5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie butów do biegania

Wybór odpowiedniego modelu butów do biegania wcale nie jest taki prosty. Musi być przede wszystkim wygodnie i funkcjonalnie. Aby wybrać właściwe buty, warto poświęcić chwilę na ich dobór. Sprawdź, jakich błędów unikać.

1. Zakupy przez internet

Takie zakupy są bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie mamy sprawdzonego modelu. Buty do biegania trzeba koniecznie przymierzyć, sprawdzić jak leżą, dopytać eksperta o ich właściwości. Możesz być pewny, że każda marka w opisie swojego produktu zamieszczonego w sklepie online będzie przedstawiał swoją markę w samych superlatywach.

Kolejną zmyłką, mogą okazać się opinie konsumentów. Pamiętaj, że to musi być Twój wybór. To co sprawdzi się u Ciebie niekoniecznie będzie tym czego szuka Twój znajomy. Pamiętaj, że na wybór butów składa się wiele czynników: teren w jakim biegasz, budowa stopy, masa ciała, to jak stawiasz stopę w kontakcie z nawierzchnią.

Jeśli zakupy przez internet, to tylko ze sprawdzonego źródła, po uprzednim sprawdzeniu danego modelu w realu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego sklepu.

2. Za mały rozmiar

Buty do bieganiaButy do biegania fot.: pixabay

Buty do biegania powinny być zawsze o ok. 0,5-1cm większe niż standardowy rozmiar butów sportowych jakie nosimy na co dzień. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty, podczas każdego kroku stopa przesuwa się w bucie do przodu i tyłu. Musi mieć miejsce na pracę podczas biegu. Nie myślcie, że ściśle zawiązane sznurowadła są dobrym rozwiązaniem, otóż wręcz przeciwnie. Z każdym kolejnym kilometrem Twoja stopa puchnie, co w efekcie może powodować ucisk i liczne otarcia. Bieg w za małych butach może wykluczyć Cię na kilka dni z treningów, będziesz potrzebował trochę czasu na zaleczenie odcisków. Stopa musi mieć lekki luz.

Weź pod uwagę porę dnia w jakiej kupujesz buty. Rano stopa jest wypoczęta, za to wieczorem, po całym dniu chodzenia może być już trochę nabrzmiała.

Kolejnym elementem jest skarpeta w jakiej mierzysz buty, zawsze zabieraj ze sobą jedną parę, w której na co dzień trenujesz. Stópki z rajstopy czy eleganckie skarpety do garnituru różnią się strukturą i grubością od tych sportowych.

Warto zapamiętać swój rozmiar, najlepiej w centymetrach, choć i tu rozmiar rozmiarowi nie jest równy. Różnice wynikają z modelu danego buta oraz marki. Jedynym słusznym sposobem jest zmierzenie obuwia przed jego zakupem.

3. Buty na ostatnią chwilę

Do zakupu butów w ostatniej chwili skłania często okazyjna cena podczas zakupów na expo zorganizowanym tuż przed zawodami. Najgorszy błąd jaki możesz popełnić to decyzja o udziale w zawodach w butach, których wcześniej nie przetestowałeś na treningach. Im dłuższy dystans, tym ma to coraz większe znaczenie.

To, że przy zakupie buty wydają Ci się idealne, nie oznacza, że świetnie sprawdzą się podczas długiego biegu, np. maratonu czy biegu ultra. Wystarczy jeden mały element, który może popsuć Ci cała zabawę podczas zawodów. Marzenia o dobrym wyniku mogą oddalać się wraz z kolejnym bąblem, otarciem i krwiakiem.

Niestety wiele osób nabawia się licznych otarć w każdych nowych butach, ale wraz z kolejnym treningiem jest coraz lepiej. Bywa, że stopa jest bardzo wrażliwa na każdą zmianę i potrzebuje czasu na "przystosowanie się".

4. Jestem tylko amatorem, biorę co jest

Buty do bieganiaButy do biegania fot.: pixabay

Nie! To, że nie jesteś zawodowym biegaczem nie zmusza się do biegania w byle czym. Komfort biegania i dobrze dobrane buty są bardzo ważnym elementem każdego treningu. Nawet jeśli biegasz 2-3 razy w tygodniu na butach nie ma co oszczędzać.

Mało tego, źle dobrane buty mogą prowadzić do kontuzji, dlatego bardzo ważna jest wygoda i funkcjonalność. Przy zakupie pierwszych butów do biegania warto udać się do specjalistycznego sklepu i sięgnąć porady eksperta. To nie musi być model buta z najnowszej kolekcji, sprzęt ma być przede wszystkim dla Ciebie, a nie Ty dla niego.

Jeśli chcesz, żeby buty były idealnie dopasowane do Ciebie, warto wykonać  specjalistyczne badania u fizjoterapeuty lub w specjalistycznym sklepie biegowym. Dzięki temu określisz typ stopy (chodzi o jej rotację do zewnątrz lub wewnątrz przy kontakcie z podłożem) i będziesz miał możliwość dobrania odpowiednich butów.

5. Przeznaczenie butów do biegania

Buty do bieganiaButy do biegania fot.: pixabay

Najlepsza opcją jest zakup uniwersalny butów do biegania, tylko trudno takie niestety znaleźć. Przed wyborem butów do biegania warto wziąć pod uwagę:

- teren w jakim będziesz biegać, jeśli będą to głównie utarte szlaki w lesie, chodnik i droga asfaltowa nie ma sensu kupować butów z agresywnym bieżnikiem. W butach trailowych nie dasz rady wykonać konkretnych jednostek np. na tartanie, nie zabierzesz ich też na siłownię.

- długość dystansu, jeśli biegasz okazjonalnie od 5 do 10 km podczas jednej sesji treningowej, nie musisz martwić się o dodatkową amortyzację. Za to przy długich  wybieganiach, dochodzących do 20 km warto rozważyć zakup takiego modelu, który będzie miał większą amortyzację.

- buty startowe czy treningowe, buty startowe będą lżejsze i zmniejszą amortyzacją, buty treningowe będą zapewniały większą ochronę i będą bardziej stabilne, za to mniej dynamiczne.

Buty muszą być przede wszystkim funkcjonalne!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.