10 powodów, dla których warto biegać zimą

Wielu biegaczy rezygnuje z zimowych treningów, ewentualnie na kilka miesięcy przenosi się do sali fitness. A szkoda, bo bieganie w surowych, zimowych warunkach przynosi szereg korzyści. Oto 10 z nich.

Zapominasz czym jest jesienno-zimowa chandra

Długie wieczory i zakopywanie się pod kocem z ciepłą herbatą mogą wydawać się całkiem miłe, jednak co za dużo, to niezdrowo. Z czasem stajemy się ospali, ociężali, odczuwamy spadek nastroju. Zimowe bieganie praktycznie eliminuje tego typu stany. Może nie każde wyjście na trening generuje wspaniały humor, jednak ewidentnie sprawia, że stany podobne do depresyjnych są nam obce.

 

W sezon wiosenny wkraczasz z dobrą formą

Całoroczni biegacze nie planują sobie, że od Nowego Roku biorą się za siebie. Nie spoglądają z lękiem w kalendarz z myślą "czy zdążę zgubić zimową oponkę". Co więcej, trenując jesienią i zimą masz jeszcze lepszą formę niż kilka miesięcy wcześniej, dzięki czemu sezon wiosenny możesz rozpocząć bez wyrzutów sumienia, że odpuściłeś.

9 PORAD JAK NIE PRZYTYĆ W ŚWIĘTA

Wigilia biegacza, czyli jak jeść, aby nie przytyć w święta Wigilia biegacza, czyli jak jeść, aby nie przytyć w święta shutterstock.com

Świąteczne obżarstwo nie jest dla ciebie powodem do stresu

Wigilijne potrawy, sylwestrowe przekąski czy podjadanie czekolady nie wywołują u ciebie wyrzutów sumienia, bo wiesz, że i tak wszystko wybiegasz.

Owszem, biegacze nie mogą sobie pozwolić na niekontrolowane obżarstwo przez cały, zimowy sezon. Jednak sporadycznie popełniane "grzeszki" to jedynie motywacja do podjęcia długich wybiegań.

METODA MAŁYCH KROKÓW, CZYLI JAK ZACZĄĆ BIEGAĆ I JUŻ NIGDY NIE PRZESTAĆ

Bieganie zimą Bieganie zimą shutterstock.com

Hartujesz organizm

Nie od dziś wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu hartuje. Bieganie w zimowych warunkach wspomaga działanie układu odpornościowego i uprawnia reakcję komórek obronnych w kontakcie z wirusami.

Pamiętajmy jednak, że przetrenowanie oraz dieta uboga w składniki odżywcze sprawią, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Nadmierna eksploatacja organizmu doprowadzi do osłabienia i podatności na choroby.

DIETA BIEGACZA NA ZIMĘ. JAK SIĘ WZMOCNIĆ?

Praca pasją Praca pasją 123rf.com

Szef docenia twoją samodyscyplinę

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę, czy ich pracownik jest aktywny. Sportowcy (również amatorzy) są postrzegani jako osoby zdyscyplinowane, pewne siebie, bardziej przedsiębiorcze.

Nie namawiamy, aby w pracy obnosić się ze swoją pasją, jednak gdy twój pracodawca zauważy, że trenujesz bez względu na warunki atmosferyczne, na pewno to doceni.

Znane tereny odkrywasz na nowo

Oszronione chodniki, ośnieżone parki lub mglisty poranek to widoki, których rzadko uświadczysz w pozostałe pory roku. Surowe, chłodne barwy mają swój własny, niepowtarzalny urok. Docenisz go możesz podczas porannego spaceru lub orzeźwiającego biegu.

AQUA RUNNING, CZYLI JAK TRENING W WODZIE MOŻE POMÓC W BIEGANIU

pewność siebie pewność siebie Fot. Shutterstock

Stajesz się bardziej pewny siebie

Nietrudno jest się zmobilizować do treningu, gdy za oknem piękna, słoneczna pogoda. Jednak gdy jest ciemno, zimno i do tego pada deszcz ze śniegiem, jesteśmy zmuszeni do sięgnięcia po najgłębiej schowane pokłady motywacji. Aczkolwiek to właśnie te treningi później wspomina się najlepiej, a dodatkowo mamy świadomość, że nie poddaliśmy się w trudnych chwilach. To zaprocentuje na przyszłość, gdy przyjdzie nam mierzyć się z innymi wyzwaniami (nie tylko biegowymi).

Bieganie zimą Bieganie zimą shutterstock

Wzrasta twoja siła i koordynacja

Zima to czas spokojnych wybiegań i ćwiczeń wzmacniających, które mają nas ustrzec przed kontuzjami. Po dobrze przepracowanej zimie, będziesz sprawnym i wytrzymałym biegaczem, który na wiosnę może powalczyć o wyniki, o których zawsze marzyłeś.

Jeśli dodatkowo zima obdarzy nas białym puchem, tym lepiej. Trening na śniegu to idealna forma budowania siły biegowej.

Buty do biegania zimą Buty do biegania zimą fot. Michał Konrad Wiśniewski, www.facebook.com/michalkonradphotography

Chodniki i parkowe alejki masz tylko dla siebie

W sezonie wiosennym i letnim chodniki i parkowe alejki są wypełnione spacerowiczami, rowerzystami, innymi biegaczami, właścicielami psów. W zimę praktycznie nie ma tego problemu, więc odpada kwestia slalomów i zahaczania o czyjś łokieć. Samotna przebieżka w tym czasie to stuprocentowy relaks i wyciszenie. Przetestowane!

Bieganie zimą Bieganie zimą Shutterstock

Bieganie zimą jest naprawdę fajne!

Marznąc na przystanku autobusowym lub przemykając między pracą a zaparkowanym 100 metrów dalej samochodem trudno jest uwierzyć, że bieganie w tych warunkach może być przyjemne. A jednak! Ważny jest odpowiedni ubiór i dobra rozgrzewka jeszcze przed wybiegnięciem na zewnątrz. Pierwsze minuty rzeczywiście są najbardziej krytyczne, jednak jeśli je przetrwasz zobaczysz, jak fajne może być bieganie w zimowych okolicznościach przyrody. Zamiast przejmującego chłodu zaczynasz powietrze odbierać jako "orzeźwiające". Nawet wiatr i chlapa wydaje się być czymś, co w bieganiu nie przeszkadza, a jedynie je urozmaica.

Copyright © Agora SA