3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Królewsko ciekawa trasa

Krakowski Półmaraton to nie tylko sportowa rywalizacja na dystansie 21,1 km. To także wspaniały sposób na zwiedzenie dawnej stolicy Polski. Przedstawiamy najciekawsze punkty na trasie 3. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego.
TAURON Arena Kraków TAURON Arena Kraków tauronarenakrakow.pl

Tauron Arena Kraków

TAURON Arena Kraków to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy. Położona jest zaledwie 4 kilometry od Rynku Głównego w Krakowie, w malowniczym otoczeniu Parku Lotników. Kompleks składa się z dwóch hal ? dużej i mniejszej, tzw. treningowej. Główna hala to przede wszystkim ogromna arena mieszcząca aż 22 800 widzów!

Budowa Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka Budowa Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Cricoteka

Cricoteka to istniejący od 1980 roku Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Mieści się tu ogromne archiwum teatralne i siedziba Teatru Cricot. Ośrodek założony został z inicjatywy samego artysty. Od niedawna instytucja ta posiada nową, wspaniałą siedzibę przy ul. Nadwiślańskiej. Podziwiać będzie ją można na trasie 2.PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Kładka Ojca Bernatka

Pieszo-rowerowa kładka nad Wisłą łącząca Kazimierz z Podgórzem, zbudowana w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Nosi imię o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie. Kłądka szybko stała się krakowskim Mostem Zakochanych - obecnie przyozdabiają ją setki kłódek umieszczonych tam przez odwiedzające Kraków pary.

 

13.02.2015 Krakow . Kladka ojca Bernatka , zniszczone klodki i inne zniszczenia .  Fot. Lukasz Krajewski / Agencja Gazeta     SLOWA KLUCZOWE: kladka ojca bernatka klodki milosc zniszczeniaŁUKASZ KRAJEWSKI

Błonia Krakowskie

Błonia, niewątpliwa atrakcja Krakowa to 48-hektarowa łąka położona w pobliżu historycznego centrum miasta. Błonia są jedną z największych w Europie łąk miejskich. Jest to ulubione miejsce spacerów krakowian i teren wielu imprez masowych. Odbywają się tu koncerty, imprezy plenerowe, w czasie Euro 2012 znajdowała się Strefa Kibica. Czterokrotnie tłumy wiernych witały tu papieża Jana Pawła II. Od 15 lat Błonia Krakowskie znajdują się w rejestrze zabytków.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Liczące niemal 140 lat Muzeum Narodowe w Krakowie jest instytucją sprawującą pieczę nad jedną z najciekawszych kolekcji dzieł sztuki w skali nie tylko polskiej, ale i światowej.  Posiada w swych zbiorach wiele eksponatów z dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby, numizmatów, dzieł rzemiosła artystycznego, starodruków, rękopisów i pamiątek związanych z historią kraju. Do obrazów, które możemy podziwiać w krakowskim muzeum należą m. in. Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej. Muzeum sprawuje także pieczę nad Muzeum Czartoryskich, w którego zbiorach znajduje się słynna Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.

Planty Planty ŁUKASZ KRAJEWSKI

Planty

Krakowskie Planty to park miejski otaczający Stare Miasto. Powstał on na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej w ich pobliżu fosy. Gdy w XIX wieku miejskie mury przestały pełnić swoją funkcję, wyburzono je, a na ich miejscu założono park. Dziś Planty mają 21 ha powierzchni i 4 km obwodu. W związku z ich centralnym położeniem i bliskością zabytków (m.in. Stare Miasto, Wawel, Uniwersytet)stanowią świetną bazę do krajoznawczego spaceru po Krakowie.

Polska Kraków - Rynek / shutterstock Polska Kraków - Rynek / shutterstock Polska Kraków - Rynek / shutterstock

Rynek Główny

Rynek Główny to obok Wawelu największa atrakcja turystyczna Krakowa. Jest to jeden z największych placów tego typu w Europie - jego boki mają aż 200 m długości, zbiega się przy nim 11 ulic. Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha czy Wieża Ratuszowa.

Zamki w Polsce - Zamek Królewski na Wawelu / Shutterstock Zamki w Polsce - Zamek Królewski na Wawelu / Shutterstock Zamki w Polsce - Zamek Królewski na Wawelu / Shutterstock

Wawel

Miano Wawelu nosi wzgórze i położony na nim zamek - dawna rezydencja królów Polski. Jego historia sięga XI wieku. Oprócz Zamku Królewskiego na wzgórzu znajduje się bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława - Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.