Jak zaoszczędzić na bieganiu? [4 PATENTY]

Niby bieganie to tani sport, ale jak policzyć ile rocznie wydajemy na sprzęt, obuwie, ubrania, żele, opłaty startowe to uzbiera się z tego niezła suma. Podpowiadamy jak w prosty sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy na naszej pasji.

Im szybciej tym lepiej04.10.2015  Katowice . Uczestnicy 7 Silesia Maratonu ulicami Katowic , Siemianowic i Myslowic .  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta    SLOWA KLUCZOWE: Biegi BiegaczeGRZEGORZ CELEJEWSKI

Z opłatami jak z bieganiem - im szybciej tym lepiej. Starty w zawodach to wielka radość. Kibice, emocje, medal na mecie to wszystko sprawia, że chciałoby się startować co tydzień. Ale wtedy wydalibyśmy na to fortunę! Dobrym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy na opłatach startowych jest wczesne zapisywanie. Im bliżej startu tym opłaty są wyższe, warto więc zapisać się wcześniej, jeśli dany bieg mamy już zaplanowany na naszej biegowej liście.

Warto też poszukać informacji czy na biegu, w którym bierzemy udział nie będzie możliwości promocyjnego zapisu na inny partnerski bieg. Taka opcja działała kiedyś na części maratonów.

A może biegać zupełnie za darmo?22.08.2015 Lodz Parkrun z Janem Morawcem , park Poniatowskiego .  fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta MARCIN WOJCIECHOWSKI

Czasami ludzie pytają po co wydawać pieniądze na pakiety startowe skoro np. 10 km to można sobie samemu w pobliskim lesie przebiec. Pewnie, że można! Tylko czasami miło jest wziąć udział w zorganizowanym wydarzeniu, w towarzystwie innych biegaczy, z wyznaczoną trasą. Nie zawsze jednak trzeba za to płacić, bo są akcje typu parkrun, czyli co sobotnie, darmowe biegi na dystansie 5 km. Może nie jest to długi dystans, ale na pewno warto skorzystać z takiej opcji oszczędności!

Cały ten sprzęt

Cały ten sprzęt

Nie ma co ukrywać, że na buty, ciuchy i gadżety można wydać majątek. Obie płcie mogą ze sobą konkurować w tej dyscyplinie. Jeśli jednak niekoniecznie musimy mieć ze wszystkiego najnowsze modele warto przejrzeć biegowe sklepy internetowe w okresie wyprzedaży. Większość z nich stale sprzedaje coś w promocyjnych cenach.

Drugim źródłem taniego biegowego sprzętu są serwisy z ogłoszeniami lub grupy na Facebooku (np. Giełda Biegowa), gdzie ludzie wyprzedają lekko używane lub często zupełnie nowe rzeczy, które okazały się dla nich za małe, za duże albo wygrali je w konkursach, na zawodach.

Właśnie! Konkursy to kolejne źródło darmowego sprzętu. Warto brać w nich udział, bo często bardzo łatwo możemy wejść w posiadanie najnowszych kolekcji.

Odbierając pakiet startowy na zawodach często dostajemy w worku sterty na pierwszy rzut oka niepotrzebnych ulotek, ale jeśli planujemy w najbliższym czasie zakupy warto przyjrzeć się tym ulotkom dokładniej, bo sporo tam zniżek, voucherów i innych rabatów w sklepach do wykorzystania.

Oszczędność pieniędzy, ale też i czasu

Jak zaoszczędzić i pieniądze i czas?

Ile razy wracając z pracy do domu, gdy Ty tkwiłeś w korku chodnikiem obok mijał Cię biegacz z plecaczkiem? Bieganie do lub z pracy/uczelni jest świetnym rozwiązaniem zarówno finansowym, jak i pod względem oszczędności czasu. Wymaga wprawdzie pewnej logistyki („Czy aby na pewno wziąłem wszystkie elementy garderoby do ubrania w pracy?!”) i nie zawsze można sobie na to pozwolić, bo po drodze trzeba odebrać dzieci ze szkoły, ale na pewno czasami można urozmaicić sobie w ten sposób codzienną rutynę. Zaoszczędzimy nie tylko pieniądze wydane na paliwo, ale od razu połączymy trening z dotarciem do celu, więc mamy w kieszeni dodatkowe, zaoszczędzone minuty, które możemy wykorzystać na inne przyjemności.

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