to elastyczna podeszwa umożliwiająca kontrolę ruchu stopy i jednocześnie zapewniająca przyczepność dzięki odpowiednio wyprofilowanym wypustkom, które wgryzają się w podłoże.

Reebok All Terrain Super

W podeszwie zastosowano system RockGuard, który ma za zadanie chronić spód stopy przed różnymi przeszkodami. I faktycznie, w przypadku gałęzi oraz przeszkód w lesie but radzi sobie bardzo dobrze, ale nie zdecydowałbym się biegać w nich po ostrych kamieniach.

Amortyzacja - 2/5

Stabilizacja - 3/5

Trzymanie stopy - 4/5

Sztywność - 3/5

Cholewka w tym modelu wykonana jest z przewiewnej, mocnej siateczki dobrze dopasowującej się do śródstopia. Nawet na wąskiej stopie (a taką mam ja) but dobrze się trzyma, nie dając uczucia przesuwania się nogi wewnątrz. Wzmocniony zapiętek pomaga w stabilizowaniu pięty i kostki. Przednia część cholewki pokryta jest gumą DuraGrip, która zabezpiecza palce stóp, głównie podczas zbiegania po osuwającym się podłożu.

Reebok All Terrain Super

Dodatkowym atutem tego modelu są także otwory w cholewce, których zadaniem jest szybkie odprowadzenie wody na zewnątrz buta. System ten (H20 Drain) może być bardzo pomocny podczas różnego rodzaju biegów, gdzie trzeba się zmierzyć z wodnymi przeszkodami, jak np. Spartan Race. Już od jakiegoś czasu razem z Agnieszką zastanawiamy się nad sprawdzeniem swoich umiejętności podczas takich zawodów.

Reebok All Terrain Super

To co od początku mi się nie spodobało, to cienki i krótki język, który powoduje, że muszę wiązać buty kilka razy, zanim zrobię to w taki sposób, że sznurówki mnie nie uwierają i nie czuję dyskomfortu podczas biegu, a jednocześnie stopa jest stabilna.

A jak buty sprawdziły się w praktyce?

Po wstępnych oględzinach przyszła pora na testy. Pierwszy trening w trailówkach zrobiłem nad morzem, biegając po plaży oraz po gdyńskim klifie. Zarówno piaszczysty teren jak i strome zbocza przykryte liśćmi nie sprawiały problemu. Jedyne na co musiałem uważać, to żeby nie uszkodzić kostki przy mocniejszych zbiegach i nawrotach. Niestety ze względu na brak amortyzacji po 17 kilometrach zacząłem odczuwać zmęczenie w stopach i zakończyłem trening. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do biegania naturalnego to prawdopodobnie przebiegłby w tych butach nawet maraton, ja natomiast zakończyłbym na półmaratonie, a na dłuższy dystans wybrałbym coś z większą amortyzacją.

Przyczepność: 5
Wentylacja: 4
Wygoda: 3
DynamicznośćPrzyczepność - 5/5

Wentylacja - 4/5

Wygoda - 3/5

Dynamiczność 4/5

Kolejny sprawdzian przeprowadziłem na śniegu podczas startu w zawodach CityTrail w Lasku Młocińskim. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Wierzyłem, że przyczepność będzie lepsza niż w zwykłych adidasach, ale nie przypuszczałem, że uda mi się utrzymać tempo biegu 3:41/km bez ślizgania.

Kolejne biegi tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że All Terrain dobrze trzymają się podłoża, a do tego są na tyle lekkie, że można w nich rozwinąć prędkość.

Reebok All Terrain Super

Podsumowanie

Z czystym sumieniem mogę polecić ten model Reeboka osobom, które szukają startówek na krótkie i średnie biegi po crossach, czy też buty do startów w biegach z przeszkodami. Sprawdzą się także jako buty treningowe np. do lasu. Ze względu na brak amortyzacji nie polecam w nich biegać dłuższych dystansów, niezależnie od podłoża - chyba że ktoś biega tylko w butach minimalistycznych i jest do takich przyzwyczajony.

Długie wybiegania - 3/5

Codzienne treningi - 3/5

Trening szybkościowy - 2/5

Maraton - 3/5

Krótsze zawody - 4/5

TESTER:

Adrian Kwiatkowski - współautor bloga NaDystansie.pl, którego prowadzi wraz ze swoją partnerką Agnieszką. Maratończyk z rekordem życiowym 2:58:37, początkujący triathlonista, który poza asfaltem uwielbia biegać po górach. Sport pozwala mu utrzymać w dobrej kondycji zarówno ciało jak i umysł.