Pływanie a bieganie. Jakie korzyści niosą ze sobą regularne wizyty na basenie dla biegacza?

Pływanie to doskonałe uzupełnienie treningu biegowego. Regularne zajęcia na basenie wzmacniają mięśnie pleców, ramion i brzucha. To również dobra alternatywa dla biegacza podczas kontuzji. Sprawdź, jakie zalety niesie ze sobą pływanie.

Bieganie to dyscyplina, która potrafi ujawnić wady naszego ciała oraz występujące w nim asymetrie. W efekcie często dochodzi do kontuzji. Nie bieganie jest tu jednak winne, a wieloletnie zaniedbania.

A jak to jest z pływaniem? To sport bardzo techniczny, ale uchodzi za najmniej kontuzyjny. Czy może być dobrą alternatywą lub treningiem uzupełniającym dla biegacza?

Pływanie to świetny trening nieobciążający układu kostnego, który wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha oraz obręczy barkowej, pomaga też rozwijać się układom: oddechowemu, krwionośnemu i nerwowemu.

Jakie korzyści niosą ze sobą regularne wizyty na basenie u biegacza?

1. ODCIĄŻENIE STAWÓW

Każdy sportowiec jest narażony na kontuzję. Tak samo jest w przypadku biegaczy. Trening w wodzie owszem, może pomóc ale bez odpowiedniego wsparcia fizjoterapeuty niestety sama wizyta na pływalni, nie pomoże. Możemy ją potraktować jako dodatkową jednostkę wspomagającą, natomiast bycie pod opieką specjalisty jest w tej kwestii nieuniknione.

Kolejne zagadnienie – kręgosłup. Warto zaznaczyć, że sama zmiana wektora pracy sportowca już jest ciekawa. Dodatkowo ciało nie  jest poddane grawitacji, co sprawia że kręgosłup nie jest obciążony. Wzmacniane są natomiast mięśnie, przede wszystkim grzbietu, których funkcją jest podtrzymanie kręgosłupa.

2. ZWIĘKSZONA POJEMNOŚĆ PŁUC

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pływacy to osoby posiadające nieprawdopodobną wydolność. Idąc tym tokiem myślenia, biegacze trening pływacki mogą potraktować jako jednostkę wspomagająca zwiększyć pojemność płuc.

3. WYTRZYMAŁOŚĆ TLENOWA

Trening pływacki, może być idealną alternatywą w okresie poza startowym na podtrzymania formy biegacza i uzupełnienie metody treningowej.

Jednostajna, długa praca (ok. 60 minut), przy jednolitym tempie pozwoli sportowcowi na podtrzymaniu wytrzymałości.

Nie zapominajmy jednak o tym, że aby wytrzymałość biegacza była efektywna, zdecydowanie większość treningu powinna odbywać się w jego dyscyplinie.

4. STABILIZACJA CORE

Mięśnie tzw. centralnej stabilizacji tułowia do których należą [od dołu] mięśnie dna miednicy, [od przodu] mięsień poprzeczny brzucha, [od tyłu] mięsień wielodzielny wspomagane są również [od góry] przeponą. Wspólna, prawidłowa praca wszystkich tych mięśni daje nam stabilną pozycję podczas wykonywania wielu ćwiczeń, nie obciążając przy tym kręgosłupa i zapobiegając jego kontuzjom. Tylko dzięki mocnemu CORE biegacz może cieszyć się długotrwałym treningiem bez odczuwania dyskomfortu. W takiej sytuacji trening pływacki może wspomóc pracę przepony podczas wydechów do wody, gdyż stawia ona znacznie większy opór niż naturalne środowisko biegacza.

 5. KOORDYNACJA

Zmiana środowiska na wodne wymaga zupełnie innego ułożenia ciała i wykonywania innych ruchów w celach lokomocji, co uczy kształtowania świadomości w różnych środowiskach dając bodziec do dalszego rozwoju. Może mieć to przełożenie podczas wykonywania trudnych koordynacyjnie ćwiczeń na lądzie co być może będzie wpływało na poprawę końcowego wyniku sportowego. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie da się zastąpić treningu biegowego a pływanie jest dodatkiem który w niektórych przemyślanych przypadkach może go wspomóc.

 6. „ZABIJANIE” MONOTONII

Treningi biegowe często kojarzony jest z długotrwałym, ciągłym biegiem (nie dla wszystkich atrakcyjny). Po części trzeba się z tym zgodzić, gdyż takie treningi dają nam solidną podstawę do dalszego rozwoju. Natomiast prawidłowo prowadzony trening oprócz takich jednostek powinien zawierać elementy siły biegowej, treningu siłowego, tempa czy też różnego rodzaju interwały. Długotrwałe kontynuowanie treningu i brak wyraźnych progresów mogą powodować swojego rodzaju znużenie i powodować utratę zapału do treningu biegowego. Tutaj pływanie może pomóc biegaczowi podtrzymać formę i dodatkowo na jakiś czas „oczyścić głowę” oraz nabrać sił i chęci do dalszych zmagań z treningiem biegowym.

7. REGENERACJA

Ciało każdego sportowca potrzebuje odpoczynku, zrelaksowania się. Wyjście na pływalnie może być idealną alternatywą do tego aby wyciszyć organizm. Samo przebywanie w wodzie odpręża. Pływanie pozwala na to aby napięcie mięśniowe zostało zmniejszona a nasz układ krążenia odciążony.

8. TRENING WSPOMAGAJĄCY

Trening na pływalni, może okazać się idealną jednostką wspomagającą osiągnięcia biegacza. Warto jednak zaznaczyć, że aktywność tę należy potraktować jako dodatek do treningu biegacza.

Autor: Karolina Dąbrowska Sport Lajna , Jacek Bernard, instruktorzy pływania

Copyright © Agora SA