Biegacz ultra, czyli co warto zabrać ze sobą na swój debiut

Biegi ultra stale zyskują na popularności. Dla biegaczy to przede wszystkim przygoda pełna wyzwań i chęć doświadczenia czegoś nowego. Ultramaratony budzą podziw i ogromną satysfakcję z pokonanego dystansu. Sprawdź, o co warto zadbać przed swoim debiutem.

1. Kurtka

kurtka, biegacz, bieganie
fot.: pinterest

Kurtka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Na trasie biegów ultra wielu biegaczy spędza nawet kilkanaście godzin. Każdy ultras powinien być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne. Różnica temperatur może dochodzić nawet do kilkunastu stopni, zwłaszcza, że start takich imprez zaplanowany jest często w nocy lub wczesnym rankiem. To element garderoby, który jest punktem obowiązkowym niemal dla każdego biegacza.

Dostępny asortyment na rynku jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie.

Co jest ważne?

- wygoda i funkcjonalność,
- ochrona przed wiatrem i deszczem,
- lekkość,
- jaskrawa kolorystyka, elementy odblaskowe (kwestia bezpieczeństwa)
- kaptur (dodatkowa ochrona przed chłodem)
- kieszenie zamykane na suwak, do których można schować np. przekąskę

2. Buty


fot.: pinterest

Przy wyborze butów ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru i bieżnika. Trudno o uniwersalne obuwie do każdej nawierzchni. Jeden model sprawdzi się na twardej i kamienistej nawierzchni, a drugi spełni swoje funkcje na leśnych i błotnistych ścieżkach. Buty muszą być wygodne, stabilne, sprawdzone na treningach pod kątem otarć i odcisków, a przede wszystkim bezpieczne.

Jakie cechy są istotne?

- wygoda,
- stabilność,
- dobre trzymanie stopy,
- agresywny bieżnik,
- wodoodporność, dobra przepuszczalność powietrza,
- utwardzone elementy chroniące palce przed uderzeniami o kamienie (zwłaszcza w górach)

3. Skarpety kompresyjne


fot.: pinterest

Skarpety kompresyjne mają przede wszystkim redukować ryzyko powstawania skurczy mięśni po przebiegnięciu kolejnych kilometrów. Stabilizują mięśnie i stawy dla dodatkowej ochrony przed kontuzjami. Dodatkowo wspomagają krążenie krwi w dolnej części stopy. Skarpety warto przetestować na treningach, nie każdy czuje się w nich komfortowo.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

- dopasowanie do stopy i łydki,
- nie mogą być za luźne i zbyt mocno uciskać,
- skarpet dobieramy na podstawie obwodu łydki w najszerszym miejscu.

4. Legginsy


fot.: pinterest

Długie legginsy chronią przed wychłodzeniem, utrzymują ciepło mimo zmiennej aury. Dodatkowo osłaniają przed otarciami i zadrapaniami. Ważne, żeby były wygodne i nie krępowały ruchów. Istotny jest rodzaj zastosowanej technologii, najlepiej gdyby tkanina pochłaniająca wilgoć, pozostawiając ciało suche nawet przy dużym wysiłku.

Co jest ważne?

- wygoda, swoboda ruchów,
- lekkość,
- kieszonka na suwach - najlepiej z tyłu,
- dobrze oddychający materiał,
- elementy odblaskowe.