Bieganie pod okiem trenera to nie tylko przywilej zawodowców [6 zalet]

Biegasz, ale od pewnego czasu nie zauważyłeś żadnego progresu? Chcesz się przygotować do debiutu w maratonie, ale nie wiesz jak? W końcu brakuje ci motywacji do regularnych treningów, być może warto rozważyć treningi pod okiem trenera. Sprawdź, co zyskasz!
Bieganie Bieganie www.freepik.com'>Designed by Freepik

Indywidualne podejście

Jeśli dopiero zaczynasz współprace z trenerem, zwróć uwagę czy nie traktuje cię szablonowo. W pierwszej kolejności trener przeprowadza obszerny wywiad lub analizuje dotychczasowe treningi na podstawie dzienniczka treningowego. Poza tym powinien również dopytać o stan twojego zdrowia i uwzględnić te dane przy ustaleniu wszelkich założeń.

Przy układaniu planu treningowego trener pod uwagę weźmie twój plan dnia, rodzaj wykonywanej pracy czy nawet samopoczucie. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda ci się wykonać wszystkich jednostek treningowych w danym tygodniu, jest szansa na modyfikację planu, tak żeby uzupełnić ewentualne braki. Przy planie pobranym z internetu już takiej możliwości nie mamy.

Trening biegacza Trening biegacza /www.freepik.com'>Designed by Freepik

Gotowy plan treningowy

Zdecydowanie łatwiej jest trenować według konkretnego planu treningowego niż spontanicznie ustalać i realizować trening na kilka minut przed wyjściem z domu. Plan treningowy musi być szyty na miarę, dopasowany idealnie do możliwości danego zawodnika. W sieci znajdziesz masę gotowych wzorów, ale każdy z nich ma zasadniczą wadę-autor nie zna twoich mocnych i słabych stron. Trener będzie wiedział, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, jak podkręcić tempo czy wzmocnić wytrzymałość.

Trening biegacza Trening biegacza 'www.freepik.com'>Designed by Freepik

Motywacja do treningów

Bywa, że zapał z czasem maleje, ale poczucie, że ktoś pracuje z tobą na wspólny sukces na pewno pozwoli przezwyciężyć chwilowe kryzysy. Poza tym, jeśli trener jest nadal aktywny lub ma przeszłość zawodowca, jego osiągnięcia również motywują do działania.

Czasami samo rozpisywanie treningów to za mało, każdy biegacz potrzebuje wsparcia mentalnego. W ramach opieki trenerskiej amator może też liczyć na czas poświęcany mu przez jego opiekuna. Chodzi konkretnie o kontakt mailowy, telefoniczny czy-rzadziej - indywidualne spotkania.

Trening biegacza Trening biegacza 'www.freepik.com'>Designed by Freepik

Chłodna ocena sytuacji

To rolą trenera jest dostosowanie obciążeń treningowych, tak aby uniknąć przeciążenia lub niedotrenowania. Trenując na własną rękę często brakuje nam dystansu, chcemy zrobić za dużo lub umknie nam najsłabszy punkt, nad którym warto popracować.

Doświadczenie trenera pozwoli na wyeliminowanie błędów i uniknięcie ewentualnej kontuzji.

Bieganie Bieganie 'www.freepik.com'>Designed by Freepik

Wspólny cel

Ważnym elementem jest określenie wspólnych celów, a do tego potrzebne jest zaangażowanie obu stron. Trener powinien jasno określić realne możliwości, bez mydlenia oczu zawodnika.

Trener przede wszystkim wskaże właściwą drogę, tak aby pomóc obrać nieco inny, bardziej skuteczny kierunek. Przed zawodami wesprze, ustali wspólną strategię na bieg i doradzi odpowiednią taktykę.

Bieganie Bieganie 'www.freepik.com'>Designed by Freepik

Analiza wyników

Analiza wyników pozwala na świadome trenowanie, żeby jednak to było możliwe, podopieczny powinien raportować swoje wyniki na bieżąco. Trener na podstawie szczegółowych sprawozdań jest wstanie określić czy zastosowane środki treningowe są wystarczające i czy zawodnik w pełni realizuje plan treningowy. Trener musi być bardzo czujny i nie może lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.