Maraton na jesieni? 5 powodów dlaczego warto wybrać 17. PKO Poznań Maraton

Zaczyna się od jednego kółka na około pobliskiego parku. Zadyszka, kolka i ból w nogach przez następny dzień. Ale z każdym kolejnym wyjściem jesteśmy w stanie przebiec coraz dalej. Aż któregoś dnia jesteśmy gotowi na maraton. To ważna decyzja i wielki dzień. Warto, więc wybrać dobre miejsce, by przeżyć wspaniałe emocje. Oto dlaczego warto pobiec 9 października w 17. PKO Poznań Maratonie.
Poznań Maraton 2015 (16. PKO Poznań Maraton). Meta biegu i radość biegaczy Poznań Maraton 2015 (16. PKO Poznań Maraton). Meta biegu i radość biegaczy PIOTR SKÓRNICKI

Warto wybrać odpowiedni termin biegu

Dobrze zaplanowany termin biegu to połowa sukcesu. Maraton to wymagający dystans. Na przygotowaniach spędzimy wiele godzin. Długie wybiegania, interwały, biegi z narastającą prędkością... środków treningowych całe mnóstwo. A realizacja planu treningowego wymaga odpowiedniego czasu. Nie ma co przystępować do maratonu, kiedy nie jesteśmy do niego wystarczająco przygotowani.

Październik to dobry miesiąc na zmierzenie się z królewskim dystansem. Ryzyko upałów jest już raczej minimalne, ale nie grozi nam też zbyt duży chłód i opady. Optymalna temperatura do biegania to 15 - 18 stopni i takiej można się spodziewać 9 października w Poznaniu.

Aura sprzyja, uczciwie przepracowany sezon przygotowań za nami, więc można śmiało startować w poznańskim maratonie. Ale sama pogoda to nie wszystko.

 PKO Poznań Maraton

Trasa 17. PKO Poznań Maratonu Trasa 17. PKO Poznań Maratonu 17. PKO Poznań Maraton

Warto wybrać dobrą, ciekawą trasę maratonu

Termin wybrany, więc sprawdźmy co czeka nas na trasie. Poznanie profilu trasy zawodów, na których planujemy start to ważny element przygotowań i warto mieć to na uwadze w trakcie przygotowań. Jeśli czeka nas trasa z podbiegami uwzględnijmy to w naszym planie treningowym i dołóżmy więcej treningów siły biegowej, tak żeby wzniesienia nie były dla nas problemem.

A co nas czeka w Poznaniu? Na pewno będzie szybko! Nie jest to płaska jak stół trasa, ale to nadal dobra trasa do bicia rekordów. Pierwsze 8 km to delikatny zbieg. Później czeka nas rozłożony na 10 km podbieg, który nie powinien stanowić problemu. Na trasie mamy jeszcze jeden krótki podbieg na 25 kilometrze. A potem wracamy już minimalnie pod górę w stronę Międzynarodowych Targów Poznańskich, czyli upragnionej mety.

maraton, poznań maraton, profil trasy Poznańska trasa maratonu jest zróżnicowana dzięki czemu unikniemy nudy! A do tego dość szybka, bo dzięki lokalizacji startu i mety na terenie MTP wyrównują nam się podbiegi i zbiegi.

 

To świetna trasa zarówno na maratoński debiut, jak i kolejny start na królewskim dystansie z walką o poprawę życiowego rekordu.

17. PKO Poznań Maraton odbędzie się 9 października 17. PKO Poznań Maraton odbędzie się 9 października Agencja Gazeta

Kibice, emocje i sportowa rywalizacja

Maraton to wielkie sportowe wydarzenie. Godziny treningów, setki przebiegniętych kilometrów. A przed nami ponad 42 kilometry do pokonania, do których tak się szykowaliśmy. To wyjątkowy dzień i warto zadbać o dobrą atmosferę.

A tej nie można odmówić poznańskiej imprezie. Wielki bieg, poprzedzony rozbudowanym expo, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i dokupi ostatnie potrzebne gadżety. Albo gdzie można sobie sprezentować prezent za wytrwałość.

11.10.2015 Poznan . 16 PKO Poznan Maraton im. Macieja Frankiewicza . Sewek . Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta PIOTR SKÓRNICKI

 

Kolorytu i emocji dodają kibice, których obecność na trasie jest nieodzownym elementem biegu w Poznaniu. Możemy liczyć na gorący doping na samym starcie, oklaski na trasie i aplauz na trybunach przy mecie. Na mecie na maratonki czekają także róże, bardzo miły i nieodłączny już element poznańskich biegów. Wśród uczestników możemy spodziewać się licznych biegowych przebierańców, którzy dodają kolorytu i motywują w dotarciu do mety.

