Kupujemy obuwie biegowe: parametry buta

Na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz się do sklepu, żeby kupić buty, w których pokonasz setki, a może i tysiące kilometrów? Opowiadamy jakie elementy butów mają największe znaczenie dla biegacza.

W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na właściwościach naszych stóp. Rozmiarze, kształcie, dysproporcjach w ich budowie. Teraz przyglądamy się samym butom.

Zapiętek

Jeśli wiemy już o jakie buty poprosić sprzedawcę, wiemy jaka długość wkładki będzie dla nas właściwa i  że chcemy buty szerokie w palcach, zakładamy je, wiążemy dobrze i przechadzamy się. Sprawdzamy czy któreś z palców nie dotykają do czubka, spacerując i biegając w nich po sklepie oceniamy swoje wrażenia - czy buty są wygodne, czy nie są sztywne, czy nie mamy poczucia grzęźnięcia w ich miękkiej amortyzacji. Ważne jest też czy mamy komfort w okolicach pięt, tzn. czy na przykład nie czujemy, że stopa siedzi w bucie za płytko i podczas biegu będzie się przesuwać i podrażniać nasze pięty. Tę sprawę może załatwić cieńsza wkładka. Wielu producentów próbuje teraz za pomocą wkładek dodać butom trochę amortyzacji, ale nie zawsze daje nam to korzyści.

Język

Ten z kolei nie powinien być zbyt cienki (chociaż to najczęściej zdarza się w "wycieniowanych" startówkach, w których producenci chcą zejść z każdego zbędnego grama wagi). Zbyt cienki język powoduje, że system sznurowania wpija się w wierzch stopy podrażniając ją.

Specyfika

To najprawdopodobniej straszliwy banał, ale warto o tym mówić: kup buty, które będą pasowały do nawierzchni, po której najczęściej zdarza ci się biegać. Buty na asfalt naprawdę różnią się od tych w teren - przede wszystkim bieżnikiem, często też ilością pianki amortyzującej, wielkością oczek w siateczce. Buty terenowe mają bardziej agresywny bieżnik, ale często zrobione są z bardziej podatnej na ścieranie gumy - dlatego szybciej będą się zużywać na asfalcie. Z kolei biegając w błocie, zwłaszcza w górzystym terenie - buty miejskie będą sprawiać, że będziemy tańczyć niczym balerina

.

Dla supinatorów, nadpronatorów czy neutralnych?

Jeśli znamy swój typ biomechaniczny, możemy dobrać buty odpowiednie do naszego stereotypu kroków. Mówiąc w skrócie - stopa supinująca (to bardzo rzadki typ) jest przechylona na zewnętrzną krawędź, stopa o nadmiernej pronacji jest przechylona do środka, do wewnętrznej krawędzi (najlepszym przykładem jest płaskostopie, łuk nie odbija się gdy postawimy mokrą nogę na podłodze w łazience, a nasze kostki przechylone są do wewnątrz. Stopa neutralna nie ma takich problemów - jeśli narysujemy z tyłu pięty wzdłuż ścięgna Achillesa linię - nie wychyli się ona w żadną stronę. Inne, niż naturalne położenie stóp może być przyczyną częstszych kontuzji, bólu w stawie skokowym czy nieprawidłowej pracy wyżej położonych części nóg i związanych z tym przeciążeń, uszkodzeń itd. Oczywiście nie ma co sprawy demonizować - w większości przypadków po prostu taka nasza uroda i biegając w butach neutralnych nie zrobimy sobie krzywdy. Ale często dobrze rozważyć zakup butów przystosowanych właśnie do naszego typu biomechanicznego. Producenci zwykle rozwiązują sprawę za pomocą różnej gęstości pianki EVA tworzącej podeszwę. Np. charakterystyczna szara pianka o większej gęstości (mniej uginająca się pod naszymi stopami) po wewnętrznej stronie w butach dla pronatorów. W tym zakresie warto jednak zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, albo wykonać wideoanalizę czy inne badanie określające typ biomechaniczny w specjalistycznym sklepie biegowym.

Miej swój rozum

Na koniec powiemy jeszcze tylko - nie daj się zwariować. Nie sugeruj się, że ten model ma więcej technologii niż inny, albo że twojemu koledze, który łamie 3 godziny w maratonie lepiej biega się w takich to a takich butach. Sam oceń na czym ci naprawdę zależy, co jest wygodne i co najbardziej ci pasuje. To ty będziesz w nich biegał!

Przeczytaj też: Kupujemy biegowe buty cz. 1 Przeczytaj również artykuł: Idziemy do sklepu dla biegaczy.

Uważasz, że nie wzięliśmy czegoś pod uwagę? Chcesz dodać coś z własnego doświadczenia? Podyskutuj o tym na forum albo na Facebooku .

Najpopularniejsze buty do biegania w Okazje.info Nike Lunarglide+ 5 599160-400 Nike Buty Lunarglide+ 5 W 599395 Reebok Buty Royal CL JOGGER (V45199) Zobacz inne buty do biegania w

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.