Reebok All Terrain Super - szybka startówka do zadań specjalnych [TEST]

Lekka i dynamiczna, a zarazem agresywna i mocna - taka właśnie powinna być trailowa startówka. Czy model Reebok All Terrain Super spełnił te wymagania? Nasz tester postanowił to sprawdzić.

Kiedyś uważałem, że posiadanie jednej pary butów do biegania w zupełności mi wystarczy, jednak wraz ze zwiększeniem intensywności treningów oraz różnorodności podłoża po którym biegam, zacząłem doceniać posiadanie kilku par butów o różnym przeznaczeniu. Parę tygodni temu do mojej kolekcji dołączyły buty marki Reebok - All Terrain Super, których głównym przeznaczeniem są biegi w terenie.

Pierwsze wrażenie

To co zwróciło moją uwagę na początku, to ich niska waga, która dla rozmiaru 45 wynosi 265 g. W porównaniu chociażby ze speedcross`ami, to całkiem dobry wynik, który z pewnością przekłada się na wygodę podczas szybszego biegu w terenie. Kolejna kwestia, to elastyczna podeszwa umożliwiająca kontrolę ruchu stopy i jednocześnie zapewniająca przyczepność dzięki odpowiednio wyprofilowanym wypustkom, które wgryzają się w podłoże.

Reebok All Terrain SuperReebok All Terrain Super nadystansie.pl

W podeszwie zastosowano system RockGuard, który ma za zadanie chronić spód stopy przed różnymi przeszkodami. I faktycznie, w przypadku gałęzi oraz przeszkód w lesie but radzi sobie bardzo dobrze, ale nie zdecydowałbym się biegać w nich po ostrych kamieniach.

Amortyzacja - 2/5

Stabilizacja - 3/5

Trzymanie stopy - 4/5

Sztywność - 3/5

Cholewka w tym modelu wykonana jest z przewiewnej, mocnej siateczki dobrze dopasowującej się do śródstopia. Nawet na wąskiej stopie (a taką mam ja) but dobrze się trzyma, nie dając uczucia przesuwania się nogi wewnątrz. Wzmocniony zapiętek pomaga w stabilizowaniu pięty i kostki. Przednia część cholewki pokryta jest gumą DuraGrip, która zabezpiecza palce stóp, głównie podczas zbiegania po osuwającym się podłożu.

Reebok All Terrain SuperReebok All Terrain Super nadystansie.pl

Dodatkowym atutem tego modelu są także otwory w cholewce, których zadaniem jest szybkie odprowadzenie wody na zewnątrz buta. System ten (H20 Drain) może być bardzo pomocny podczas różnego rodzaju biegów, gdzie trzeba się zmierzyć z wodnymi przeszkodami, jak np. Spartan Race. Już od jakiegoś czasu razem z Agnieszką zastanawiamy się nad sprawdzeniem swoich umiejętności podczas takich zawodów.

Reebok All Terrain SuperReebok All Terrain Super nadystansie.pl

To co od początku mi się nie spodobało, to cienki i krótki język, który powoduje, że muszę wiązać buty kilka razy, zanim zrobię to w taki sposób, że sznurówki mnie nie uwierają i nie czuję dyskomfortu podczas biegu, a jednocześnie stopa jest stabilna.

A jak buty sprawdziły się w praktyce?

Po wstępnych oględzinach przyszła pora na testy. Pierwszy trening w trailówkach zrobiłem nad morzem, biegając po plaży oraz po gdyńskim klifie. Zarówno piaszczysty teren jak i strome zbocza przykryte liśćmi nie sprawiały problemu. Jedyne na co musiałem uważać, to żeby nie uszkodzić kostki przy mocniejszych zbiegach i nawrotach. Niestety ze względu na brak amortyzacji po 17 kilometrach zacząłem odczuwać zmęczenie w stopach i zakończyłem trening. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do biegania naturalnego to prawdopodobnie przebiegłby w tych butach nawet maraton, ja natomiast zakończyłbym na półmaratonie, a na dłuższy dystans wybrałbym coś z większą amortyzacją.

Przyczepność: 5

Wentylacja: 4

Wygoda: 3

DynamicznośćPrzyczepność - 5/5

Wentylacja - 4/5

Wygoda - 3/5

Dynamiczność 4/5

Kolejny sprawdzian przeprowadziłem na śniegu podczas startu w zawodach CityTrail w Lasku Młocińskim. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Wierzyłem, że przyczepność będzie lepsza niż w zwykłych adidasach, ale nie przypuszczałem, że uda mi się utrzymać tempo biegu 3:41/km bez ślizgania.

Kolejne biegi tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że All Terrain dobrze trzymają się podłoża, a do tego są na tyle lekkie, że można w nich rozwinąć prędkość.

Reebok All Terrain SuperReebok All Terrain Super nadystansie.pl

Podsumowanie

Z czystym sumieniem mogę polecić ten model Reeboka osobom, które szukają startówek na krótkie i średnie biegi po crossach, czy też buty do startów w biegach z przeszkodami. Sprawdzą się także jako buty treningowe np. do lasu. Ze względu na brak amortyzacji nie polecam w nich biegać dłuższych dystansów, niezależnie od podłoża - chyba że ktoś biega tylko w butach minimalistycznych i jest do takich przyzwyczajony.

Długie wybiegania - 3/5

Codzienne treningi - 3/5

Trening szybkościowy - 2/5

Maraton - 3/5

Krótsze zawody - 4/5

TESTER:

Adrian Kwiatkowski - współautor bloga NaDystansie.pl , którego prowadzi wraz ze swoją partnerką Agnieszką. Maratończyk z rekordem życiowym 2:58:37, początkujący triathlonista, który poza asfaltem uwielbia biegać po górach. Sport pozwala mu utrzymać w dobrej kondycji zarówno ciało jak i umysł.

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA