Maratończycy opanowali Nowy Jork

Ponad 45 tysięcy osób pobiegło w 41. Maratonie Nowojorskim. Najszybciej do mety dotarł Gebre Gebrmariam. Na pokonanie 42 km i 195 m Etiopczyk potrzebował 2:08.14. Wśród kobiet triumfowała Kenijka Edna Kiplagat - 2:28.20.
Maraton Nowy Jork 2010 Maraton Nowy Jork 2010 REUTERS/RAY STUBBLEBINE

Rzeka biegaczy

Pierwsza edycja Maratonu Nowojorskiego przyciągnęła 200 fanów biegania. 40 lat później na starcie stanęło ich ponad 200 razy więcej. W 41. maratonie pobiegło dokładnie 45 344 biegaczek i biegaczy z ponad stu krajów.
Maraton Nowy Jork 2010 Maraton Nowy Jork 2010 REUTERS/MIKE SEGAR

Start nie dla każdego

Chętnych było zresztą ponad dwa razy więcej - właśnie dlatego w Nowym Jorku nie każdy może dostąpić zaszczytu znalezienia się na liście startowej. O tym decyduje m.in. losowanie. Ważnym kryterium są dotychczasowe osiągnięcia - tabela czasów dla odpowiednich grup wiekowych zawiesza poprzeczkę dosyć wysoko. Dla mężczyzn z grupy wiekowej 18-39 lat udokumentowany czas maratonu powinien wynosić 2:55.00 albo mniej. W przypadku kobiet czas wynosi 3:23.00.
NY Marathon NY Marathon REUTERS/RAY STUBBLEBINE

Na trasie rekordzista

Problemów z zapisaniem się na listy startowej nie miał raczej Haile Gebrselassie. Co ciekawe Etiopczyk, do którego należy nieoficjalny maratoński rekord świata (2:03.59 - w 2008 roku w Berlinie) w Nowym Jorku pobiegł po raz pierwszy. Za sam start otrzymał podobno od organizatorów 400 tys. dolarów. Ta kwota mogła być wyższa, gdyby Gebrselassie np. pobił rekord trasy, czy znowu pobił rekord świata.
NY Marathon NY Marathon AP/Stephen Chernin

Nieudany debiut

Niestety - Haile Gebrselassie nie ustanowił żadnego rekordu, jego nazwiska próżno też szukać na liście wyników. Na 25. kilometrze etiopski mistrz zszedł z trasy z powodu kontuzji kolana. Niedługo potem Gebrselassie zaskoczył wszystkich publicznie ogłaszając zakończenie kariery. - Uwierzcie mi, że nigdy wcześniej nie myślałem o zakończeniu kariery, ale to, co się wydarzyło na trasie, uświadomiło mi, że to jest ten dzień. Trzeba dać szansę młodszym. Zakończenie kariery w Nowym Jorku jest dla mnie czymś wyjątkowym - powiedział ma konferencji prasowej Gebrselassie.

NY Marathon NY Marathon REUTERS/RAY STUBBLEBINE

Rosną następcy

Gebrselassie może jednak spać spokojnie - wśród rodaków ma godnych następców. Kiedy legenda maratonu schodziła z trasy na czele biegu był inny Etiopiczyk Gebre Gebrmariam.
NY Marathon NY Marathon AP/Kathy Kmonicek

Panie biegły jak szalone

Zdecydowanie tłoczniej było w czołówce rywalizacji pań. Tutaj długo o zwycięstwo walczyło kilkanaście biegaczek. Im bliżej mety tym grupa robiła się mniejsza.
NY Marathon NY Marathon AP/Craig Ruttle

Tłok

Skoro mowa o tłoku, to ten był największy w gronie biegaczy spoza elity. Trudno się jednak dziwić, skoro na trasie było ponad 45 tysięcy biegaczy. Największe maratony w Polsce gromadzą ok. 4000 tysięcy biegaczy, a i tak czasami trzeba się trochę napracować łokciami.
NY Marathon NY Marathon AP/Craig Ruttle

Karnawałowo

Przebierańcy to nieodłączny element każdego biegu maratońskiego. Nie inaczej było w Nowym Jorku. Na zdjęciu biegowa kopia wokalisty zespołu Kiss Gene'a Simmonsa. Oryginał zwykł wychodzić na scenę w butach na gigantycznych koturnach Zakładam, że bohater tego obrazka postanowił nie robić sobie krzywdy i pobiegł w butach biegowych. Co najwyżej przyozdobionych ćwiekami.
NY Marathon NY Marathon REUTERS/LUCAS JACKSON

Biegowa panorama

Rzeka biegaczy przebiega przez Nowy Jork. Maratończycy na moście Verrazano-Narrows łączącym Staten Island i Brooklyn.
NY Marathon NY Marathon AP/Craig Ruttle

Ubywało kilometrów, ubywało ciuchów

Z każdym kolejnym kilometrem na trasie przybywało porozrzucanych zbędnych już biegaczom elementów garderoby. Przy takiej liczbie biegaczy wagę porzuconych ciuchów można by mierzyć w setkach kilogramów.
NY Marathon NY Marathon REUTERS/SHANNON STAPLETON

Kibice

Maratończyków wspierały dopingiem trzy miliony widzów.
Ostatnie metry przed metą w Central Parku Ostatnie metry przed metą w Central Parku AP/Seth Wenig

Tuż przed metą

Ostatnie metry przed metą w największym i najsłynniejszym nowojorskim parku - Central Parku.
Gebre Gebrmariam. Na pokonanie 42 km i 195 m Etiopczyk potrzebował 2:08.14 Gebre Gebrmariam. Na pokonanie 42 km i 195 m Etiopczyk potrzebował 2:08.14 AP/Kathy Willens

Meta

Pierwszy na mecie - Gebre Gebrmariam. Na pokonanie 42 km i 195 m Etiopczyk potrzebował 2:08.14.
NY Marathon NY Marathon AP/Kathy Willens

Zwycięski debiut

Dla Gebrmariama start w Nowym Jorku był maratońskim debiutem. Etiopczyk jest pierwszą osobą, której udało się pokonać trzy bariery: 13 minut na 5000 m, 27 minut na 10 000 m i 59 minut w półmaratonie (21,097 km). W bogatej karierze zdobył dwa złote medale olimpijskie (Atlanta 1996 i Sydney 2000) oraz osiem w mistrzostwach świata zarówno na stadionie, jak i w hali. Na mecie gratulował mu m.in. triumfator ubiegłorocznego Maratonu Nowojorskiego - Meb Keflezighi.
NY Maraton NY Maraton AP/Seth Wenig

Najszybsza kobieta

Wśród kobiet najszybsza była Kenijka Edna Kiplagat. Do mety dobiegła w czasie 2:28.20. Zarówno ona jak i Gebre Gebrmariam otrzymali w nagrodę po 130 tys. dolarów i samochodzie.
NY Maraton NY Maraton REUTERS/MIKE SEGAR

Historyczny wyczyn Flanagan

Drugie miejsce w rywalizacji pań Amerykanki Shalane Flanagan to najlepsze osiągnięcie reprezentantów gospodarzy w tej imprezie od 20 lat. Brązowa medalistka pekińskich igrzysk na dystansie 10 000 m w niedzielę uzyskała czas 2:28.40.
NY Maraton NY Maraton REUTERS/MIKE SEGAR

Gość specjalny

Jednym z gości tegorocznego maratonu był Edson Pena. Chilijski górnik, który zamiast czekać na uratowanie z zasypanej kopalni urządzał sobie treningi biegowe pod muzykę Elvisa Presleya sprawdził się na powierzchni.
NY Maraton NY Maraton AP/Seth Wenig

Wygrał ze ''ścianą''

Mimo poważnych problemów na trasie Pena zdołał dobiec na metę. Dokonał tego w czasie 5:30.51.
NY Maraton NY Maraton AP/Kathy Willens

Była żona i był medal

Zaraz za metą Pena - już z medalem za start w Nowym Jorku - wpadł w ramiona szczęśliwej małżonki.
Copyright © Agora SA