Wielki TEST butów szosowych [INFOGRAFIKI]

Biegasz po chodnikach, drogach czy innych twardych nawierzchniach? Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy testy i zebraliśmy dane na temat nowości na rynku butów szosowych. Infografiki, tabele i oceny testerów. Wszystko, co musisz wiedzieć o butach szosowych w jednym miejscu!
Sklep dla biegaczy Sport Guru Sklep dla biegaczy Sport Guru Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Szosowe buty do biegania - czym się charakteryzują?

Buty szosowe - treningowe czy treningowo-startowe - stworzono z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach. Wyposażono w grubsze bądź cieńsze warstwy pianki amortyzującej, trwały bieżnik, systemy pozwalające czuwać nad ułożeniem stopy we wnętrzu. Producenci zaczęli się prześcigać w projektowaniu zaawansowanych systemów mających zmniejszyć siłę uderzenia o podłoże, a także zapobiec niekorzystnym zjawiskom, takim jak nadmierna pronacja. Poza pianką EVA, do amortyzacji uderzeń stosuje się również kapsuły wypełnione gazem albo żelem. Każda firma ma swoje patenty, choć dziś już nie wszystkie zgodnym chórem twierdzą, że dużo amortyzacji znaczy lepiej. Ale wśród butów szosowych są też takie o charakterze naturalnym - bez żelowych bajerów. Które preferujecie?


Liczne systemy znajdziemy również w cholewkach butów treningowych - mają za zadanie lepiej dopasowywać but do stopy. Wśród nich np. żelowe poduszki otulające piętę czy paski z tworzywa odchodzące od samej podeszwy, połączone z systemem sznurowania mają ciaśniej związać śródstopie i ustabilizować piętę.

Producenci szaleją także z wkładkami do butów, które mogą poprawić właściwości amortyzujące, a nawet dostosować buty neutralne do stopy o nadmiernej pronacji lub supinacji (instaluje się w nich sztywne plastykowe elementy albo steruje ich grubością np. pod łukiem stopy).

Czym się charakteryzują buty szosowe?
Trwałym, niemal płaskim bieżnikiem, większą warstwą amortyzacji (niż startówki czy buty minimalistyczne), listą systemów stabilizujących, amortyzujących i dopasowujących but do stopy.

Na jakich nawierzchniach się sprawdzą?
Na asfalcie i betonie.

Na jakie dystanse?
Wszystkie.

Zobacz zestawienie wszystkich przetestowanych butów [KLIKNIJ]

test butów czerwiec 2013Test butów, czerwiec 2013

Adidas Boost Energy Adidas Boost Energy Adidas

Adidas Boost Energy

Cena: 649 zł

Waga: 255 g (42 EU)
Info: adidas.pl


Testowała: Agnieszka Korpal

Buty Adidas Boost są przede wszystkim bardzo wygodne! Elastyczny materiał, z którego wykonana jest cholewka otacza stopę prawie tak, jak druga skarpetka, dzięki czemu nie obcierają i już na pierwszym treningu ma się wrażenie, jakby były uszyte na miarę. Buty doskonale trzymają stopę w środku, nie pozwalają jej na przemieszczanie się na boki, co bardzo poprawia komfort biegu i zwiększa stabilizację. Dla osób z szerokimi stopami mogą być jednak odrobinę za wąskie, ponieważ materiał dosyć mocno opina nogę. Producent podkreśla dobrą wentylację, co pokrywa się z doświadczeniami w trakcie biegu, siateczka zapewnia optymalną przewiewność i daje poczucie lekkiego chłodu.
Amortyzacja Adidas Boost ma być rewolucją i oddawać więcej energii niż standardowe pianki, ale nie odczułam "rewelacyjnej różnicy" w odbiciu w porównaniu np. z moimi Nike Zoom Elite+. Na pewno ich ogromną zaletą jest dynamiczność, sprężystość i miękkość. Odczuwalna jest niższa i bardziej stabilna podeszwa: 22 mm w pięcie i 12 mm w przedniej części buta. Wymusza to odbicie ze śródstopia nawet podczas treningu o średniej intensywności.

