To, że nie ma nóg nie przeszkodziło mu zostać biegaczem

Oscar Pistorius - sprinter, który ma na swoim koncie cztery złote medale Igrzysk. Człowiek, którego nie da się pomylić z nikim innym. 19 lipca 2011 poprawił swój rekord w biegu na 400 m i wywalczył minimum na mistrzostwa świata w Daegu wynikiem 45,07. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Oscar już na początku swojego życia, w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonych wad stracił obydwie nogi. Medale, o których mowa wywalczyć na Igrzyskach Paraolimpijskich. Jego próba startu w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wraz w pełni sprawnymi zawodnikami wzbudziła szeroką dyskusję i wywołała wiele kontrowersji...
Oscar Pistorius Oscar Pistorius AP/Matt Dunham

Oscar Pistorius na Mistrzostwach Świata w Daegu 28 sierpnia 2011

Oscar Pistorius urodził się w Pretorii w RPA. Mimo zaawansowanego stopnia kalectwa od zawsze intensywnie uprawiał sport ? grał w rugby, tenisa, piłkę wodną, uprawiał boks i zapasy. Jest rekordzistą wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansach: 100, 200 i 400 m, z czasami odpowiednio: 10,91 s, 21,41 s i 45,07 s.

Oscar Pistorius Oscar Pistorius AP/Martin Meissner

Protezy Oscara Pistoriusa wykonane z włókna węglowego

Badania biomechaniczne, przeprowadzone przez profesora Gerta-Petera Bruggemanna z Instytutu Biomechaniki uniwersytetu w Kolonii wykazały, że protezy te dają Pistoriusowi dużą przewagę nad w pełni sprawnymi zawodnikami. ? Różnice dochodzą nawet do kilkunastu procent, nie sądziłem, że moje wnioski będą aż tak rozstrzygające ? powiedział niemiecki naukowiec.

Oscar Pistorius podczas Mistrzostw Świata w Daegu

Orzeczenie profesora Bruggemana miało zatem zaprzepaścić szansę niepełnosprawnego biegacza na start w Pekinie. Przełomowy wyrok wydał 16 maja 2008 Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, od którego sądów nie ma odwołania. Werdykt brzmiał: "Biegający na protezach Oscar Pistorius może wystartować w igrzyskach olimpijskich w Pekinie". Każdy przypadek ma być jednak rozpatrywany osobno, nie można go przekładać na wszelkie inne przypadki niepełnosprawnych korzystających z nowoczesnych technologii.

Oscar Pistorius w blokach startowych przed startem na 400 m w Daegu

Pistorius swoją walką o starty z w pełni sprawnymi zawodnikami ma szansę zapoczątkować rewolucję. Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim stwierdził, że nie ma wystarczających przesłanek, aby uznać, że protezy dają Pistoriusowi przewagę nad pełnosprawnymi sportowcami.



Pistorius w półfinale na 400 m podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Daegu

Aby wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Pistorius miał spełnić jednak pewien warunek, musiał spełnić minimum - przebiec 400 metrów w czasie 45,55. W najlepszym swoim występie osiągnął czas o 0,7 sekundy gorszy, przez co nie miał szans na indywidualny start na igrzyskach. Pozostała jednak nadzieja na start w sztafecie 4 x 400 metrów.

Pistorius na zmianie sztafety 4 x 400 w Daegu

Pistorius w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie jednak nie pobiegł. Krajowy komitet olimpijski nie zdecydował się wysłać go jako członka sztafety, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. W biegu sztafetowym zawodnicy biegną razem po wewnętrznej stronie stadionu, a nie każdy po swoim torze - jak w starcie indywidualnym).

Pistorius tuż przed startem sztafety 4 x 400 w Korei Południowej

Południowoafrykański biegacz pojechał jednak do Pekinu by wziąć udział w Paraolimpiadzie. Przywiózł stamtąd złote medale na 100, 200 oraz 400 metrów. Teraz - przygotowuje się do kolejnych Igrzysk Olimpijskich - w Londynie w 2012 roku.

Oscar Pistorius w biegu kwalifikacyjnym do sztafety 4 x 400 m w Daegu

W lipcu tego roku Oscar poprawił swój rekord w biegu na 400m i wywalczył minimum na mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Daegu, osiągając wynik 45,07. Odpadł jednak w półfinale biegu indywidualnego na 400 metrów. Biegnąc w sztafecie 4 x 400 metrów ustanowił rekord kraju ? 2:59,21.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.