Czego NIE potrzebujesz, żeby zacząć biegać?

Bieganie - najtańszy ze sportów? Zdanie to brzmi jak żart, gdy spojrzymy na biegaczy obwieszonych pulsometrami, GPSami, plecakami i kompresyjnymi akcesoriami za grube tysiące złotych. Jednak większość z tych gadżetów jest całkowicie zbędna dla kogoś, kto chce rozpocząć swoją biegową przygodę. Przedstawiamy 6 produktów, które stanowią obiekt pożądania biegaczy-amatorów, a w rzeczywistości wcale nie są potrzebne, żeby zacząć biegać.
Odzież kompresyjna Odzież kompresyjna Odzież kompresyjna

Odzież kompresyjna

Dawniej skarpety uciskowe kojarzyły się wyłącznie z profilaktyką przeciwżylakową, dziś na starcie każdych zawodów zobaczyć możemy tłumy biegaczy w obcisłych podkolanówkach. Startują w nich zawodowcy, startują początkujący - każdy liczy na poprawę wyniku. Biegaczy nie zniechęcają niejednoznaczne wyniki naukowych badań nad kompresją - na każdą publikację zachwalającą zalety ucisku przypada negująca jakiekolwiek pozytywne skutki.

Wpływ noszenia skarpet, opasek i spodenek kompresyjnych na wyniki pozostaje sprawą otwartą, ale jedno jest pewne - przebojem wdarły się one do biegowego świata.

Pewne jest też to, że Bronisław Malinowski kompresji nie używał, a mimo to do jego rekordu Polski na 5000 m (13:17,69) od niemal 40 lat nie zbliżył się żaden "skompresowany" biegacz.

Nadal uważasz, że kompresja jest niezbędna?

Pulsometry Pulsometry Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Pulsometr

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do zalet płynących ze świadomego treningu z pulsometrem. W sporcie wyczynowym zagościł on ponad 30 lat temu i stał się nieodłącznym elementem treningu w dyscyplinach wytrzymałościowych. Precyzyjne poruszanie się w wyznaczonych przedziałach pulsu pozwala na rozwijanie konkretnych cech zawodnika. Dobrodziejstwa treningu opartego o pomiar pulsu doceniły pokolenia biegaczy, kolarzy, wioślarzy, narciarzy biegowych.

Problem jednak w tym, że w przypadku biegacza-amatora ciężko mówić o świadomym treningu. Bez znajomości swojego tętna maksymalnego i progu przemian beztlenowych (a te poznać można po przejściu specjalistycznych badań wydolnościowych) pulsometr jest zbędnym gadżetem, a podawane przez niego wartości - mało przydatnymi liczbami. Owszem, istnieją formuły na wyliczenie wspomnianych wartości w domowych warunkach, jednak ich dokładność pozostawia wiele do życzenia, a bezrefleksyjny trening w oparciu o źle wyliczone strefy tętna potrafi przynieść więcej szkody niż pożytku.

Nie sposób negować pulsometru jako doskonałego narzędzia dla doświadczonych zawodników i trenerów, jednak jego przydatność dla początkującego jest bardzo ograniczona.

 Rozluźnianie wewnętrznych mięśni ud Rozluźnianie wewnętrznych mięśni ud polskabiega.pl

Rollery

Nie samym bieganiem żyje człowiek - to rzecz pewna. Wzmacnianie i rozciąganie powinny znaleźć się w planie treningowym każdego biegacza. Nie ma co ukrywać - robimy to jednak niechętnie. Zamiast kwadransa uczciwego stretchingu szukamy dróg na skróty. Kilka minut turlania na wałku z twardej pianki ma uelastycznić i zregenerować obolałe mięśnie. I regeneruje! Problem jednak w tym, że zdecydowana większość biegaczy rzuca piankowe akcesoria w kąt po 2-3 użyciach.

Rozciągasz się regularnie, a mimo to czujesz się spięty? Roller będzie świetnym rozwiązaniem. Jeśli jednak brak Ci wytrwałości i unikasz stretchingu, zakup rollera nic nie zmieni. Poza uszczupleniem portfela. Zaczynasz biegać? Zacznij od klasycznego rozciągania. Wałek to przydatny dodatek, ale z pewnością nie jest niezbędny.

Zaawansowane zegarki GPS Zaawansowane zegarki GPS Zaawansowane zegarki GPS

Zaawansowane zegarki GPS

Kiedy po raz ostatni korzystałeś z zaawansowanych funkcji nawigacyjnych? Kiedy "ścigałeś się" z wcześniejszą aktywnością? Kiedy analizowałeś wpływ nachylenia terenu na tętno i prędkość poruszania się? Współczesne zegarki biegowe posiadają niezliczoną ilość funkcji treningowych i nawigacyjnych, z których najczęściej wykorzystujemy... ułamek. Zaawansowane GPSy i ich użytkownicy to kolejne pole, na którym sprawdza się zasada Pareto - 80% biegaczy używa maksymalnie 20% funkcji oferowanych przez urządzenia.

Oczywiście wizja posiadania najnowszego, "wypasionego" Garmina czy Polara kusi, wszak wielu z nas ma gadżeciarskie zapędy. Jednak do monitorowania tempa i dystansu naprawdę nie potrzeba zegarka za 2500 zł. Warto zastanowić się, czy więcej pożytku nie przyniesie nam kupno prostszego modelu i zainwestowanie zaoszczędzonego tysiąca w zdrowie - kompleksowe badania i konsultacje z fizjoterapeutą.

Systemy nawadniania Systemy nawadniania PolskaBiega.pl

Zaawansowane systemy nawadniania

Nawadnianie w czasie biegu jest ważne, zwłaszcza w czasie upałów. Szybkie zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz skurcze mięśni to objawy odwodnienia. Aby ich uniknąć powinniśmy zadbać o dostarczanie do organizmu właściwej ilości płynów. Nie popadajmy jednak w przesadę - niech plecaki z bukłakami i pasy zdolne pomieścić kilka litrów wody pozostaną domeną ultramaratończyków. Typowy amator joggingu biegający 5-8 kilometrów wyposażony w takie akcesoria wzbudza nie zazdrość, a uśmiech politowania. Jeśli jesteś na treningu pokonujesz tylko kilka kilometrów, najważniejsze będzie picie przed i po treningu. W czasie samej aktywności wystarczy pas z małym bidonem.

Buty startowe Buty startowe Buty startowe

Buty startowe

W pogoni za życiówkami sięgamy często po metody nie mające niemal żadnego uzasadnienia - strzelamy do wróbla z armaty. Tak właśnie ocenić należy stosowanie butów startowych przez rzesze biegaczy amatorów. Oczywiście lekkość i dynamiczność buta bez wątpienia są cechami, które ułatwiają rozwijanie wysokich prędkości, jednak początkujący zawodnicy najczęściej nawet się do nich nie zbliżają. A lekkość ma swoją cenę - buty startowe są najczęściej twarde i wąskie. Potencjalny zysk czasowy na trasie przeradza się w stratę - choć but jest lekki, przez dyskomfort nie jesteśmy w stanie utrzymać tempa na całym dystansie.

Dopiero zaczynasz, ale już chcesz biegać szybciej? Musisz po prostu... biegać szybciej! Buty startowe są doskonałym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych biegaczy, w przypadku początkujących lepiej szukać zysków czasowych w innych obszarach, np. treningu.

Komentarze (36)
Czego NIE potrzebujesz, żeby zacząć biegać?
Zaloguj się
 • nrozsklov

  Oceniono 176 razy 130

  na pewno nie potrzebujesz tego artykulu

 • nteros

  Oceniono 132 razy 116

  Moje subiektywne odczucie po 5 latach biegania i pokonaniu tysięcy kilometrów:
  Odzież kompresyjna- nie potrzebna, tym bardziej żeby spełniała swoją rolę musi być robiona na miarę
  Pulsometr – warto mieć. Dostarcza cennych informacji gdy jeszcze nie potrafimy odczytywać sygnałów wysyłanych przez organizm.
  Rolery – znam dziesiątki biegaczy i nikt nigdy tego nie używał…ale nie mam tego sprawdzonego, więc nie wiem
  Zawansowane zegarki GPS – jak Cię stać to kupuj, nikomu nic do tego. Tym bardziej, że żywotność takiego sprzętu liczona jest w latach i lepiej kupić lepszy sprzęt niż po roku zmieniać. Różnice w cenie między niską półką a wysoką nie są aż tak znaczące. Dużo bardziej opłaca się kupić jeden lepszy niż dwa.
  Zaawansowane systemy nawadniania – zależy co nazywamy zaawansowanymi. Jeden z pokazanych pasów ma cztery mniejsze bidony zamiast jednego dużego, co jest dużo wygodniejsze. O ile podczas godziny czy półtorej aktywności dla kogoś ze stażem biegowym nawadnianie nie jest potrzebne to dla początkującego tak. Tym bardziej gdy jest gorąco.
  Buty startowe – racja. Dopalanie sprzętem jest potrzebne gdy po tygodniach treningów rekordy na długich dystansach poprawiasz o kilka sekund.
  A prawda jest taka, że jak Cię stać i masz z tego radość to sobie kupuj co tam chcesz, nikomu nic do tego. A jak komuś to przeszkadza to niech się leczy.

 • nrozsklov

  Oceniono 85 razy 75

  to mozna bigac bez gps, ekg i pulsometru? NIEMOZLIWE!

 • kolega22

  Oceniono 65 razy 55

  właściwie, to jak się nakupuje tyle gadżetów, to nawet już chyba biegać nie trzeba, wystarczy się obwiesić i stanąć na odpoczynek w ruchliwym (biegaczowo) miejscu, a zaslużony podziw i tak się należy.

 • lorl2

  Oceniono 38 razy 32

  Z tego co widzę fejsie to biegać da się nawet bez butów ale bez endomondo czy innego runkeepera to nikt z domu nie wychodzi.

 • kocurxtr

  Oceniono 30 razy 24

  do biegania potrzebne jest tak naprawdę tylko jedno: dobre buty (chronią stawy)
  opcjonalnie stoper lub zegarek (żeby nie spóźnić się do domu na obiad/kolację itp)
  bez pulsometru się da (o ile nie biegamy wyczynowo)
  bez bidonu się da (o ile nie biegniemy 100km)
  bez całej reszty w zasadzie się da , naprawdę !
  wystarczy biegać :)

 • kudlatynaklacie

  Oceniono 43 razy 21

  Z tymi pulsometrami to bzdura, są bardzo przydatne dla początkujących, którzy chcą spalić tłuszczyk. Nie musisz precyzyjnie znać stref tętna, trzeba tylko uważać, żeby nie było za wysokie.

 • m5

  Oceniono 22 razy 12

  Na prawdę, musicie takie artykuły płodzić!? Przecież każdy jest wolny i może robić ze swoimi pieniędzmi co chce. Nie naśmiewam się gdy ktoś na bieg 5km wychodzi z plecakiem "z bukłakami", nie naśmiewam się gdy jego endomondo pokazuje że przebiegł 2km ani nie naśmiewam się z niczego innego, z czego inni "wielcy" sportowcy-amatorzy by się naśmiewali, bo najważniejsze jest że ruszył(a) się z domu i biega. Pozdrawiam

 • sselrats

  Oceniono 27 razy 9

  Do biegania potrzebna tylko jest biegunka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX