17. PKO Poznań Maraton na Berlin Marathon. "Brak korków? To możliwe!"

W niedzielę wystartuje 17. PKO Poznań Maraton. Jego szefowie niedawno przypatrywali się jak od kuchni wygląda Berlin Marathon, największe biegowe wydarzenie w Europie.

Co łączy obie imprezy? Przede wszystkim kibice. Właśnie w Poznaniu pod względem wspierania biegaczy na trasie, można spotkać najbardziej żywiołowych fanów. Podczas wiosennego półmaratonu, który rozgrywał się w strugach deszczu, setki poznaniaków dopingowało zawodników. - Kibice dali czadu. Na żadnych zawodach w Polsce nie odczuwam takiej pomocy, jak właśnie w Poznaniu - mówi Jacek "Mezo" Mejer, który w najbliższą niedzielę planuje przebiec królewski dystans w czasie poniżej 2 godz. i 50 min. - Mam nadzieję, że dam radę. Liczę na gorący doping poznaniaków!

11.10.2015 Poznan . 16 PKO Poznan Maraton im. Macieja Frankiewicza . Sewek . Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta PIOTR SKÓRNICKI

- Mieszkańcy naszego miasta lubią biegowe imprezy. Wyjątkowa atmosfera nas wyróżnia na tle innych zawodów w kraju. Mimo wszystko marzę, żeby kiedyś zbliżyć się do poziomu kibicowania, jaki jest na maratonie w Berlinie - mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 17. PKO Poznań Maratonu. - To naprawdę coś niezwykłego. Zapomnij o pustych odcinkach, słychać doping non-stop, który ogromnie motywuje.

Inna kultura?

Oprócz fanów na trasie do pozazdroszczenia jest również kultura wśród samych biegaczy. Przed startem każdy zawodników otrzymuje specjalną opaskę, na podstawie której jest wpuszczany do swojej strefy startowej. - Dzięki temu mimo wysokiej frekwencji [35 tys. uczestników] start przebiega bardzo płynnie - dodaje Miadziołko.

Runners pass the Brandenburg Gate during the 36th Berlin Marathon in Berlin, Germany, Sunday, Sept. 20, 2009. Some 40,000 runners take part in the competition. (ddp images/AP Photo/Gero Breloer)www.bpb.de

Czy jest jeszcze coś, co można byłoby przenieść z maratonu w Berlinie na polski rynek. - Korki. A raczej ich brak. Serio, jako uczestnik maratonu nie widziałem ani jednej uliczki, która byłaby zablokowana - zauważa. - Kiedy jest maraton, berlińczycy po prostu nie korzystają z aut. Nikt nie musi jechać akurat w niedzielę do marketu. Zresztą, sklepy tego dnia są zamknięte. Ludzie korzystają z metra i przemieszczają się między stacjami, żeby dopingować biegaczy - opowiada Miadziołko.

Piwo mamy lepsze

Winner Wilson Kipsang from Kenya drinks a beer during the victory ceremony for the 40th Berlin Marathon in Berlin, Germany, Sunday, Sept. 29, 2013. Kipsang set a new world record of 2h 3min 23sec. (AP Photo/Michael Sohn)Fot. Michael Sohn (AP Photo/Michael Sohn)

I dodaje: - Pod względem rozmachu maraton w Berlinie jest wyjątkowy. Mimo to uważam, że organizacyjnie wcale nie wypadamy gorzej. Wszystkie rzeczy robimy na podobnym poziomie, a nawet lepszym. W stolicy Niemiec nie widziałem na przykład bardzo popularnej pasta party, czyli makaronowej uczty, na której biegacze spotykają się przed startem. Piwo na mecie jest bezalkoholowe. U nas ma przynajmniej 3 proc. - śmieje się.

 PKO Poznań MaratonPKO Poznań Maraton

Komentarze (7)
17. PKO Poznań Maraton na Berlin Marathon. "Brak korków? To możliwe!"
Zaloguj się
 • witek.urbanowicz

  Oceniono 4 razy 4

  Lekka bezczelność. W Berlinie metro jedzie normalnie a u nas nawet tramwaje nie wiedzą jak jechać. JA rozumiem imprezę masową i to, że nie bierzemy samochodu ale niech komunikacja publiczna kuruje normalnie. Jak zbudują w Poznaniu choćby ze dwie linie metra (albo część tramwajów wrzucą pod ziemię tak jak w wielu niemieckich - nawet 300tys. miastach) to można gadać o maratonie.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 1 raz 1

  Berlińczycy nie muszą korzystać z aut, bo mają rozbudowaną sieć metra (10 linii) i kolei miejskiej S-bahn (15 linii), które dojeżdżają niemal w każdy zakątek miasta i jeżdżą co kilka minut. Można nawet całe miasto zamknąć dla ruchu samochodowego, a i tak szybko wszędzie dojedziemy. W takim Poznaniu jak pozamykają ulice, to jest sparaliżowane wszystko i komunikacja miejska (bo tylko tramwaj i autobus jest) i samochodowa, a żadnej innej alternatywy nie ma i dlatego są korki. Poza tym w Berlinie mimo tak rozbudowanej komunikacji miejskiej aut i tak jest wszędzie bardzo dużo i korki też się tam dość często zdarzają, każdy kto jeździł samochodem po tym mieście ten to potwierdzi. Jedynie kultura jazdy jest inna i np nie ma problemów żeby wyjechać z podporządkowanej w zakorkowaną główną, bo zazwyczaj od razu ktoś na głównej cię przepuści.

 • Jan Marian

  Oceniono 1 raz 1

  Brak korków w Berlinie :))))))))))) To może napisać tylko burak, który był ze dwa razy w życiu w Berlinie :)))

 • righttime

  Oceniono 1 raz 1

  Tydzień temu startowałem w Silesia Marathon, rok temu w Poznaniu. Cóż, kibicom z Poznania (szanując ich) daleko nie tylko do tych z Berlina ale i Katowic czy Siemianowic śląskich. Takiego dopingu jak właśnie w Katowicach nie zaznałem nigdzie indziej w Polsce

 • pacinowski

  0

  kibice pierwsza klasa i całą organizacja 17. PKO Poznań Maratonu równie klasa

 • markowski222

  0

  W tym kraju zawsze musi być "lepszość" albo "gorszość". Poznań gorszy od Katowic, Berlin lepszy od Poznania, kibice tu lepsi tu gorsi itd.
  Ludzie, cieszmy się z tego co mamy, co robimy i nie oceniajmy nieustannie wszystkich działań w ten sposób!

 • emnit

  Oceniono 1 raz -1

  43 tys biegnacych + rolki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX