Biegamy na wyjeździe

Jest w Polsce kilka miejsc, w które chętnie jeździmy - na wakacje, na urlop albo po prostu - turystycznie. Zawsze jednak warto zabrać ze sobą biegowe buty i pobiegać po okolicy to naprawdę świetny sposób, żeby pozwiedzać. Proponujemy kilka tras biegowych.
Trasa biegowa w Kazimierzu Dolnym Trasa biegowa w Kazimierzu Dolnym Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Kazimierz Dolny - trochę kultury

Nie masz zbyt wiele czasu w wakacje, ale lubisz wyskoczyć gdzieś na jeden dzień lub na weekend? Kazimierz Dolny jest bardzo popularnym miejscem na takie wypady. To miasto znane z festiwali, odbywają się tutaj między innymi Festiwal Filmowy i Artystyczny LATO FILMÓW oraz Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Poza tym ludzie chętnie odwiedzają tutejszą starówkę i liczne zabytki - kościoły, spichlerze, drewniane domy z XVIII i XIX w. To miasto, które naprawdę warto odwiedzić. A przy okazji można pobiegać. Proponowana trasa ma: 16 km, prowadzi z Rynku przez Mięćmierz do Zastowa Polanowskiego i Dąbrówki.  W okolicach Mięćmierza mamy piękny widok na Krowią Wyspę i zamek w Janowcu. Biegnąc dalej w kierunku Zastowa Polanowskiego możemy wbiec na Skarpę Dobrską (205 m n.p.m.) ocienionym, pięknym wąwozem, by nacieszyć się widokiem na dolinę Wisły.

Trasy biegowe wyspy Wolin Trasy biegowe wyspy Wolin rys. Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Wyspa Wolin - przerwa w plażowaniu

Wybierasz się na wakacje w ten daleki zakątek Polski? Wolin jest największą z polskich wysp. Z jednej strony  - Morze Bałtyckie, z drugiej - Zalew Szczeciński, z trzeciej - rzeka Dziwna. Na wyspie znajdują się najbardziej znane i najwyższe polskie klify ? mają ok. 80 m i ciągną się na przestrzeni 15 km, od Międzyzdrojów do Świdnej Kępy Warto tu przyjechać by odwiedzić Woliński Park Narodowy, którego symbolem jest bielik. Jeśli wybierasz się tu z rodziną - wypraw ich na wycieczkę do parku albo zostaw na plaży i idź pobiegać. Sugerujemy trzy ciekawe trasy o różnej długości.

Trasy biegowe okolic Sanoka Trasy biegowe okolic Sanoka rys. Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Sanok - powrót do przeszłości

W Sanoku znajduje się najstarszy i największy skansen w Polsce, jeden z największych w Europie. Spacerując pomiędzy łemkowskimi i bojkowskimi chatami, młynami, po rynku galicyjskim - można przenieść się w czasie. To miejsce, którego nie można pominąć będąc w tej części Polski. Poza tym - przez Sanok przepływa bardzo popularna wśród miłośników kajaków rzeka - San. To bardzo fajny sposób na spędzenie ciepłych, letnich dni. Przy okazji - można pobiegać po górach Słonnych, albo pobiec z Sanoka do Międzybrodzia - zobaczyć tamtejszą cerkiew.

Trasy biegowe w Szklarskiej Porębie Trasy biegowe w Szklarskiej Porębie Rys. Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Szklarska Poręba - u stóp Karkonoszy

Miasto to, położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów - Kamieńczyka i Szklarki, na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, jest mekką polskich biegaczy. Najlepsi zawodnicy w Polsce przyjeżdżają tu trenować w górach. Nad Szklarską Porębą góruje Szrenica (1362 m n.p.m.). Warto tu przyjeżdżać zimą i latem - robić długie górskie wędrówki z pięknymi widokami. Niektóre z nich - biegiem. Proponujemy piękną drogę ze Szklarskiej Poręby do Przesieki.

Rytro - trasy biegowe Rytro - trasy biegowe rys. Magdalena Ostrowska-Dołęgowska

Rytro - w Dolinie Roztoki

Położone w Dolinie Popradu Rytro jest znane wśród biegaczy z Maratonu Wyszehradzkiego - którego międzynarodowa trasa łączy tę wieś ze słowackim Podolińcem. To także bardzo przyjemne miejsce na urlop - jest co pozwiedzać (w Rytrze znajdują się między innymi ruiny zamku), jest też kilka szlaków turystycznych wyprowadzających na Radziejową, Przehybę, to miejsce wypadowe w Pasmo Radziejowej i Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Tędy prowadzi również trasa Biegu Siedmiu Dolin, na dystansie 100 km. My proponujemy wybrać się na przebieżkę do Chaty pod Kramarką, ma ok. 11 km. Biegnie się Małą Roztoką - tą sławną, opisaną przez Marię Kownacką w książce dla dzieci "Rogaś z Doliny Roztoki". Szutrowa droga wspina się wśród bajecznych widoków otaczającego lasu, w towarzystwie szemrzącego strumyka wijącego się raz z prawej, raz z lewej strony, mijamy mostki i niezliczone wodospady.

Copyright © Agora SA