Bieg Katorżnika

Katorżnicza trasa

Katorżnicza trasa Bieg Katorżnika (fot. wkbmeta.pl)

Podziel się

W połowie sierpnia w niewinnie brzmiącym Lublińcu-Kokotku odbywa się Bieg Katorżnika. To jeden z najpopularniejszych ekstremalnych biegów masowych w kraju. Trasa o długości kilkunastu kilometrów wytyczona jest po bagnach i rowach melioracyjnych wokół jeziora Posmyk. Imprezę organizuje Wojskowy Klub Biegaczy META, zrzeszający komandosów z pobliskiej, największej i najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego. Dlatego bieg i towarzyszące mu nocne "wydarzenia specjalne" wzorowane są na selekcji i szkoleniu komandosów.

O trudności trasy świadczą czasy osiągane przez biegaczy. Zwycięzcy rzadko poruszają się z prędkością większą niż 10 minut na kilometr.

W pierwszej edycji (9 lat temu!) wystartowało kilkudziesięciu zawodników. W 2010 roku było ich już 1500 (na metę dotarło 1365 osób). W ostatnich latach lista startowa zapełnia się dosłownie w kilkanaście godzin po ogłoszeniu naboru. Obok siebie startują amatorzy i olimpijczycy, żołnierze i generałowie. Ścigać się mogą także dzieciaki.

Komentarze (13)
Najciekawsze biegi w Polsce w 2013 r. [FOTO]
Zaloguj się
 • lukki69

  Oceniono 17 razy 13

  Uwaga!!! w gazecie zaczynają sie pojawiać mądre słowa.....subiektywne zestawienie......juz nie-najlepsze...:) Ależ wzrost poziomu....albo nowy redaktor.

 • gaz-wegaz

  Oceniono 9 razy 9

  "Startuje się z deptaka w Krynicy-Zdrój o godz. 4:00 rano. Metę (w tym samym miejscu) trzeba osiągnąć do 20:00, czyli na wszystko ma się 17 godzin."

  Matematyka, matematyka, matematyka!!!

 • sky.dancer

  Oceniono 4 razy 4

  W linku relacja Agaty, która wraz ze swym partnerem, Maćkiem Więckiem, dobiegła na metę jako pierwsza kobieta
  twojezwyciestwo.wordpress.com/2013/06/18/bieg-rzeznika/

 • byrcyn11

  Oceniono 2 razy 2

  Brakuje mi biegu Przemyśl - Świnoujście, albo od Wołosate - Bogatynia !

 • maddie1

  Oceniono 1 raz 1

  fajnie jakby autor wspomniał o nowym projekcie Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego ultramaratonkarkonoski.pl/o-biegu/

 • korpo-mama

  Oceniono 15 razy 1

  kocham biegać, ale za czołganie się w błocie podziękuję :)

 • pokonajastme

  Oceniono 1 raz -1

  Zapraszam do przeczytania mojej relacji z Biegu 7 Dolin. [Foto i Video]
  http://www.pokonajastme.pl/bieg-7-dolin/

 • m1224

  Oceniono 29 razy -3

  ameldował się na mecie z czasem 9 godzin 9 minut i 29 sekund. Drugiego, Hiszpana Salvadora Calvo Redondo, wyprzedził o 40 minut (!). To tak, jakby Kamil Stoch przeskoczył swoich rywali o 40 metrów!

  Matematyki w szkole nie było? Głupszego porównania chyba już nie można było zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX