OWM 2016. 8 sławnych sportowców, którzy przebiegli maraton

Edwin van der Sar, Karolina Woźniacka, Pavel Nedved, Jenson Button to tylko niektórzy ze znanych sportowców uprawiających dyscypliny inne niż bieganie, którzy ukończyli maraton. Sprawdź, który z nich był najlepszy.
Edwin van der Sar Edwin van der Sar New York City Marathon

Edwin Van der Sar, 4:10:56

Holendra nikomu, kto interesuje się piłką nożną nie trzeba przedstawiać. W ponad 20-letniej karierze grał w takich klubach jak Ajax Amsterdam, Juventus Turyn czy Manchester United, w którym zakończył karierę. W barwach Czerwonych Diabłów rozegrał 186 meczów. Czterokrotnie zdobywał mistrzostwo Anglii. W 2008 r. cieszył się ze zwycięstwa w Lidze Mistrzów.

Trzy lata później van der Sar przebiegł pierwszy maraton w Nowym Jorku. Debiut zaliczył w doborowym towarzystwie, u boku członka rodziny królewskiej Holandii, księcia Pietera-Christiaana z Orange- Nassau, van Vollenhovena. Pieter-Christiaan jest kuzynem panującego obecnie króla Holandii Wilhelma-Alexandra. Panowie zbierali pieniądze na rzecz jednej z holenderskich fundacji.

- Kilka razy przebiegłem dystans 7 kilometrów. Mam nadzieję, że to nie za mało i jak zabraknie sił, to tłum kibiców poniesie mnie do mety- mówił przed pierwszym startem w maratonie Van der Sar.

Udało się. 42,195 km przebiegł w 4 godziny 10 minut i 56 sekund.

MARATON? WYJDZIE CI NA ZDROWIE

Pavel Nedved (w środku) Pavel Nedved (w środku) Prague Marathon

Pavel Nedved, 3:50:02

Jeden z najlepszych europejskich pomocników wszech czasów. W 1996 r. z reprezentacją Czech zdobył wicemistrzostwo Europu. Przez 13 lat występował w Serie A w Lazio Rzym i Juventusie Turyn. W 2003 roku został nagrodzony Złotą Piłką.

Czech, obdarzony niezwykłym przyspieszeniem, znany był z boiskowych rajdów kończonych spektakularnymi strzałami.

W jednym z wywiadów Marcello Lippi, ówczesny trener Juventusu, mówił o czeskim pomocniku: "Ten chłopak biega chyba nawet przez sen".

Na pokonanie maratonu Nedved zdecydował się po zakończeniu kariery piłkarskiej. Zadebiutował w Pradze w 2012 roku.

- Denerwowałem się bardziej niż przed moim karnym w 1996 roku w półfinale mistrzostw Europy [w meczu przeciwko Francji Nedved został okrzyknięty najlepszym piłkarzem spotkania. Czechy pokonały Trójkolorowych 6:5 w karnych]. Nigdy nie wiesz, co cię czeka w maratonie - stwierdził po biegu czeski pomocnik.

Królewski dystans ukończył w 3:50:02.

Heikki Kovalainen, 3:36:56

Fiński kierowca Formuły 1 przebiegł New York Marathon. Zrobił to w 2007 roku. Tym samym jest posiadaczem nieformalnego tytułu najlepszego maratończyka wśród kierowców F1.

Do pokonania królewskiego dystansu Kovalainen przygotowywał się bardzo ciężko. Wielokrotnie opowiadał, że zależało mu na osiągnięciu jak najlepszego czasu.

W rozmowie z dziennikarzem BBC powiedział, że kierowcy F1 muszą być w bardzo dobrej formie, wszak przez 90 minut doświadczają ogromnych prędkości i przeciążeń na poziomie 5G.

- To tak, jakbyśmy przebiegali maraton. Z tą różnicą, że nie możemy się zmęczyć i przez cały czas musimy być maksymalnie skupieni - powiedział.

Co ciekawe, tętno spoczynkowe Kovalainena wynosi ok. 58 uderzeń, czyli mniej więcej tyle, ile u biegacza długodystansowego. Chociaż historia zna przypadki takie jak Emil Zatopek (czterokrotny złoty medalista olimpijski w biegach długodystansowych), u którego wartość ta wynosiła 40 uderzeń.

GOTOWE PLANY TRENINGOWE DO MARATONU

Podczas 90 minutowego wyścigu F1 średnie tętno kierowcy wynosi 170 uderzeń na minutę. To granica II i III zakresu, czyli wartość, która wyświetla się na pulsomierzu u biegacza amatora podczas intensywnego treningu.

- Na linii startu, kiedy patrzę na światła i zastygam w bezruchu, moje tętno zbliża się do tętna maksymalnego. Serce bije mi z częstotliwością 190 uderzeń na minutę - powiedział Kovalainen.

Karolina Woźniacka Karolina Woźniacka nydailnews.com

Karolina Woźniacka, 3:26:33

Duńska tenisistka polskiego pochodzenia jest maratońską "świeżynką". Królewski dystans przebiegła w 2014 roku. Podobnie jak większość gwiazd dokonała tej sztuki w Nowym Jorku, najliczniejszym tego typu biegu na świecie.

Woźniacka na mecie zameldowała się z czasem 3:26:33, bijąc nieformalny rekord aktywnych tenisistek. Wcześniejszy należał do Kimiko Date-Krumm, która dziesięć lat wcześniej z czasem 3:27:47 ukończyła londyński maraton.

Przed startem w Nowym Jorku Dunka stwierdziła, że przed debiutem w maratonie zrobiła wszystko, czego nie powinna. Na tydzień przed startem była na imprezie, z której wyszła o 4 rano. Na dzień przed objadła się popcornem, oglądając mecz hokeja w towarzystwie Sereny Williams.

JAK WYKORZYSTAĆ OSTATNIE TRZY DNI PRZED STARTEM

Zanim zmierzyła się ze ścianą na około 32. kilometrze, zapewniała swoich "zająców", że z chęcią przebiegnie kolejny maraton. Zaczęła myśleć o Bostonie, do którego była w stanie zrobić kwalifikację. Po przekroczeniu mety jednak zmieniła zdanie. - Nigdy więcej maratonu - zadeklarowała Woźniacka.

Kiedy emocje opadły, stwierdziła, że może jednak kiedyś znowu pokona królewski dystans. La donna e mobile, jak to mówią.

Amelie Mauresmo Amelie Mauresmo http://freerun72.com/

Amelie Mauresmo, 3:16:49

Dwukrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich nie od razu "nabiegała" 3:16:49.

W 2010 roku, w debiucie osiągnęła czas 3:40:20. Dwa lata później pobiła życiówkę w maratonie w Paryżu.

Jenson Button Jenson Button www.atcuae.ae

Jenson Button, 2:58:34

Brytyjski kierowca F1, który na koncie ma 268 startów w Grand Prix, może się również pochwalić kapitalnym wynikiem w maratonie. Złamanie "trójki" to marzenie wielu biegaczy. Zwykle 2 proc. całej stawki zawodników jest w stanie ukończyć królewski dystans poniżej 3 godzin. Jaka jest jego recepta na osiągnięcie takiego rezultatu? - Trzeba biec szybko, a jak zaczyna boleć, to jeszcze szybciej - powiedział w jednym z wywiadów.

Button startuje też w biegach na innych dystansach. Uprawia również triathlon. Ukończył nawet Ironmana (3,86 km pływania, 180,2 km jazda na rowerze i 42,195 km bieganie).

Druga edycja biegu pod hasłem Druga edycja biegu pod hasłem "Gdańsk biega". Biegnie Adam Korol Fot. Rafa3 Malko / Agencja Wyborcza.pl

Adam Korol, 2:49:13

Multimedalista mistrzostw świata i Europy oraz mistrz olimpijski z Pekinu po zakończeniu kariery wioślarskiej zajął się bieganiem. Uprawiana wcześniej dyscyplina dała mu świetną bazę kondycyjną.

Tak świetny wynik w maratonie Korol uzyskał w Berlinie w 2014 roku. Rok wcześniej zadebiutował w Poznaniu z czasem 2:54:56. - Jestem bardzo zadowolony, tym bardziej że nie dałem z siebie wszystkiego. Miałem jeszcze rezerwy - tak skomentował swój pierwszy maraton.

Jestem po tym biegu bardzo zadowolony, tym bardziej że nie "wyjechałem" się na maksa i mam jeszcze rezerwyJestem po tym biegu bardzo zadowolony, tym bardziej że nie "wyjechałem" się na maksa i mam jeszcze rezerwy
Lance Armstrong Lance Armstrong New York City Marathon

Lance Armstrong, 2:46:43

Kiedy WADA (światowa agencja antydopingowa) ogłosiła, że ma mocne dowody przeciw Lance'owi, organizatorzy bostońskiego i nowojorskiego maratonu zastanawiali się czy nie unieważnić jego startów. Właśnie w Nowym Jorku osiągnął kapitalny czas na 42,195 km, czyli 2:46:43 .

Ostatecznie nie skreślono go z listy finiszerów. Drugą pasją Armstronga były triathlony. Tu już los nie był łaskawy dla Amerykanina i zabroniono mu startów w zawodach serii Ironman.

Zanim to się stało, radził sobie naprawdę dobrze. Zawody z serii Ironman 70.3 (1900 m - 90 km - 21 km) kończył w czasie 3:50:55. Wyglądało na to, że po zakończeniu kariery kolarskiej Lance Armstrong zacznie karierę profesjonalnego triathlonisty.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.