Jakie buty na maraton? [PRZEGLĄD]

Buty, w których planujesz przebiec maraton, to najważniejsze wyposażenie zawodnika, również amatora. Zobacz, jakie modele są idealne, aby komfortowo pokonać w nich królewski dystans.
Poznań Maraton 2015 - biegacz na mecie (11 października 2015) Poznań Maraton 2015 - biegacz na mecie (11 października 2015) PIOTR SKÓRNICKI

Buty na maraton - wygodne i elastyczne

Wybierając buty na maraton musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

wagę biegacza

staż biegowy

czas, w którym planujesz przebiec maraton

technika biegu

twoje indywidualne preferencje

Jeśli mocno uderzasz piętą podczas lądowania, jesteś stosunkowo ciężkim biegaczem, zwróć uwagę na buty z większą amortyzacją. Przy doborze butów ma również znaczenie twój biegowy staż, znajomość swojego organizmu, tendencja do kontuzji. W przypadku, gdy często dopadają cię urazy, również nie patrz na minimalistyczne startówki.

Przede wszystkim nie kupujemy butów na kilka dni przed startem, gdyż może się okazać, że nie udało nam się trafić na dobrze dobrany model. Obuwie, w którym planujemy biec w maratonie, powinniśmy kupić przynajmniej na 2-3 tygodnie przed startem. Dobrze, aby udałoby ci się zrobić w nich przynajmniej jedno, długie wybieganie. Wtedy wyjdzie na jaw, czy buty nie uciskają, nie ocierają.

W dużej mierze wybór butów na maraton determinuje czas, z którym chcesz przebyć królewski dystans. Sugerując się tym parametrem, podzieliliśmy maratońskie buty biegowe na cztery kategorie.

Jeśli biegasz:

Maraton w 3 godziny i poniżej:

Zdecydowanie jesteś szybkim biegaczem, zatem ciężkie, mocno amortyzowane buty mogą być dla ciebie tylko przeszkodą. Sezon wiosenny 2016 oferuje kilka modeli właśnie dla ciebie:

New Balance Fresh Foam Zante v2

 

New Balance

 

New Balance Fresh Foam Zante to rodzaj obuwia, które będzie się sprawdzać podczas szybkich treningów, głównie ze względu na to, że jest to but stabilny z dużą czułością śródstopia. Dzięki technologii Fresh Foam, która z jednej strony zapewnia amortyzację, a z drugiej dynamikę, Zante jest polecany również na dłuższe treningi. W bardzo dużym skrócie, to but niezwykle wszechstronny, dla wszystkich tych, którzy cenią sobie lekkość i dynamikę.

Under Armour SpeedForm Apollo 2

 

Under Armour SpeedForm Apollo 2

Buty zapewniają amortyzację i odbicie. Bezszwowa konstrukcja minimalizuje ryzyko otarć i zwiększa komfort. W podeszwie zastosowano wytrzymałe gumowe panele w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie. Wkładka w całości wykonana z pianki 4D dopasowuje się do kształtu stopy zapewnia stabilność i eliminuje ślizganie się stopy wewnątrz buta.

Waga: 241g

Under Armour SpeedForm Apollo [RECENZJA]

Mizuno Wave Hitogami 3

 

Mizuno Wave

 

Lekki but startowy. Podeszwa buta została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu najkorzystniejszej amortyzacji w stosunku do wagi ciała. System Dynamotion? Fit utrzymuje stopę w stabilnym położeniu. Buty są bardzo szybkie i dynamiczne, można traktować je jako buty startowe a także używać je do treningów poprawiających szybkość w okresie startowym. Podeszwa została wzmocniona i jest bardziej odporna na ścieranie. Systemy Mizuno Intercool i Airmesh zapewniają wentylację i cyrkulację powietrza.

Adidas Adizero Adios 3

 

Adidas Adizero Adios 3

Najświeższy model z bogatej kolekcji butów do maratonu adizero. Niskoprofilowe buty dla stopy neutralnej mają oddychającą siateczkową cholewkę i podeszwę środkową z systemem boost?, która dodaje energii każdemu Twojemu krokowi.

Waga wynosi jedynie 230 g (dla rozmiaru 42,5). System boost? zapewnia nieustanny zwrot energii i wzmacnia każdy krok lekką i szybką jej porcją

Przewiewna, wykonana z oddychającej siateczki cholewka; trwałe syntetyczne nakładki zapewniające wsparcie.

Wyściółka z siateczki Coolever zapewnia stopom dopływ powietrza na najwyższym poziomie. Integrujący śródstopie SYSTEM TORSION?

Podeszwa zewnętrzna ADIWEAR? to gwarancja wyjątkowej trwałości, podeszwa zewnętrzna z gumy Continental? zapewnia optymalną przyczepność w każdych warunkach. Drop 9mm.

Andrzej Starżyński, ma na swoim koncie wiele sukcesów Andrzej Starżyński, ma na swoim koncie wiele sukcesów JAKUB ORZECHOWSKI

Maraton w 3:30

Żeby przebiec maraton w 3 godziny i 30 minut musisz być sprawnym i stosunkowo lekkim zawodnikiem. Proponujemy więc buty lekkie, ale nie przesadnie "wycieniowane".

Nike Lunaracer +3

Przeznaczone dla biegaczy poszukujących połączenia sprężystości, dynamiki z niewielką wagą. Podeszwa buta została wykonana z niezwykle lekkiej pianki Lunarlon zapewniającej niezwykłą sprężystość i dynamikę odbicia, w połączeniu z niezbędną amortyzacją. Dodatkowo wykorzystana pianka Phylon tłumi wstrząsy powstające podczas biegania.

Wykończona bezszwowo cholewka zmniejsza ryzyko powstawania otarć. Zastosowane wykończenia meshowe zapewniają odpowiednią wentylację nawet podczas najdłuższych startów. System sznurowania Flywire umożliwia właściwe dopasowanie cholewki buta do stopy. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej gumy węglowej podeszwa posiada zwiększoną odporność na ścieranie. Lunaracer+ 3 jest kompatybilny z technologią Nike+.

Saucony Kinvara 6

Saucony

 

Lekki, komfortowy, ze stosunkowo dobrą amortyzacją jak na startówkę, wystarczająco na tę okazję dynamiczny. Do tego wspaniale leży na stopie, otula ją i pozwala swobodnie pracować palcom. Stabilizację zapewnia dosyć szeroka podeszwa buta.

Waga: 218g

Mizuno Wave Catalyst

Mizuno

W tym modelu charakterystyczną dla Mizuno platformę Wave skrócono, dzięki czemu stała się lżejsza i elastyczniejsza. Umiarkowana amortyzacja jest umieszczona na całej długości podeszwy, jednak buty zostały zaprojektowane głównie z myślą o biegaczach lądujących na śródstopiu.

Waga: 269g

Asics DS Trainer 21

 

Asics

Stosunkowo niska waga i dynamika, przy zapewnieniu odpowiedniej ochrony. Nowa konstrukcja podeszwy, wykorzystująca sprężystą piankę Solyte, pozwoliła na znaczące zmniejszeni wagi buta, przy zachowaniu odpowiedniej amortyzacji. Umieszczona pod piętą oraz w przedniej części stopy wstawka GEL, tłumi uderzenia stopy o podłoże. Zastosowany system IGS wspiera stopę oraz ułatwia jej przetaczania w czasie biegu. Umieszczona w podeszwie płytka Propulsion Trusstic zwiększa sztywność buta poprawiając jego dynamikę. Spadek między piętą a przodostopiem: 10 mm.