 

11.10.2015 Poznan , Miedzynarodowe Targi Poznanskie . Meta 16 PKO Poznan Maraton im. Macieja Frankiewicza . Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta PIOTR SKÓRNICKI

 

Ale poznański maraton to nie tylko świetna zabawa, ale też sportowe ściganie i walka do ostatniego centymetra trasy. W tym roku swój udział zapowiedzieli Emil Dobrowolski (zwycięzca ubiegłorocznej edycji), Marcin Fehlau - 7. miejsce w 2015 roku, Christopher Zablocki -  3. miejsce w PM w 2015 roku, Volha Utsova - 2. miejsce w 2015, Izabela Parszczyńska - 4. miejsce w 2015 roku.

Nie zabraknie, więc sportowych emocji!

Medal tegorocznej edycji PKO Poznań Maraton Medal tegorocznej edycji PKO Poznań Maraton POSiR

Atrakcje, czyli wyjatkowy medal, koszulka, pieniądze i pakiet na maraton w Berlinie

Co roku na uczestników Poznań Maratonu czeka ciekawa, wyróżniająca się z tłumu koszulka oraz medal, który przywoła wspomnienia. Tegoroczny medal jest srebrny, patynowany, ozdobiony elegancką niebieską emalią jubilerską. Co roku rewers poznańskiego medalu upamiętnia ważne historyczne wydarzenie. W tym roku będzie to 95. lecie targów Poznańskich - chluby Wielkopolan, która sprawia, że do Poznania od prawie wieku zjeżdżają się najwięksi kupcy i przedsiębiorcy z kraju i z zagranicy. Najbardziej charakterystycznym pawilonem targowym jest Iglica, która poprzez swoją formę przypominającą rakietę, stanowi symbol międzynarodowego Poznania i otwarcia Polski na świat.

poznań maraton

Poza wyjątkowym medalem i koszulką na uczestników czekają też nagrody. Skoro to 17 edycja maratonu to aż 17 osób wygra 1000 złotych. Wystarczy, że przekroczą linię mety, a do urny wrzucą los i będą mieli szczęście w loterii maratońskiej.

Organizator w ten sposób postanowił wynagrodzić maratoński trud.

- Narodził się pomysł obdarowania uczestników nagrodami finansowymi. 1000 złotych to kwota, która powinna sfinansować jakieś marzenie zawodnika, dlatego w puli nagród maratońskich uwzględniliśmy siedemnaście takich wygranych - mówi Dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Zbigniew Madoński.

maraton, poznan maraton

Jeśli finansowa nagroda okazałaby się nie wystarczającym motywatorem, by dotrzeć do mety, można też próbować wylosować nagrody takie jak: 5 voucherów o wartości 500 zł na zakup odzieży sportowej marki 4F, 5 startów na prestiżowy Maraton w Berlinie w 2017 roku.

17. PKO Poznań Maraton odbędzie się 9 października 17. PKO Poznań Maraton odbędzie się 9 października Agencja Gazeta

Kontrola antydopingowa i woda kranówka na trasie

Są dwie cechy charakterystyczne, które odbijają się szerokim echem przy każdej edycji poznańskich biegów. Pierwsza to kontrola antydopingowa. Najlepsi na mecie zawsze poddawani są kontroli antydopingowej, a organizatorzy z ogłoszeniem oficjalnych wyników czekają na wyniki komisji. W zeszłym roku w związku z pozytywnym wynikiem badań zdyskwalifikowany został trzeci na mecie Ukrainiec Bogdan Semenowycz. Zawodnik sam zrezygnował z możliwości przeprowadzenia powtórnego badania. W ten sposób na ostatnim stopniu podium znalazł się Amerykanin Christopher Zablocki.

Sprawy dopingu są zawsze gorąco komentowane, ale nie mniej gorąco komentowana jest woda z kranu, która podawana jest uczestnikom biegu na punktach odżywczych. Picie wody z kranu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. I nie ma co się temu dziwić. Woda dostarczana przez poznańskie wodociągi, firmę Aquanet, jest o wiele tańsza niż woda butelkowana. Jest też wysokiej jakości i można ją pić bez obaw o zdrowie, gdyż jest regularnie sprawdzana i badana. To rozwiązanie popularne na zachodzie. Kranówkę piją także maratończycy w Berlinie.

Do zobaczenia 9 października w Poznaniu na starcie 17. PKO Poznań Maratonu.

 PKO Poznań Maraton