Sensacyjne zwycięstwo Yuki Kawauchi i Desiree Linden w fatalnych warunkach na trasie Maratonu w Bostonie

122. edycję maratonu w Bostonie, najstarszego na świecie biegu na dystansie 42 km 195 m, zwyciężył Japończyk Yuki Kawauchi. Trasę w deszczu i przy zimnym wietrze pokonał w czasie 2:15.58. Wśród kobiet triumfowała Amerykanka Desiree Linden - 2:39.54.

Tegoroczny Boston Marathon zapisze się na kartach historii między innymi ze względu na panujące tego dnia, bardzo trudne warunki pogodowe. W poniedziałek 16 kwietnia uczestnicy biegu musieli zmierzyć się z ulewnym deszczem, przenikliwym wiatrem i odczuwalną temperaturą poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zwycięzcą Boston Marathon 2018 został Japończyk Yuki Kawauchi, bieg ukończył z czasem 2 godziny 15 minut i 58 sekund. Jego triumf okazało się ogromną niespodzianką, zwłaszcza że Yuki to amator. Podczas gdy faworyci biegu zmagali się z trudnymi warunkami pogodowymi na trasie, Yuki Kawauchi stwierdził, że dla niego panujące aura były idealna.

31-latek to z jednej strony biegacz amator pracujący na pełnym etacie w urzędzie, a z drugiej gwiazda maratonów. Yuki znany jest ze swoich startów w kilkunastu maratonach rocznie. Japończyk został pierwszym od 31 lat zawodnikiem ze swojego kraju, który wygrał bostoński maraton.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Amerykanka Desiree Linden. To pierwszy triumf biegaczki z tego kraju w Maratonie Bostońskim od 33 lat. Poprzednią zawodniczką, która odniosła taki sukces była Lisa Larsen Weidenbach w 1985 roku. Linden linię mety przekroczył po 2 godzinach 39 minutach i 54 sekundach. To właśnie ona, najlepiej poradził sobie z trudnymi warunkami panującymi na trasie, które uniemożliwiły osiąganie rekordowych wyników.

Podczas wyścigu Amerykanka oderwała się od czołówki, żeby pomóc swojej rodaczce Shalane Flanagan (triumfatorce NY Marathon w 2017). Flanagan przerwała swój bieg, by zaliczyć krótki postój w toalecie. Desiree Linden wróciła do rywalizacji i stopniowo zaczeła budować przewagę nad innymi zawodniczkami.