ASICS GEL-Trabuco 4 GTX [RECENZJA]

Ponad 1200 osób stanęło na starcie Drugiej Dychy do Maratonu. Biegacze rozpoczęli dziesięciokilometrowy bieg w niedzielę o godzinie 11 przy Arenie Lublin. Tam była też zlokalizowana meta. Trasa przebiegała ul. Krochmalną, Jana Pawła II, Filaretów, Zana, Nadbystrzycką, Narutowicza, al. Piłsudskiego i Lubelskiego Lipca 80.
Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Rafał Buczak z Zamościa. Pokonanie 10 kilometrów zajęło mu 33 minuty i 15 sekund. drugi był Bartosz Cebrak z Lubartowa z czasem 33:30, a trzeci Michał Biały z Kraśnika (33:43). Rywalizację wśród kobiet wygrała lublinianka Magdalena Kłoda z czasem37:53.
Do mety dotarło 1217 osób. Limit czasowy ustalono na 80 minut. Na tych, którzy pojawili się na mecie czekała gorąca grochówka. Po ciepły posiłek ustawiła się długa kolejka. - Atmosfera jak zawsze była świetna, a trasa całkiem przyjemna - mówił 'Wyborczej' po zakończeniu biegu jeden z uczestników.
Ponad 1200 osób stanęło na starcie Drugiej Dychy do Maratonu. Biegacze rozpoczęli dziesięciokilometrowy bieg w niedzielę o godzinie 11 przy Arenie Lublin. Tam była też zlokalizowana meta. Trasa przebiegała ul. Krochmalną, Jana Pawła II, Filaretów, Zana, Nadbystrzycką, Narutowicza, al. Piłsudskiego i Lubelskiego Lipca 80. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Rafał Buczak z Zamościa. Pokonanie 10 kilometrów zajęło mu 33 minuty i 15 sekund. drugi był Bartosz Cebrak z Lubartowa z czasem 33:30, a trzeci Michał Biały z Kraśnika (33:43). Rywalizację wśród kobiet wygrała lublinianka Magdalena Kłoda z czasem37:53. Do mety dotarło 1217 osób. Limit czasowy ustalono na 80 minut. Na tych, którzy pojawili się na mecie czekała gorąca grochówka. Po ciepły posiłek ustawiła się długa kolejka. - Atmosfera jak zawsze była świetna, a trasa całkiem przyjemna - mówił 'Wyborczej' po zakończeniu biegu jeden z uczestników. TOMASZ RYTYCH

Maraton w 4:00

Czterogodzinny bieg oznacza długą przeprawę. Jeśli mocno uderzasz piętami o podłoże, jesteś ciężkim biegaczem, nie rozglądaj się za butami typowo startowymi. Jednak w przypadku, gdy na co dzień trenujesz w obuwiu bardzo mocno amortyzowanym, możesz rozważyć zakup trochę lżejszego modelu, ale w dalszym ciągu o wysokim poziomie ochrony. Oto cztery propozycje butów treningowych, które nie będą ciążyły ci podczas maratonu, a jednocześnie pozwolą komfortowo przebyć królewski dystans.

Brooks Ghost 7

 

Brooks

Nowa wersja tego modelu posiada nowatorski system amortyzacji firmy Brooks - DNA. Patrząc na ten system przez mikroskop widzimy łańcuchy polimerów połączone w sieć, która reaguje w zależności od siły działającej na stopę. To pozwala DNA rozproszyć odpowiednio siły i zapewnić taki poziom amortyzacji, który jest właściwy dla indywidualnej wagi, tempa biegu, biomechaniki i podłoża po którym biegniesz. Podeszwa została zaprojektowana w taki sposób, aby faza przetaczania stopy z pięty na palce odbywała się jak najefektywniej. W edycji z numerem 7 zastosowano specjalny system Caterpillar Crash Pad, który jeszcze bardziej usprawnia przejście z pięty na palce. Pianka podeszwy zrobiona została z pełni biodegradowalnych materiałów.

Saucony Mirage 5

 

 

Saucony

 

 

Saucony Mirage 5 spodobają się biegaczom lekkim z racji na umiarkowaną amortyzację. Różnica pomiędzy wysokością pięty i śródstopia 4 mm dodaje dynamiki lekkiej konstrukcji. Właściwości produktu: Stworzone dla biegaczy szukających dynamicznych i elastycznych butów z odrobiną wsparcia System sznurowania Pro-Lock powoduje jeszcze lepsze trzymanie stopy w cholewce Technologi bezszwowa i oddychająca siatka daja uczucie lekkości i komfortu stopie Offset 4mm (18mm / 22mm) powoduje lepsze przetaczanie i płynność kroku biegowego Buty znakomite dla osób szukających odrobiny biegania naturalnego.

Nike Free RN Distanse

 

 

Nike

Wersja buta treningowego Free, marki Nike przeznaczona do biegania naturalnego na długich dystansach. Polecany dla biegaczy lądujących na śródstopiu. Elastyczna i bardzo miękka pianka Lunarlon została umieszczona centralnie na całej długości buta, dostarczając komfortową i skuteczną amortyzację. Podeszwa z sześciokątnymi nacięciami dopasowanymi do ruchu bosej stopy, która zapewnia niezwykłą elastyczność buta. Cholewka Nike Free została wykonana bezszwowo, z przewiewnej, tkanej siateczki. Dzięki temu zapewniona jest wentylacja oraz wygoda. Zaawansowany system wiązania Flywire umożliwia idealne dostosowanie buta do stopy. Podeszwa zewnętrzna, w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie, została wykonana z gumy węglowej zapewniającej zwiększoną odporność na zużycie.

 

 

Mizuno Wave Inspire 12

 

Mizuno

But przeznaczony dla pronatorów. System Mizuno Wave zapewnia bardzo dobrą stabilizację oraz amortyzację. Idealne na długie treningi i starty maratońskie. Buty zapewniają podczas biegu wsparcie dla biegaczy poprzez system ułatwiający przetaczanie stopy oraz system SR Touch zapewniający jeszcze lepszą absorpcję wstrząsów. Bardzo dobra wentylacja. Podeszwa została dodatkowo wzmocniona w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie.

Ponad 1200 osób stanęło na starcie Drugiej Dychy do Maratonu. Biegacze rozpoczęli dziesięciokilometrowy bieg w niedzielę o godzinie 11 przy Arenie Lublin. Tam była też zlokalizowana meta. Trasa przebiegała ul. Krochmalną, Jana Pawła II, Filaretów, Zana, Nadbystrzycką, Narutowicza, al. Piłsudskiego i Lubelskiego Lipca 80.
Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Rafał Buczak z Zamościa. Pokonanie 10 kilometrów zajęło mu 33 minuty i 15 sekund. drugi był Bartosz Cebrak z Lubartowa z czasem 33:30, a trzeci Michał Biały z Kraśnika (33:43). Rywalizację wśród kobiet wygrała lublinianka Magdalena Kłoda z czasem37:53.
Do mety dotarło 1217 osób. Limit czasowy ustalono na 80 minut. Na tych, którzy pojawili się na mecie czekała gorąca grochówka. Po ciepły posiłek ustawiła się długa kolejka. - Atmosfera jak zawsze była świetna, a trasa całkiem przyjemna - mówił 'Wyborczej' po zakończeniu biegu jeden z uczestników.
Ponad 1200 osób stanęło na starcie Drugiej Dychy do Maratonu. Biegacze rozpoczęli dziesięciokilometrowy bieg w niedzielę o godzinie 11 przy Arenie Lublin. Tam była też zlokalizowana meta. Trasa przebiegała ul. Krochmalną, Jana Pawła II, Filaretów, Zana, Nadbystrzycką, Narutowicza, al. Piłsudskiego i Lubelskiego Lipca 80. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Rafał Buczak z Zamościa. Pokonanie 10 kilometrów zajęło mu 33 minuty i 15 sekund. drugi był Bartosz Cebrak z Lubartowa z czasem 33:30, a trzeci Michał Biały z Kraśnika (33:43). Rywalizację wśród kobiet wygrała lublinianka Magdalena Kłoda z czasem37:53. Do mety dotarło 1217 osób. Limit czasowy ustalono na 80 minut. Na tych, którzy pojawili się na mecie czekała gorąca grochówka. Po ciepły posiłek ustawiła się długa kolejka. - Atmosfera jak zawsze była świetna, a trasa całkiem przyjemna - mówił 'Wyborczej' po zakończeniu biegu jeden z uczestników. TOMASZ RYTYCH

Maraton w 4:30 i powyżej

Jeśli biegasz (lub planujesz przebiec) maraton w tak długim czasie, nie radzimy ci inwestować w buty startowe, ani nawet treningowo-startowe. Poniższe propozycje, to stabilne, dobrze amortyzowane obuwie. Dzięki tym modelom (i im podobnym) twój bieg będzie bardziej komfortowy.

New Balance Fresh Foam 1080

NB

to najbardziej amortyzowany model z całej serii Fresh Foam. Lekko stabilizujący i lekki jak na poziom ochrony, jaką oferuje. Do stworzenia modelu Fresh Foam 1080 użyto bardzo lekkiej i wysoce oddychającej siatki, która umożliwia termoregulację powietrza podczas intensywnych treningów. Łagodne zakończenia buta przy kostce, zapobiega obtarciom podczas ćwiczeń.

Asics Cumulus 17

Asics Cumulus

Buty treningowe Asics Gel Cumulus 17 mają nowoczesny wygląd oraz dopasowaną konstrukcję cholewki. Materiał cholewki jest lekki i przewiewny. Znacznie wzmacnia proces przepływu powietrza zapewniając maksymalny komfort użytkowania. W podeszwie środkowej buta został wykorzystany żel FluidRide, który zapewnia lepszą amortyzację oraz doskonały zwrot energii podczas przetaczania stopy. Podeszwa zewnętrzna została wykonana z odpornej na ścieranie gumy AHAR. W przedniej części buta zastosowano DuraSponge. Technologia Guidance Line, która biegnie od pięty do przedniej części stopy poprawia efektywność przetaczania. Natomiast Trusstic System zapewnia lekkie wsparcie zapewniając dodatkową naturalną skrętność.

Nike Air Zoom Pegasus 32

Nike

System Nike Zoom Air, znajdujący się w okolicy pięty, łączy poduszkę gazową Nike Air oraz wewnętrzne włókna, zapewniając dynamiczną amortyzację.

Technologiczna siateczka zapewnia wentylację i wsparcie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Włókna Flywire otaczają śródstopie i podbicie, zwiększając wsparcie i ścisłe dopasowanie. Osłona pod stopą pełni rolę elementu amortyzacyjnego podczas wstrząsów, rozpraszając siłę uderzeń. Większa wytrzymałość i przyczepność na różnych nawierzchniach dzięki waflowej podeszwie zewnętrznej

Brooks Glyceryna

Brooks

Model charakteryzuje się bardzo dużą amortyzacją. Uzupełnienie amortyzacji stanowi wytrzymała i odporna na zmiany temperatury pianka BioMoGo. Dodatkowo zastosowana specjalna konstrukcja podeszwy, Ideal Pressure Zones, zapewnia odpowiednie rozproszenie powstających sił. Specjalnie ukształtowana pianka, Segmented Crash Pad, wspiera płynne przetaczanie stopy. Spadek między piętą a przodostopiem - 10 mm.

Cholewka wykorzystująca technologię 3D Fit Print zapewnia dobre dopasowanie i wysoki komfort użytkowania w połączeniu z wykończeniem wnętrza przy użyciu płaskich szwów. Miękko i łagodnie wykończona górna część zapiętka minimalizuje ryzyko podrażnień i obtarć ścięgna Achillesa. Usztywniony, wewnętrzny zapiętek dodatkowo stabilizuje stopę podczas biegu. W podeszwie buta wykorzystana została trwała i zapewniająca przyczepność guma HPR.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.