Bagna, lodowce, kolczaste krzewy... Polacy światową potęgą w ekstremalnych biegach ultra!

Rekord świata w biegu 24-godzinnym, zwycięstwa w najbardziej ekstremalnych ultramaratonach na świecie, to powoli polska specjalność. Poznajcie najtwardszych biegaczy ultra, dla których tradycyjny maraton to zwykły trening.
Patrycja Bereznowska, rekordzistka świata w biegu 24-godzinnym Patrycja Bereznowska, rekordzistka świata w biegu 24-godzinnym Aneta Mikulska (anetamikulska.com)

Polka rekordzistką świata w biegu... 24-godzinnym!

***

Patrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice) niedawno dokonała czegoś, co dla niektórych osób wykracza poza biegową wyobraźnię. W mistrzostwach Polski w biegu 24-godzinnym pokonała dystans ponad 256 km! Mało brakowało, a wygrałaby z najlepszym mężczyzną biegu - Andrzejem Radzikowskim, który wykręcił dwa kilometry więcej.

Wynik Patrycji to nowy nieoficjalny rekord świata! Jakby tego było mało zawody były rozgrywane na 2 km pętli w Parku im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi!

Przed Bereznowską najdłuższym przebiegniętym dystansem na świecie w ciągu doby mogła szczycić się Japonka Mami Kudo. 11 grudnia 2011 r. na Tajwanie osiągnęła rezultat 255 km.

Tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się w dniach 1-2 lipca w Belfaście.

Piotr Hercog w Ultra Fiord w Patagonii Piotr Hercog w Ultra Fiord w Patagonii Piotr Dymus

Bagna, lodowce, kolczaste krzewy, czyli triumf na końcu świata

Zmienne warunki pogodowe, z których słynie Patagonia, lodowce, bagna, kolczaste krzewy, ponad siedem tysięcy metrów przewyższeń. To tylko niektóre z czynników charakteryzujących ten bieg Ultra Fiord 2017, w którym na koronnym dystansie stu mil, pierwsze miejsce zdobył Piotr Hercog z Salomon Suunto Team

Już od startu Polak trzymał się w prowadzącej, czteroosobowej grupie. Po oderwaniu się od czołówki i stu czterdziestu samotnych kilometrów biegu, zameldował się na mecie z dwugodzinną przewagą nad kolejnym zawodnikiem - przedstawicielem gospodarzy Emmanuelem Acuna. - Trasa bardzo zróżnicowana, od bagien, w których noga potrafiła wpaść po kolana, gdzie nie dało się truchtać i gdzie co chwilę wywracałem się, po lodowce, które były trudniejsze i bardziej skomplikowane niż odcinek między szczelinami na dojściu do drugiego obozu na Piku Lenina. No i ostatnie 50 km po szutrach, naprawdę mocno orzące psychikę, ale... udało się! - mówił szczęśliwy po przekroczeniu mety.

Piotr Hercog zwycięzcą w Ultra Fiord w PatagoniiPiotr Dymus

Trudny i niebezpieczny bieg niesie ze sobą również smutne wypadki. W zeszłym roku, z powodu hipotermii zmarł meksykański biegacz Arturo Martinez Rueda, również walczący na dystansie 100 mil.

Piotr Suchenia, pierwszy polski zwycięzca maratonu na biegunie północnym Piotr Suchenia, pierwszy polski zwycięzca maratonu na biegunie północnym facebook.com/piotr.suchenia

Zwycięstwo na biegunie północnym przy minus 32 stopniach Celsjusza!

Piotr Suchenia, pierwszy Polak, który zwyciężył w maratonie na biegunie północnym, chce również wygrać bieg na Antarktydzie. - Pokonać 42,195 km na każdym kontynencie - takie jest moje marzenie - powiedział 37-letni gdynianin po powrocie z tafli Oceanu Arktycznego.

- Do startu w North Pole Marathon dopuszczonych zostało 54 zawodników. Zbiórka była na Spitsbergenie, skąd polecieliśmy do rosyjskiej bazy Barneo Camp, odległej o 120 km od bieguna. Rywalizacja odbywała się na pętli długości 3,5 km. W sumie było do pokonania 12 okrążeń przy minus 32 stopniach Celsjusza, ale przez wiatr temperatura odczuwalna wynosiła minus 50 stopni - powiedział PAP były zawodnik Floty Gdynia, który przez 10 lat startował w biegu na orientację.

Suchenia uzyskał czas 4 godziny, 6 minut i 34 sekundy, o ponad godzinę lepszy od ubiegłorocznego triumfatora Amerykanina Dorna Wenningera (5:17.33). Na 10. pozycji uplasował się Krzysztof Stępień z Poznania. O zwycięstwo walczyli nieoczekiwanie... Szerpowie.

Jest pracownikiem Gdyńskiego Centrum Sportu. Pierwszy maraton w karierze ukończył w 2002 r. we Wrocławiu w czasie 2:48.08, a potem kolejne: w 2014 w Bangkoku, w 2015 na Jamajce i w 2016 w Perth w Australii.

Andrzej Radzikowski na trasie Spartathlonu Andrzej Radzikowski na trasie Spartathlonu facebook.com/radzikowskiandrzej

Polski triumf na legendarnej trasie z Aten do Sparty!

W ubiegłym roku Andrzej Radzikowski (NCR Masters Team), jako pierwszy Polak w historii, wygrał morderczy bieg Spartathlon Ultra Race. Polak miał do pokonania 246-kilometrową trasę, która prowadziła z Aten do Sparty. Dokonał tego w czasie 23 godzin 1 minuty i 13 sekund.

Radzikowski  biegł równo, utrzymując stałe tempo zaliczał kolejne punkty kontrolne. W Koryncie był już na ósmej pozycji i zaczął powoli wyprzedzać pozostałych zawodników. Po 140 kilometrach trasy zajmował czwartą pozycję, a od punktu kontrolnego CP 40 coraz szybciej wyprzedzał innych biegaczy. Po zapadnięciu zmierzchu w pięknym stylu pokonał górę Parthenio (zwaną górą Sangas, 1200 m n.p.m.). Od około 160 kilometra był już liderem wyścigu i stale zwiększał swoją przewagę, względem pozostałych biegaczy stanowiących czołówkę biegów ultra na świecie.

Bartosz Olszewski Bartosz Olszewski twitter.com

Kolejny sukces na Wing for Life World Run?

W 2016 r. Bartosz Olszewski, autor bloga warszawskibiegacz.pl, przebiegł 82 km i wygrał kanadyjską edycję Wings for Life World Run, niezwykłego biegu, w którym metę wyznaczał samochód goniący zawodników. To drugi wynik na świecie. Lepszy od Polaka był tylko Giorgio Calcaterra, Włoch, który w Mediolanie pokonał 88 km.

Polacy odnosili też sukcesy na innych kontynentach. W Australii wygrała Dominika Stelmach, którą meta dogoniła na 55,25 km. W Holandii pierwsze miejsce zajęła Danuta Golek.

Wyczyn Olszewskiego był jednak najbardziej spektakularny. Po raz drugi triumfował w Wings for Life World Run. W 2015 r. był najlepszy w Poznaniu, gdzie przebiegł 73 km, co dało mu szósty wynik w międzynarodowej klasyfikacji.

W nachodzącej, czwartej edycji Wings for Life World Run, Olszewski pobiegnie w Mediolanie, gdzie będzie rywalizował m.in. z Calcaterrą. Trzymamy kciuki!