Adidas Boost to zdecydowanie nowa marka wśród butów do biegania po asfalcie. Są lekkie, szybkie i bardzo wygodne. Nadają się zarówno do codziennych treningów, jak i długich wybiegań. Dodatkowo zawierają system miCoach SPEED CELL, który gromadzi dane z treningu i zapisuje rezultaty, ułatwiając ich późniejszą analizę.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):
- Adidas TORSION: zapewnia wsparcie dla śródstopia i jednocześnie pozwala na szybką adaptację do podłoża.
amortyzacja BOOST: materiał ze stałych granulek (TPU) jest podzielony na tysiące małych, elastycznych kapsułek energii umieszczonych w podeszwie.
cholewka TECHFIT: redukuje ciężar oraz otacza stopę, tworząc wyjątkowo elastyczną "drugą skórę".
ADIWEAR: Zmniejsza zużycie najważniejszych miejsc podeszwy 

OCENY:
Amortyzacja: 3/4
Stabilizacja: 4
Elastyczność: 2/3
Miękkość kroku: 4
Trzymanie stopy: 5
Trzymanie na mokrym podłożu: 3
Wentylacja: 4
Żwawość: 4

adidas Boost - test butów szosowych do bieganiaMateriały prasowe adidas

ADIDAS BUTY ENERGY BOOST
w okazje.info
Brooks Glycerin 10 Men Brooks Glycerin 10 Men Brooks

Brooks Glycerin 10 Men

Cena: 549 zł

Waga: 390 g (45 EU)
Info: www.brooksrunning.pl

Testował: Rafał Bogacki

Założyłem je parę tygodni przed maratonem, kiedy to uskuteczniałem swój plan treningowy. Pierwsze wrażenie było miłe, a zarazem nieco dziwne. Poczułem się, jakbym stał na przyjemnie miękkich i płaskich koturnach. Po pierwszych paru kilometrach biegu but ładnie dopasował się do stopy nie robiąc przy tym żadnego spustoszenia - zasługa systemu Brooksa DNA? Raczej to stopa szybko przyzwyczaiła się do Glycerina. Mimo wszystko uczucie miękkości wróciło do normy, a podwyższenie stopy przez grubą ilość pianki już nie było tak odczuwalne (31 mm przy pięcie i 18 mm pod śródstopiem przy czym trzeba zaznaczyć, że profil buta jest płaski i dość mocno wywinięty przy palcach do góry, co sprawia wrażenie, jakby stało się na płaskim i miękkim dywanie). But bardzo dobrze leżał mi na stopie (neutralnej). Mocno trzymał piętę i śródstopie, a w dodatku pozostawił nieco luzu w okolicach palców, co ma znaczący wpływ na wentylację - nie ukrywam, że lubię ten luz i przewiew.
Podczas treningu w nowych butach zacząłem odczuwać ból w okolicach piszczeli, w związku z tym pokusiłem się na wymianę obuwia co jedną dwukilometrową pętlę na: Adidas Supernova Sequence 5, Salomon XT-wings 2 i ASICS Gel Nimbus 14 i tak parę razy. W Adidasach czułem się bardzo podobnie jak w Brooksach, ta sama przyczepność do podłoża, bardzo podobna pozycja stopy oraz trzymanie podłoża. Wyjątkiem było to, że Adidas jest nieco bardziej dynamiczny i trzyma przednie palce na tym samym poziomie, natomiast w Brooksach podczas biegu końcówki moich paców są nieco zadarte do góry. Salomony są miękkie i bardzo mocno profilowane co powoduje mały dyskomfort w okolicach śródstopia, sama przyczepność do asfaltowego/betonowego podłoża w porównaniu do wymienionych butów też jest średnia - ale to może dlatego, że były projektowane nie tylko na asfalt. Biegając w ASICS'ach doszedłem do wniosku, że wcale nie mają tak dużej amortyzacji, jak mi się wydawało, ale za to nadają się do dynamicznego biegu, gdzie dobrze czuje się podłoże. Wentylacja w nich jest porównywalna do Glycerina.
Buty podobają mi się i dam im jeszcze jedną szansę. Ale na chwile obecną po dłuższych wybieganiach piszczele bolą mnie do tego stopnia, że o maratonie mogę zapomnieć... Mimo kilku lat biegowego doświadczenia, po raz pierwszy mam problem z bólem w okolicach piszczeli. Stopa w tych butach pracuje nieco inaczej przez mocno zadarty przód buta. Wkładka jest płaska jak dywan, a mimo to stopa zapada się na poziomie śródstopia pozostawiając palce nieco wyżej.
Glycerin 10 prowokowały mnie bardziej do truchtu niż sprintu, przy czym faktycznie dobrze się przetaczają z pięty do palców. Amortyzacja wskazuje na to, że stworzono ten model dla ciężkiego osobnika (80+), który biega dużo i po twardym.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):
Omega: specjalne rowki które kształtem przypominają grecką literę Omega. Znajdują się w przedniej części podeszwy. System ten pooprawia elastyczność buta i wspomaga fazę przejścia na palce. 
- HPR™ High Performance Rubber: podeszwa z bardzo wysoką odpornością na ścieranie.
- DNA: system amortyzacji, który dostosowuje się do potrzeb wszystkich biegaczy.
- BIOMOGO: to pierwsza na świecie w pełni biodegradowalna pianka podeszwy.
- DRB™ Accel: zapewnia sztywność skrętną w środkowej części stopy.

OCENY:
Amortyzacja: 5
Stabilizacja: 5 
Elastyczność: 2
Miękkość kroku: 4
Trzymanie stopy: 5 
Trzymanie na mokrym podłożu: 5 
Trwałość cholewki: 4
Wentylacja: 4
Żwawość: 3

Brooks Glycerin 10 Men - test butów szosowych do bieganiaMateriały Brooks

Brooks Men's Glycerin 10 M Trainer
w okazje.info
Brooks Ghost 5 Brooks Ghost 5 Brooks

Brooks Ghost 5

Cena: 449 zł

Waga:
Info: brooksrunning.com


Testowała: Ewa Rozkrut

Buty Ghost 5 są stabilne i wyprofilowane. Właściwie sztywne - takie lubię.  Mimo iż na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie szczupłych, to szersza stopa swobodnie się w nich mieści. Zaplanowano je na twardą nawierzchnię i jak sprawdziłam, dobrze się na takiej czują. Adaptacyjny systemy amortyzacji Brooks DNA™ i pianka Bio Mo Go zapewniają dobrą amortyzację. W środkowej części zostały zamieszczone dodatkowe poduszeczki, jakich dotychczas nie spotkałam w żadnych butach. Dlatego stopa wygodnie układa się i - mimo że jest miękko - w nie grzęźnie i nie przemieszcza się. Pozwala to panować nad sposobem odbicia. Ghosty doskonale sprawdzają się przy dłuższym wybieganiu. Uważam, że duże znaczenie ma fakt, iż buty skonstruowane zostały w specjalny sposób: tylna część jest miękka, a przednia twarda. I to usprawnia przejście z pięty na palce. Dodając do technologii prawidłową technikę biegu, to razem daje wzrost szybkości. Sprawdziłam na zawodach. Producent podkreśla wzrost dynamiki i w mojej ocenie nie są to czcze przechwałki. Buty ważą 580 g. Pianka podeszwy jest biodegradowalna, górny materiał sporządzono ze specjalnej mikrofibry. Zewnętrzne tworzywo jest tekstylne, a podszewka z tkaniny. Ghosty są przewiewne. Jednak siateczka jest mało trwała; po niespełna miesięcznym bieganiu zauważyłam niewielkie dziury. Nie jest to estetyczne, a w modelu dla kobiet stanowi wyraźny defekt.  Po dłuższym treningu pobolewają też palce i właściwie można martwić się o paznokcie. Ghnosty podobają mi się. Są kobiece i w kształcie i kolorze, poza tym są wygodne. Poprawiają technikę biegu, można w nich biegać i biegać.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):
ELEMENT™ - lekkie, bardzo gładkie tkaniny, które gwarantują trwałość i komfort w trakcie biegu.
HPR™ High Performance Rubber - jest sprawdzoną podeszwą. Jest bardzo odporna na ścieranie i zapewnia silny chwyt. Kolejne jej wersje są wyspecjalizowane dla różnych rodzajów terenu.
PodTech™ - pracuje w oparciu o 3 różne rodzaje rowków w podeszwie . W zależności od konfiguracji, na podeszwie buta możemy znaleźć jeden z trzech różnych rowków.
OMEGA - specjalne rowki, które kształtem przypominają grecką literę Omega. Znajdują się w przedniej części podeszwy. System ten pooprawia elastyczność buta i wspomaga fazę przejścia na palce.
Brooks DNA - to pierwsza inteligentna technologia amortyzacji zaprojektowaną tak, aby dostosowywać się do indywidualnych cech biomechanicznych każdego biegacza ? z każdym krokiem, każdym kilometrem, na każdym treningu. Brooks DNA to innowacyjny system amortyzacji, który cały czas dostosowuje się do tempa i kroku w czasie biegu.
BIOMOGO - to pierwsza na świecie w pełni biodegradowalna pianka podeszwy.
DRB™ Accel - stabilizuje łagodne skęty środstopia. Termoplastyczne materiały umieszczone w środkowej części podeszwy dostosowane są tak, aby dać większą sztywność we wsparciu śródstopia oraz złagodzić odbicie, pozostawiając tym samym przednią część stopy i palce w niezależnym działaniu.
Caterpillar Crash Pad - jest stworzony do zaoferowania każdemu biegaczowi właściwej równowagi pomiędzy amortyzacją a stabilnością. Zapewnia naturalne przjście od pierwszego kontaktu z podłożem aż do odbicia. Delikatnie wspiera i wspomaga.

OCENY:
Amortyzacja: 5 
Stabilizacja: 4
Elastyczność: 4
Miękkość kroku: 4
Trzymanie stopy: 5
Trzymanie na mokrym podłożu: 4
Trwałość cholewki: 4
Wentylacja: 4
Żwawość: 5

Brooks Ghost 5 - test butów szosowych do bieganiaMateriały Brooks

Brooks Women's Ghost 5 W Trainer
w okazje.info
ASICS GT-2000 ASICS GT-2000 ASICS

ASICS GT-2000

Cena: 499 zł

Waga: 325 g (42 EU)
Info: asics.pl


Testował: Piotr Graszek

Biegam od 4 lat. Raczej treningowo, dla zdrowia i dobrej kondycji niż w celu bicia rekordów. Te raczej już za mną, zwłaszcza jeśli nie zmienię kategorii wagowej na niższą. M.in. z powodu nieco zbyt wysokiego BMI cenię sobie buty z dobrą amortyzacją. Ma ona dla mnie szczególne znaczenie podczas startów w moich ulubionych półmaratonach, które niestety głównie odbywają się na twardych nawierzchniach.
Dlatego z czystym sumieniem polecam testowany model asicsów tym z biegaczy, którzy cenią sobie komfort, miękkość i wysoką amortyzację. Ta ostatnia jest znacznie większa niż w  modelach butów New Balance, których używałem w poprzednich sezonach (modele 760 i 860).
Kilka lat temu kiedy po raz pierwszy starannie dobierałem pierwsze, droższe buty treningowe mierzyłem wiele modeli. Ostatecznie wybrałem new balance'y bo jako jedyne na rynku oferowały modele nie tylko różniące się długością, ale i szerokością cholewki. Ponieważ mam szeroką stopę, miało to dla mnie istotne znaczenie. Pamiętam, że wówczas spośród sprawdzanych butów kilka producentów, wrażenie najwęższych sprawiły na mnie asics-y. Były tak ciasne, że żadnego z modeli nawet nie spróbowałem zasznurować. Dlatego gdy po raz pierwszy przymierzyłem GT-2000 zaskoczyło mnie to, że pasują jak ulał na moje "płetwy". Jest to model dla biegaczy-pronatorów. Pod tym względem bardzo dobrze spełnia swoją funkcję.
Testowane buty cechuje wysoka stabilizacja połączona z miękkością. Ich szczególną zaletą jest wrażenie, że im dłużej w nich biegniesz, tym są wygodniejsze. Zdecydowanie polecam je na długie wybiegania! Tym bardziej, że mają dobrą wentylację. Co ciekawe, zazwyczaj staram się "wbiegać" w buty powoli, po to by nie narazić stóp na obtarcia. W GT-2000 już za pierwszym razem pobiegłem dalej i dłużej niż zwykle za pierwszym razem. Tu miła niespodzianka: zero obtarć, zupełnie jakbym ich używał od miesięcy.
Na koniec wrażenia estetyczne. Jak większość mężczyzn wolę kolory mniej brudzące niż biały, który dominuje w testowanym modelu. Za to podeszwa w połowie świeci żółtą żarówą. Nie wiem czemu, ale w biegach masowych lubię biec za kimś, kto ma właśnie takie fluorescencyjne spody. Rozjaśniają mi one drogę do mety, zwłaszcza na czarnym asfalcie. Dlatego żałuję, że nie mogę biec za samym sobą na treningach w GT-2000 ;)

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):

- Discrete Eyestay Lacing 
- P.H.F. - PERSONAL HEEL FIT
- COMFORDRY SOCKLINER
- 3M Reflective
- I.G.S. (IMPACT GUIDANCE SYSTEM)
- Solyte 55
- Rearfoot and Forefoot GEL Cushioning Systems
- Solyte
- AHAR+
- Guidance Line
- Light AHAR Sponge
- Dynamic DuoMax Support
- Guidance Trusstic


OCENY:
Amortyzacja: 5
Stabilizacja: 4
Elastyczność: 2
Miękkość kroku: 3
Trzymanie stopy: 4
Trzymanie na mokrym podłożu: 4
Trwałość cholewki: 4
Wentylacja: 3
Żwawość: 3/4

ASICS GT-2000 - test butów szosowych do bieganiaMateriały ASICS

Asics GT-2000
w okazje.info
New Balance M890GB2 New Balance M890GB2 New Balance

New Balance M890GB2

Cena: 399,99 zł

Waga: 261 g (46,5 EU)
Info: newbalance.pl


Testowany model jest "swobodny", ale dobrze trzyma stopę, "scala" ją. Daje poczucie komfortu, ale nie czuję luzu pomiędzy stopą a butem (zawsze muszę kupować większy rozmiar obuwia o pół numeru ze względu na dłuższy paluch w prawej stopie). Buty są wygodne, nie obcierają palców. Nie robią się odciski, co często zdarzało się
w moich poprzednich butach marki Kalenji. Po przebiegnięciu pierwszych kilometrów nie czułem, że mam na sobie nowe buty. Są przewiewne, "oddychają", siateczka jest lekka, dobrze wentyluje. Zaletą jest mała ilość plastikowych usztywnień, ale przede wszystkim ich wykończenie od wewnętrznej strony - nie mają szwów. Szosówki są lekkie i stabilne. Sprawdziłem je na asfalcie i utwardzonej ziemi w parku. Niestety, są zbyt płaskie i twarde i nie dodają bieganiu dynamiki - a lubię uczucie lekkiego unoszenia się nad ziemią. Choć producent zachwala "amortyzację na światowym poziomie", po przebiegnięciu dwóch treningów po 14 km pojawił się u mnie ból kolan.

Wypróbowany model oceniam dobrze. Spodziewałem się jednak uatrakcyjnienia mojego dotychczasowego biegania. Buty sprawdzają się na poziomie podstawowym,
dla osób bez wygórowanych wymagań, do zwykłego treningu.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH:
- podeszwa piankowa REVlite
- systemem ABZORB
- wkładka Full-Length Abzorb

OCENY:
Amortyzacja: 4
Stabilizacja: 3
Elastyczność: 4 
Miękkość kroku: 4
Trzymanie stopy: 5 
Trzymanie na mokrym podłożu: 4 
Wentylacja: 5 
Żwawość: 3

New Balance M890GB2 - test butów szosowych do bieganiaMateriały prasowe

Nike Zoom Vomero 8 Nike Zoom Vomero 8 Nike

Nike Zoom Vomero 8

Cena: 529 zł

Waga: 327 g (42 EU)
Info: nikerunning.com


Testował: Przemysław Iwańczyk

But specyficzny, przylegający do nogi, właściwie opinający stopę w każdym jej miejscu, co powoduje wrażenie, że to model tzw. minimalistyczny. Ale to tylko w "czuciu" tego buta zaraz po założeniu. Już po pierwszych krokach czuć, że podeszwa jest dość twarda, dająca komfort stabilizacji, w moim przypadku miało to kolosalne znaczenie, ponieważ były to próby pierwszych treningów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Mimo swojej "opiętości" but nie daje wrażenia gotującej się stopy. Jest dość przewiewny, w skarpetach stopkach odnosimy najlepsze efekty. Co za tym idzie, nie pozostawia przykrego zapachu, nawet przy słonecznej pogodzie.

But - ze względu na pokontuzyjny okres - testowany głównie na tartanie. Bardzo dobrze znosi tzw. oddawanie tartanu na stawy. Gdyby nie to, moje stawy z pewnością bardziej odczułyby trening na tej wymagającej nawierzchni. Na innych nawierzchniach, gdzie dokonałem kilku prób, spisywał się równie dobrze.


Co najważniejsze, niemal wszystkie modele butów Nike (poza Lunarglide 6), jakich używałem, powodowały u mnie schodzenie paznokci środkowych palców stóp. To głównie było mankamentem, dla którego rzadko sięgałem po wyroby Nike. Brak charakterystycznego grubego przeszycia w czubku VOMERO 8 powoduje, że po raz pierwszy nie miałem takich dolegliwości.


Z przetestowanych i używanych przeze mnie około 20 par biegówek w ostatnich dwóch latach, VOMERO 8 w zielonożarowiastej barwie to zdecydowanie najładniejsze buty, jakich używałem. Nie pozostaje to bez znaczenia, daje większą satysfakcję treningową.
Na treningi zabierałem również Lunarglide 6 oraz Adidas Response, każda z par używana po około 1000 km. Jak najszybciej chciałem wrócić do VOMERO 8, mając wrażenie, że to but skrojony na miarę, o wiele bardziej stabilny i bezpieczny.


Testując VOMERO starałem się nie czytać opinii i uwag na temat modelu. Okazało się, że moje spostrzeżenia pokryły się idealnie z tym, co już o nich napisano i powiedziano. Zresztą potwierdziło to także kilku zawodowych biegaczy, z którymi się kontaktowałem w tej sprawie.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):
- Nike Air Zoom - zwiększająca sprężystość poduszka gazowa, która chroni mięśnie i stawy
- Nike+ - z podeszwie buta zamieszczono miejsce na sensor NIKE+
- Nike Flywire - włókna działające jak liny mostu wiszącego, dające stopom oparcie dbające o to aby but jak najlepiej dopasowywał się do stopy
- Cushlon - pianka znajdująca się w podeszwie środkowej, zapewniająca miękkość, redukcję wstrząsów oraz giętkość podeszwy
- Crash Pad - platforma uderzeniowa amortyzująca siłę uderzenia stopy o podłoże
- BRS 1000 - guma węglowa zapewniająca trwałość i przyczepność podeszwy zewnętrznej

OCENY:
Amortyzacja: 3
Stabilizacja: 4
Elastyczność: 4
Miękkość kroku: 3
Trzymanie stopy: 4
Trzymanie na mokrym podłożu: 4
Wentylacja: 5
Żwawość: 2

Nike Vomero 8 - test butów szosowych do bieganiaMateriały prasowe Nike

NIKE Buty ZOOM VOMERO(+) 8
w okazje.info
Puma FAAS 300 Puma FAAS 300 Puma

Puma FAAS 300

Cena: 369 zł

Waga: 197 g (42 EU)
Info: puma.shop.com

Testowała: Magda Ostrowska-Dołęgowska

Puma Faas 300 były zauroczeniem od pierwszego spotkania. Wiedziałam, że się polubimy gdy tylko wyciągnęłam je z pudełka. Urzekły mnie lekkością, starannością wykonania, niewielką ilością amortyzacji, sprężystością i przyjemnym materiałem, z którego je wykonano. Szybko stały się jednymi z moich ulubionych partnerów treningowych, a ponieważ najbardziej lubię właśnie buty minimalistyczne - zaczęłam ich używać zarówno podczas krótkich i bardzo intensywnych treningów, jak i długich wybiegań. Na wszelkich szosowych treningach sprawdziły się bardzo dobrze, moje nogi nie ucierpiały nawet na 3-godzinnym treningu. Nie mają zapiętka, dzięki czemu nie irytują pięty i dają stopie więcej swobody, stosunkowo dużo przestrzeni na palce sprawia, że nawet dosyć szerokie stopy się z nimi polubią. Dobrze oplatają nogę, a płaskie sznurówki nie mają tendencji do rozwiązywania się. Cenię dobrą wentylację i wygodę tego modelu oraz to, że nie zastosowano w nich żadnych stabilizatorów. Pracują tak, jak podyktuje im moja stopa. Sprężystość podeszwy nadaje im żwawości i pozwala używać jako szybkie startówki na krótkie wyścigi dla wszystkich i na maraton - dla lekkich i szybkich zawodników. Bieżnik dobrze sprawuje się na mokrej nawierzchni.

