3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Królewsko ciekawa trasa

Tauron Arena Kraków
TAURON Arena Kraków to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy. Położona jest zaledwie 4 kilometry od Rynku Głównego w Krakowie, w malowniczym otoczeniu Parku Lotników. Kompleks składa się z dwóch hal ? dużej i mniejszej, tzw. treningowej. Główna hala to przede wszystkim ogromna arena mieszcząca aż 22 800 widzów!

Cricoteka
Cricoteka to istniejący od 1980 roku Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Mieści się tu ogromne archiwum teatralne i siedziba Teatru Cricot. Ośrodek założony został z inicjatywy samego artysty. Od niedawna instytucja ta posiada nową, wspaniałą siedzibę przy ul. Nadwiślańskiej. Podziwiać będzie ją można na trasie 2.PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego.
Kładka Ojca Bernatka
Pieszo-rowerowa kładka nad Wisłą łącząca Kazimierz z Podgórzem, zbudowana w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Nosi imię o. Laetusa Bernatka - zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie. Kłądka szybko stała się krakowskim Mostem Zakochanych - obecnie przyozdabiają ją setki kłódek umieszczonych tam przez odwiedzające Kraków pary.
ŁUKASZ KRAJEWSKI
Błonia Krakowskie
Błonia, niewątpliwa atrakcja Krakowa to 48-hektarowa łąka położona w pobliżu historycznego centrum miasta. Błonia są jedną z największych w Europie łąk miejskich. Jest to ulubione miejsce spacerów krakowian i teren wielu imprez masowych. Odbywają się tu koncerty, imprezy plenerowe, w czasie Euro 2012 znajdowała się Strefa Kibica. Czterokrotnie tłumy wiernych witały tu papieża Jana Pawła II. Od 15 lat Błonia Krakowskie znajdują się w rejestrze zabytków.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Liczące niemal 140 lat Muzeum Narodowe w Krakowie jest instytucją sprawującą pieczę nad jedną z najciekawszych kolekcji dzieł sztuki w skali nie tylko polskiej, ale i światowej. Posiada w swych zbiorach wiele eksponatów z dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby, numizmatów, dzieł rzemiosła artystycznego, starodruków, rękopisów i pamiątek związanych z historią kraju. Do obrazów, które możemy podziwiać w krakowskim muzeum należą m. in. Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej. Muzeum sprawuje także pieczę nad Muzeum Czartoryskich, w którego zbiorach znajduje się słynna Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.

Planty
Krakowskie Planty to park miejski otaczający Stare Miasto. Powstał on na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej w ich pobliżu fosy. Gdy w XIX wieku miejskie mury przestały pełnić swoją funkcję, wyburzono je, a na ich miejscu założono park. Dziś Planty mają 21 ha powierzchni i 4 km obwodu. W związku z ich centralnym położeniem i bliskością zabytków (m.in. Stare Miasto, Wawel, Uniwersytet)stanowią świetną bazę do krajoznawczego spaceru po Krakowie.

Rynek Główny
Rynek Główny to obok Wawelu największa atrakcja turystyczna Krakowa. Jest to jeden z największych placów tego typu w Europie - jego boki mają aż 200 m długości, zbiega się przy nim 11 ulic. Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha czy Wieża Ratuszowa.

Wawel
Miano Wawelu nosi wzgórze i położony na nim zamek - dawna rezydencja królów Polski. Jego historia sięga XI wieku. Oprócz Zamku Królewskiego na wzgórzu znajduje się bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława - Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.