Sprawdź, jak można wykorzystać skórki od banana

Biegacze jedzą bardzo dużo bananów. Same owoce mają mnóstwo składników mineralnych i witamin. Warto jednak wiedzieć, że oprócz wszystkich wartości, można dodatkowo wykorzystać skórkę od banana.
Banan jest źródłem witamin i składników mineralnych. Banan jest źródłem witamin i składników mineralnych. fot. Shutterstock

Idealna na rany

Zanim wyrzucisz skórkę od banana, pamiętaj, że można ją wykorzystać w codziennym życiu. Przedstawiamy kilka zastosowań.

***

Podczas intensywnych treningów sportowcy narażeni są na różnego rodzaju kontuzje. Często mają problemy z kolanami, albo z ranami na stopach, które najczęściej związane są ze złym obuwiem.

Skórki od banana posiadają specyficzne enzymy, które zmniejszą przy otarciach i zadrapaniach. Mało tego - potrafią też załagodzić swędzenie, które spowodowane jest ukąszeniem komara.

Piękny uśmiech Piękny uśmiech Fot. Yuri Arcurs - Fotolia

Białe i lśniące zęby

Kolor banana wskazuje na to, że zęby powinny być od nich raczej żółte, a jak się okazuje skórka ma takie działania, które wpływają na ich wybielanie.

Wszystko za sprawą potasu, fosforu czy magnezu. Wystarczy, żeby codziennie nacierać zęby po ich umyciu. Pięknym uśmiechem będzie można pochwalić się podczas zawodów, na których zawsze robione są obszerne fotorelacje ;-)

Banany, zdjęcie ilustracyjne Banany, zdjęcie ilustracyjne Fot. Wojtek Oksztol/AG

Pozbycie się drzazgi

Jedna z najbardziej uciążliwych sytuacji. Na drzazgi narażeni są również biegacze. Rozciąganie na drewnianej nawierzchni albo szybka rozgrzewka z wykorzystaniem pnia drzewa? Wszystko może się zdarzyć. Otóż okazuje się, że skórka od banana ma właściwości rozmiękczające. Należy przykleić plastrem skórkę od strony miąższu do miejsca, gdzie wbiła się drzazga. Po chwili problem powinien zostać rozwiązany, drzazgę będzie można bez problemu wyciągnąć.

modelka z cera wrażliwą modelka z cera wrażliwą Shatterstock

Nawilżona i zdrowa skóra

Skórka od banana ma również pozytywny wpływ na skórę człowieka. Olejki i minerały zawarte w niej nawilża skórę, rozjaśnia i nawet pomogą pokonać trądzik. Skóra biegaczy narażona jest szczególnie problemy spowodowane warunkami atmosferycznymi (mróz, upał). Wymienione właściwości odpowiednio zregenerują skórę.

zmarszczki zmarszczki shutter

Działa przeciwzmarszczkowo

Natrzyj twarz skórką od banana i zostaw ją na pół godziny. Później zmyj letnią wodą i ciesz się gładką skórą!

Inne zastosowania

Co ciekawe skórka od banana podobno działa na zarysowane płyty CD, jest świetnym nawozem dla roślin i okazuje się, że nada się również jako pasta do skórzanych butów.