To zgrabne, lekkie i szybkie startówki i partnerzy na codzienne treningi dla osób o zacięciu minimalistycznym.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):

- Bioride
- EverRide
- EverTrack


OCENY:
Amortyzacja: 3
Stabilizacja: 2
Elastyczność: 4
Miękkość kroku: 3
Trzymanie stopy: 5
Trzymanie na mokrym podłożu: 5
Wentylacja: 5
Żwawość: 5

 

Puma FAAS 300 - test butów szosowych do biegania

Kup buty Puma FAAS 300 w promocyjnej cenie 169,99 zł

PUMA FAAS 300
w okazje.info
inov-8 x-road 233 inov-8 x-road 233 inov-8

inov-8 x-road 233

Cena: 499 zł

Waga: 233 g w rozmiarze 42
Info: www.inov-8.com


Testowała: Magda Ostrowska-Dołęgowska

Dynamiczne odbicie, twardość i fascia band, czyli element, który zwiększa sprężystość podeszwy sprawiają, że inov-8 road 233 to dobry kompan na wyścig i na szybkie treningi. Spora przestrzeń na palce i dobra wentylacja dają sporo komfortu stopom, zwłaszcza tym szerszym. Na długie wybiegania będą trochę za twarde, to nie jest papuć w którym stopa wprost zapada się. 13 mm pianki znajduje się pod piętą i 7 mm pod śródstopiem. Nie są natomiast nadmiernie elastyczne, czuć wyraźnie zwrot włożonej w odbicie energii podczas interwałów i biegów tempowych oraz wszelkich wyścigów - od tych na 5 km do maratonu. Mają już na swoim koncie ponad 680 km i stały się butami do szybkich zadań specjalnych. Dobrze oplatają stopę w środkowej części, nie pozwalają niepotrzebnie ruszać się pięcie, natomiast zostawiają swobodę palcom. Bieżnik wykonano z gumy bardzo odpornej na ścieranie, a system sznurowania połączono z poliuretanową siecią pasów otaczających śródstopie, co poprawia stabilizację stopy w czasie biegu. 

Na codzienne bieganie poleciłabym je jednak raczej biegaczom, którzy nie oczekują od buta pluszowej miękkości i nie są na bakier z minimalizmem.

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH (informacje producenta):
- Endurance
- Dynamic Fascia Band


OCENY:
Amortyzacja: 2
Stabilizacja: 3
Elastyczność: 3
Miękkość kroku: 2
Trzymanie stopy: 4
Trzymanie na mokrym podłożu: 3
Wentylacja: 5
Żwawość: 5

inov-8 road-x 233 - test butów szosowych do bieganiaMateriały prasowe

Reebok RealFlex Transition Reebok RealFlex Transition Reebok

Reebok RealFlex Transition

Cena: 329 zł

Waga: 230 g w rozmiarze 42
Info: reebok.com/pl


Testowała: Anna Szczypczyńska

Buty Reebok RealFlex są niesamowicie lekkie, podeszwa jest giętka, dzięki czemu stopa na każdej powierzchni układa się naturalnie. Są przewiewne i podczas całego treningu masz wrażenie, że twoje stopy oddychają. I jeszcze jeden argument, który profesjonalny może nie jest, ale dość istotny dla kobiety: są po prostu ładne.


Buty Reebok RealFlex zostały stworzone z myślą o tych, którzy są zwolennikami teorii, że im bardziej naturalnie, tym lepiej. Buty nie posiadają żadnych dodatkowych poduszek, wspierających łuków i tego typu wynalazków, które miałby nam ułatwić bieganie albo trzymać stopę w ryzach. Mają kontakt z podłożem przesuwać ku przedniej części stopy, po to, by nie obciążać stawów. Ponieważ biegamy po twardej nawierzchni, nie dostajemy jednak do ręki butów bez żadnej ochrony. "Podeszwa została stworzona w taki sposób, by zdjąć nacisk z pięty, gdy biegniemy w dół oraz rozłożyć siłę, jaka pada na śródstopie i przód stopy" - twierdzą producenci. W tym celu skonstruowali podeszwę z małych, niezależnych elementów. Cienki język wykonano w mikrozamszu, cholewka jest bardzo starannie wykonana i wygodna. Od momentu, kiedy założyłam RealFlexy na nogi, nie chciałam wrócić do poprzednich butów. Do tej pory biegałam głównie w ASICS-ach i poprzednich butach marki Reebok - ZIGtech.

OCENY:
Amortyzacja: 3
Stabilizacja: 2
Elastyczność: 5
Miękkość kroku: 4
Trzymanie stopy: 4
Trzymanie na mokrym podłożu: 5
Wentylacja: 5
Żwawość: 4

Reebok RealFlexMateriały Prasowe Reebok


Anna Szczypczyńska (PannaAnnabiega.pl)

REEBOK REALFLEX TRANSITION
w okazje.info
Nike Flyknit Lunar 1 Nike Flyknit Lunar 1 Nike

Nike Flyknit Lunar 1+

Cena: 570 zł

Waga: 160 g (39 EU)
Info:
nikerunning.com

Testowała: Dorota Piskor

Kiedy pierwszy raz je zobaczyłam, pomyślałam: "O rany, dlaczego dziewczyńskie buty zawsze muszą być różowe?". A potem przyjrzałam się bliżej i poddałam się ich urokowi. To różowe wdzianko, to prawdziwy majstersztyk. Dziana, bezszwowa cholewka wykonana w technologii FLYWIRE  (system nylonowych sznureczków tworzących cholewkę) zapewnia stopie przewiewność i idealnie ją trzyma redukując do minimum zbędne ruchy w bucie. Podobno inspiracją do powstania tej technologii był materiał używany przy budowie foteli pilotów promów kosmicznych, bardzo sprężysty i odporny na wstrząsy! A pod tym ubrankiem kryje się klasyczna podeszwa Lunarlon z gumy syntetycznej z dodatkiem węgla, która - jak twierdzi producent - zapewnia większą odporność na ścieranie. Czas przejść do testów w terenie. Cholewka rzeczywiście ciasno oplata stopę idealnie dopasowując się do jej kształtu. Więcej miejsca jest w okolicy palców, dzięki czemu nie dorobiłam się dotąd żadnego odgniotka. Fakt, że jest bezszwowa i dzięki swojej ażurowej formie przewiewna (to mój pierwszy but, który prześwituje pod światło!) skusił mnie do tego, żeby pójść na trening bez skarpet. Szybko pożałowałam. Spocona stopa + tarcie o złączenie cholewki z podeszwą = bąbel na śródstopiu.


Podeszwa jest teoretycznie taka sama, jak ta, którą mają moje LunarGlidy. A praktycznie?
Czuć, że amortyzacja jest na swoim miejscu, ale mam wrażenie, że we Flyknitach stopa mniej się zapada, a but jest bardziej zwrotny. Kiedy przesiadłam się właśnie z LunarGlidów
na Flyknity, moje łydki bardzo dały mi to odczuć. Ale było warto. Flyknity są dużo lżejsze i dzięki dobremu dopasowaniu sprawiają wrażenie jakby stały się częścią stopy. Podeszwa bardzo pomaga mi podczas biegu i czuję, że but napędza stopy do stawiania kolejnych kroków. Bieżnik podeszwy jest gładki, przez co przyczepność na bardziej wymagającym podłożu jest raczej znikoma. Z tego powodu raczej nie nadają się na treningi w deszczowe dni (wtedy zwiększa się także ryzyko chlupotania w bucie!). Miałam okazję wypróbować je na Półmaratonie Warszawskim, a później na Czwartej Dyszce do Maratonu w Lublinie i Pucharze Maratonu Warszawskiego. Jako but startowy też mnie nie zawiodły. Na półmaratonie amortyzacja sprawowała się świetnie, a na dyszce i piątce doceniłam ich lekkość i zwrotność. Śmiało mogę stwierdzić, że aktualnie to jest numer jeden na mojej biegowej półce z butami. To zdecydowanie nie są buty dla osób, których stopy cierpią na klaustrofobię. Są lekkie, przewiewne i idelanie nadają się na letnie upały. Całość przypomina szydełkowy majstersztyk, jakiego nie powstydziłaby się moja babcia!

LISTA SYSTEMÓW ZASTOSOWANYCH W BUTACH:
Lunarlon, Flywire, Duralon

OCENY:
Amortyzacja: 4
Stabilizacja: 3
Elastyczność: 3/4
Miękkość kroku: 3
Trzymanie stopy: 5
Trzymanie na mokrym podłożu: 2
Trwałość cholewki: 4
Wentylacja: 5
Żwawość: 4

Nike Flyknit Lunar 1  WmnsNike,com


NIKE BUTY FLYKNIT LUNAR1+
w okazje.info
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.