Maraton na lekkim gazie... Oto 6 najbardziej spektakularnych imprez [ZDJĘCIA]

Maraton to nie tylko ponad 42 kilometry do pokonania. To także emocje, zaangażowani kibice, pomoc odżywcza na trasie, warunki pogodowe lub zwariowany pomysł na samą imprezę. Przedstawiamy 6 wyjątkowych maratonów, w których warto choć raz w życiu wziąć udział. Nie tylko ze względu na medal.
Tokio Maraton i jego punkty odzywcze Tokio Maraton i jego punkty odzywcze PB

Tokio Maraton i jego nieoficjalne punkty odżywcze

Tokio Maraton jest na liście upragnionych biegów ogromnej liczby biegaczy. Do tego należącego do grona World Marathon Majors biegu nie jest się jednak łatwo dostać. W 2015 roku zgłosiło się ponad 300 000 chętnych! Konkurencja jest więc naprawdę spora, bo wystartować może tylko (sic!) 35 tysięcy uczestników. Maraton w Tokio to nie tylko bardzo szybka trasa. Nie da się przebiec obojętnie obok nieformalnych punktów odżywczych ustawionych na całej trasie. Pobliskie restauracje oraz kibice wystawiają swoje małe stoliki i ciągle częstują uczestników przekąskami. I niekoniecznie są to żele energetyczne.

Tokio Maraton - jest w czym wybierać!

Punkty odżywcze na tokijskim maratoniehttp://dollarstoyen.blogspot.com

Punkty odżywcze na tokijskim maratoniehttp://dollarstoyen.blogspot.com

Midnight Sun Marathon Midnight Sun Marathon Truls Tiller

Midnight Sun Marathon - meta w świetle słońca, ale po północy

Okulary przeciwsłoneczne na pewno się tutaj przydadzą! Najbardziej wysunięty na północ maraton rozgrywany jest w norweskim Tromso w czerwcu. Start maratonu zaplanowany jest wprawdzie na wieczór, ale w związku z dniem polarnym uczestnicy cały czas mają szanse biec w promieniach słońca. To rzadka okazja, by w nocy pobiegać w okularach przeciwsłonecznych, więc warto spróbować!

 

 

Midnight Sun Marathonhttp://www.msm.no/

Maraton du Medoc Maraton du Medoc DUBROCAS SERGE

Maraton du Medoc, czyli bieg na lekkim gazie

To chyba jeden z najbardziej szalonych maratonów. Nie dość, że na trasie są sami przebierańcy to jeszcze trasa biegnie przez winnice. Otwarte i organizujące na punktach odżywczych degustacje swoich trunków. Nie jest łatwo! Jednak atmosfera na maratonie du Medoc jest genialna i wszyscy, którzy mieli okazję wystartować w tym francuskim biegu bardzo dobrze go wspominają.

Maraton w winnicachMarc de tienda

MARATHON DU MEDOC 2010 Yves MAINGUY

ORLEN Warsaw Marathon 2015 ORLEN Warsaw Marathon 2015 Damian Kramski / LIVE

ORLEN Warsaw Marathon. Bajki, warsztaty, koncerty, czyli wszystko dla kibiców

Długie wybiegania, skipy, interwały, biegi z narastającą prędkością. To wszystko z pewnością pomoże w ukończeniu maratonu. Ale bez kibiców i dobrej atmosfery na trasie będzie o wiele trudniej. Kibice dodają skrzydeł. Ale umówmy się: stanie parę godzin na trasie i klaskanie każdemu może się jednak w końcu znudzić. Chyba, że organizator zapewni atrakcje nie tylko dla uczestników, ale także dla kibiców. ORLEN Warsaw Marathon co roku ściąga tłumy entuzjastów do specjalnych stref kibicowania. W zeszłym roku kibice mogli wziąć udział w warsztatach z ceramiki, sportowych rozgrywkach, spotkaniach ze sportowcami i koncertach. Dla dzieci zaplanowano czytanie bajek, a dorośli mieli okazję do bezpłatnych badań profilaktycznych i oddania krwi.

ORLEN Warsaw Marathon 2015TakTo

ORLEN Warsaw Marathon 2015Damian Kramski / LIVE

ORLEN Warsaw Marathon 2015Damian Kramski / LIVE

Monachium - bieg w strojach ludowych Monachium - bieg w strojach ludowych http://www.stadtmagazin-muenchen24.de

Maraton w Monachium, czyli tradycyjne stroje ludowe i kiełbaski

Weseli przebierańcy pojawiają się na każdym maratonie. Ale takiego biegu chyba jeszcze nigdzie wcześniej nie widzieliśmy. Dzień przed maratonem w Monachium odbywa się międzynarodowy bieg w strojach tradycyjnych - Monachium Trachtenlauf. Na uczestników na mecie czeka bawarskie śniadanie: precle, cielęce kiełbaski i piwo. Na 3 kilometrowej trasie królują oczywiście tradycyjne bawarskie stroje, ale każdy uczestnik może zaprezentować swój strój narodowy. Są więc też kimona, kilty oraz damskie dirndle.Bieg w Monachium w tradycyjnych strojachhttp://www.muenchenmarathon.de

Bieg w Monachiumhttp://www.muenchenmarathon.de

Bieg w strojach tradycyjnych w Monachiumhttp://www.muenchenmarathon.de

1 listopada została rozegrana kolejna edycja maratonu w Nowym Jorku. W legendarnym biegu wzięło udział 50 tys. osób. 
Zwycięzcą został Kenijczyk Stanley Biwott, który wbiegł na metę z czasem 2 godzin, 10 minut i 34 sekund. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Mary Keitany (2:24:25). 1 listopada została rozegrana kolejna edycja maratonu w Nowym Jorku. W legendarnym biegu wzięło udział 50 tys. osób. Zwycięzcą został Kenijczyk Stanley Biwott, który wbiegł na metę z czasem 2 godzin, 10 minut i 34 sekund. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Mary Keitany (2:24:25). CARLO ALLEGRI/REUTERS

New York, New York i jego kibice

Nigdzie chyba nie ma takich zaangażowanych kibiców, jak na trasie maratonu w Nowym Jorku. Podobnie jak w Tokio tam też nie jest łatwo znaleźć się na liście uczestników, ale tłum bardzo entuzjastycznych ludzi wzdłuż trasy wynagrodzi cały trud podróży, przygotowań i treningów.

Trudno opisać atmosferę tego biegu słowami. Film z udziałem naszej redaktorki w zeszłorocznej edycji NYC Maraton powinien najlepiej oddać emocje towarzyszące temu wydarzeniu!

 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.