Oto triathlonowe rowery, które zwalą cię z nóg! A jakie ceny...

Specjaliści od projektowania rowerów stają na głowie, żeby zejść jak najniżej z wagą i zyskać na ich aerodynamice. Na najwyższym poziomie sportowym, dla triathlonisty liczy się każda sekunda. Oto rowery, które w niczym nie przypominają sprzętu widywanego na co dzień na ulicach, a już na pewno nie są w podobnych cenach...
Cervelo P5 Six Cervelo P5 Six http://www.cervelo.com/

Cervelo P5 Six - rowerowa klasyka

Cena: od 20000 do 40000 zł (zależnie od wybranego osprzętu)

Najwyższej jakości materiały, w tym wysokiej klasy karbon, użyty do produkcji, agresywny kształt ramy, sprawiają, że Cervelo to marka, do której wzdychają tłumy sportowców. Jak podaje producent jest to najpopularniejsza marka wśród triathlonistów. Także tych z samej góry rankingu. Na rowerach z serii P5 jeździ Caroline Steffen, mistrzyni świata na długim dystansie ITU w 2010 i 2012 roku oraz zdobywczyni drugiego miejsca na Mistrzostwach Świata IRONMAN w 2010 i 2012 roku.

Na zielonej wersji Cervelo P5 startuje w tym roku Frederik Van Lierde, który w 2013 roku wygrał Mistrzostwa Europy IRONMAN we Frankfurcie, a w tym roku triumfował na IRONMAN South Africa.

Rama spełniająca standardy z zakresu aerodynamiki, dająca łatwość dopasowania roweru do użytkownika to cechy, na które stawia Cervelo. Model P5 Six wyróżnia także elektroniczny osprzęt. Linki od przerzutek i hamulców są całkowicie ukryte, tak by nie zaburzać aerodynamiki całej ramy. Dzięki tym zabiegom na 40 kilometrowej trasie możemy zaoszczędzić 30 sekund.

Ventum One Ventum One http://ventumracing.com/ Facebook.com

Ventum One - póki co tylko dla zawodowców

Cena: od 8500 do 11500 dolarów (zależnie od wybranego osprzętu)

Nowa marka, która pojawiła się na rynku w 2014 roku i wzbudziła duże zainteresowanie.

Projektanci spędzili w różnych tunelach aerodynamicznych wiele godzin i ogłosili, że stworzyli najbardziej aerodynamiczną ramę. Brak dolnej rury w rowerze zainspirowany jest rowerem Lotus 110, unikatu z lat 90tych.

Na górnej rurze zamontowany jest aerodynamiczny bidon, który pomieści 1,5 litra picia.

Na prototypie tego roweru jeździ obecnie Leanda Cave, zawodowa triathlonistka, która w 2012 roku wygrała zarówno triathlonowe Mistrzostwa Świata na dystansie IRONMAN 70.3, jak i Mistrzostwa Świata Ironman rozgrywane na Hawajach. Do pokonania miała 3,8 km pływania, 180 km na rowerze i ponad 42 km biegu.

W sprzedaży Ventum One będzie dostępny dopiero w połowie grudnia 2015.

Scott Plasma Premium Scott Plasma Premium https://www.scott-sports.com/

Scott Plasma Premium - rower mistrza

Cena: 23999 do 39999 zł

SCOTT Plasma Premium został zaprojektowany tak, by nie tylko sama rama roweru stawiała jak najmniejszy opór powietrza, ale by aerodynamiczny był także zawodnik na niej jadący. Pierwsza wersja nowej ramy była testowana przez Sebastiana Kienle, który w 2014 wygrał na tym rowerze zarówno Mistrzostwa Europy jak i Świata w IRONMAN'ie.

Na Mistrzostwach Europy Kienle poprawił rekord trasy o 10 minut, a dystans 180 km przejechał w 4 godziny i 12 minut, co daje średnią ponad 42 km/h.

The Falco V The Falco V http://www.falcobike.com/ instagram.com

Falco V - kolejny kosmiczny model

Cena: 4000 dolarów (rama)

Na podstawie wielu godzin spędzonych na badaniach producenci tego kosmicznego roweru podają, że w porównaniu z innymi rowerami czasowymi FALCO V pozwala zaoszczędzić kolarzowi od 25 do 40 watów, co daje 75-115 sekund na dystansie 40 kilometrów.

Trzeba przyznać, że rower poprzez swoją konstrukcję wzbudza zainteresowanie, jednak nie zobaczymy go na etapach czasowych na wyścigach typu Tour de France. Brak dwóch rur w ramie powoduje, że nie spełnia on wymogów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), dotyczących konstrukcji rowerów.

Specilized S-Works Shiv Specilized S-Works Shiv Specialized.com/Facebook.com/Profesjonalny Serwis Rowerowy

Specilized S-Works Shiv - niektórzy się zachwycają, inni nie lubią

Cena: 10500 dolarów

Niektórzy zachwycają się rowerem Specialized Shiv, inni niekoniecznie, ale na pewno nie można przejść obok niego obojętnie. Masywna rama, sprawia wrażenie agresywnej i szybkiej. Zoptymalizowano ją pod kątem jazdy z bocznym wiatrem. Wewnątrz karbonowej ramy ukryty jest bidon, z którego za pomocą rurki można pić w czasie jazdy.

Poza seryjnym malowaniem roweru część osób chce by ich rower był niepowtarzalny. W Polsce jednym z najbardziej znanych rowerów jest Shiv w wersji Alien VS Predator, jednego z warszawskich triathlonistów.

Lightweight GOLD Edition Lightweight GOLD Edition https://www.facebook.com/LightweightCS

Lightweight Gold - nie wszystko złoto co się świeci?

Cena: 24 000 euro

Nie jest to czasowy rower, ale z pewnością nie można go pominąć!

Na pierwszy rzut oka może nie wydać się czymś szczególnym, ale....kosztuje 24 000 euro, do jego wykończenia użyto 24 karatowego złota i jest limitowany do 24 sztuk. Ten rower pokazano na zakończonych niedawno największych targach rowerowych Eurobike. Ciekawe, jak szybko się sprzeda...

EFF YOU SEE EYE EFF YOU SEE EYE http://veryspecialthings.specialized.com/eff-you-see-eye-2/

Specialized Eff You See Eye - żadnych zasad, żadnych ograniczeń

Cena: bezcenny

Międzynarodowa Unia Kolarska stawia bardzo restrykcyjne wymagania, co do budowy rowerów. Rama musi mieć określoną konstrukcję, wagę, spełniać wymogi wytrzymałości oraz bezpieczeństwa. Ale przecież zawodowo kolarstwem zajmuje się tylko garstka ludzi. Czemu więc wszyscy musimy wybierać rowery spod tej regulacji? Specialized wychodząc z takiego założenia zaproponował rower, który nie ma szans przejść testu UCI, ale na pewno nie pozostanie niezauważony. Może to zapowiedź rowerów przyszłości...?