7 najlepszych rejonów wspinaczkowych w Europie - pokazuje wspinacz i fotograf Stefan Madej

Stefan Madej, mistrz polski w boulderingu, a przy okazji świetny fotograf, wspinając się zwiedził całą Europę. Poprosiliśmy go, by przygotował przegląd swoich ulubionych rejonów wspinaczkowych. Oto i one
1 Labak, Czechy Labak, Czechy fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

7 najlepszych rejonów wspinaczkowych w Europie - pokazuje wspinacz i fotograf Stefan Madej

Stefan Madej, mistrz polski w boulderingu, a przy okazji świetny fotograf, wspinając się zwiedził całą Europę. Zobaczcie niesamowite zdjęcia utalentowanego Polaka.

Na K2 mnie nie zobaczysz - przeczytaj wywiad ze Stefanem

2 Rodellar, Hiszpania Rodellar, Hiszpania fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Rodellar, Hiszpania

Jeden z największych i najlepszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Położone u podnóża Pirenejów urokliwe miasteczko Rodellar poza mekką dla wspinaczy jest też doskonałym miejscem dla fanów kanioningu i górskich spacerów. Skała na zdjęciu nazywa się El Delfin - zgadniecie dlaczego?

3 Gorges du Tarn, Francja Gorges du Tarn, Francja fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Gorges du Tarn, Francja

Wąwóz rzeki Tarn, na świecie znany z doskonałych warunków do spływów kajakowych, jest jednocześnie doskonałym rejonem dla wspinaczy na każdym poziomie. Skalne ściany nieopodal miejscowości Les Vignes sięgają stu metrów, a niektóre drogi wspinaczkowe trzeba pokonywać na dwie długości liny.

4 Osp, Słowenia Osp, Słowenia fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Osp, Słowenia

Na południu tego małego europejskiego kraju, tuż pomiędzy morzem a włoską granicą, tysiące lat temu zapadła się potężna jaskinia. Obecnie ten skalny mur w kształcie podkowy rok rocznie odwiedzają tłumy wspinaczy chcących spróbować najbardziej ekstremalnych dróg w Europie.

5 Labak, Czechy Labak, Czechy fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Labak, Czechy

Malowniczy piaskowcowy rejon, położony nad Łabą. Numer jeden na czeskiej mapie wspinaczkowej. Skały do wspinania znajdziemy po obu stronach rzeki, przez którą przedostać można się promem lub jadąc 30min do najbliższego mostu w miejscowości Decin.

6 Leonidio, Grecja Leonidio, Grecja fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Leonidio, Grecja

Przepiękne nadmorskie miasteczko na Peloponezie. Potencjał drzemiący w okolicznych ścianach odkryto dopiero kilka lat temu. Od tamtej pory do Leonidio ściągają wspinacze z całego świata, a w listopadzie odbywa się tutaj wielkie święto wspinania - Leonidio Climbing Festival.

7 Jura Krakowsko-Częstochowska Jura Krakowsko-Częstochowska fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Jura Krakowsko-Częstochowska

W zestawieniu nie mogło zabraknąć naszej polskiej Jury. Rozciągająca się pomiędzy Krakowem a Częstochową wyżyna słynna z białych, wapiennych ostańców. Oferuje tysiące ciekawych dróg dla wspinaczy na każdym poziomie zaawansowania. Nie jest to może rejon światowej klasy, jest za to łatwo dostępny. Sam wspinam się tam regularnie i zawsze z przyjemnością. 

Stefan Madej wspinający się w Jurze
fot. Franek Przeradzki

8 Fontainebleau, Francja Fontainebleau, Francja fot. Stefan Madej | stefanmadej.com

Fontainebleau, Francja

Na koniec coś dla zwolenników bulderingu. Nieopodal Paryża, w lasach otaczających królewski pałac Fontainebleau, ma swoje miejsce największy na świecie rejon dla miłośników małych form. Mówi się, że właśnie tam narodził się bouldering.

Skomentuj:
7 najlepszych rejonów wspinaczkowych w Europie - pokazuje wspinacz i fotograf Stefan Madej
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX