Mistrzostwa Polski na dystansie 100 km, mamy oficjalny rekord wśród kobiet!

33. Supermaraton Kalisia, to jednocześnie Mistrzostwa Polski na dystansie 100 km. W tym roku padł oficjalny rekord Polski kobiet! Sprawdź kto stanął na podium.

Supermaraton Kalisia, mimo rangi Mistrzostw Polski na dystansie 100 km, to raczej kameralna impreza. Na oficjalnej liście startowej było tylko 146 uczestników. Zawodnicy wystartowali punktualnie o godz. 6:30. Limit czasu wynosił 12 godzin 30 minut. Niestety nie wszyscy biegacze pokonali pełny dystans.

Podczas takiego startu liczy się nie tylko przygotowanie fizyczne, ale też masa czynników zewnętrznych. Na wynik wpływa pogoda, samopoczucie i dyspozycja danego dnia. Wysiłek jest na tyle długi, że może wydarzyć się właściwie wszystko.

Tytuł Mistrza Polski zdobył Piotr Stachyra z nieoficjalnym czasem 7:15:52. Biorąc pod uwagę wyniki z poprzedniego roku, uzyskany rezultat, jest lepszy o ok. 55 minut od zeszłorocznego zwycięzcy.

Mistrzostwa Polski na 100 kmMistrzostwa Polski na 100 km Fot.: Tomasz Markiewicz

Jako drugi na mecie zameldował się Kamil Kunert, z czasem 7:17:51. Starta do pierwszego miejsca była niewielka, bo zaledwie 2 minuty.

Brązowy medal wywalczył Jacek Będkowski, z wynikiem 7:22:32. W 2014 roku otrzymał nominację do Reprezentacji Polski Ultramaratończyków (dystans 100 km). Na swoim profilu FB podkreślał, że udział w Supermaratonie Kalisia to jego cel numer jeden na sezon 2017. W Kaliszu pobiegł już po raz czwarty, debiutował w 2012 roku z czasem 8:42.

Mistrzynią Polski została Małgorzata Pazda-Pozorska, która ustanowiła oficjalny rekord Polski, 8:31:05. Jest to jednocześnie drugi wynik w historii tej imprezy, niezagrożony rekord trasy należy do Dominiki Stelmach, 8:01:41 z 2016 roku. Niestety na zeszłorocznej imprezie zabrało sędziów PZLA.

Mistrzostwa Polski na 100 kmMistrzostwa Polski na 100 km fot.: Krzysztof Pozorski

Srebrny medal wywalczyła Monika Biegasiewicz z czasem 8:40:39. Brązową medalistką została Małgorzata Karkoszka, bieg ukończyła z wynikiem 11:00:13.