Yared Shegumo mistrzem Polski w maratonie! Lider rywalizacji, Artur Kozłowski, niestety nie ukończył biegu

W ramach Orlen Warsaw Marathon, zostały rozegrane 88. PZLA Mistrzostwa Polski w maratonie. Najszybszy wśród Polaków okazał się Yared Shegumo (2:13:53). Podium dopełnili kolejno: Mariusz Giżyński i Arkadiusz Gardzielewski. Zwycięzcą całej rywalizacji został Kenijczyk Ezekiel Omullo z czasem 2:11:17.

Polscy maratończycy podczas tegorocznej edycji Orlen Warsaw Marathon, walczyli nie tylko o tytuł mistrza Polski w maratonie, ale również o minimum kwalifikacyjne na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Berlinie.

Od początku rywalizacji, w czołówce biegu znaleźli się: Yared Shegumo (polski lekkoatleta pochodzenia etiopskiego), Arkadiusz Gardzielewski oraz Artur Kozłowski.  Wśród zawodników byli również dwaj Kenijczycy: ubiegłoroczny zwycięzca OWM -  Felix Mutai, oraz Ezekiel Omullo, triumfator Maratonu Warszawskiego z lat 2015 i 2016.

Jeszcze na półmetku, polscy biegacze mieli ogromne szanse na uzyskanie końcowego wyniku w granicy 2:12, co spokojnie umożliwiłoby wypełnienie limitu PZLA na ME (2:13:30). Pół minuty za nimi biegli Mariusz Giżyński i Emil Dobrowolski. W drugiej części dystansu Giżyński stopniowo odrabiał straty, a Kozłowski niestety zszedł z trasy i nie ukończył biegu.

Ostatecznie Orlen Warsaw Marathon wygrał Ezekiel Omullo, który uzyskał wynik 2:11:17. Drugi był Fellx Kimutai z rezultatem 2:11:41. Podium uzupełnił Etiopczyk Herpasa Kitesa z czasem 2:11:46.

Yared Shegumo, mistrz Polski w maratonie 2018

Po tytuł mistrza Polski sięgnął, już po raz drugi w swojej karierze, Yared Shegumo, na mecie zameldował się z czasem 2:13:53. Nie o taki wynik jednak walczył, maratończyk chciał pobiec zdecydowanie szybciej. Shegumo narzekał na czołowy wiatr, który po 25 km z powodzeniem utrudniał dalszą rywalizację. Nie oznacza to jednak, że Yared nie ma szansy na wejście do składu reprezentacji Polski w Berlinie. Jako mistrz Polski ma na to spore szanse.

88. PZLA mistrzostwa Polski w maratonie88. PZLA mistrzostwa Polski w maratonie fot.: Agnieszka Kwiatkowska

Srebrny medal MP zdobył doświadczony maratończyk Mariusz Giżyński (2:15:15), który od 9 lat utrzymuje forme na bardzo wysokim poziomie. Polak od początku przyjął strategię biegu z lekkim zapasem, gdzie stopniowo skracał dystans dzielący go od innych zawodników. Brązowy medal MP wywalczył Arkadiusz Gardzielewski z czasem 2:15:57.

Mariusz Giżyński, wicemistrz Polski w maratonie. Rozmowa tuż po biegu

Emocjonującą końcówkę mogliśmy obserwować podczas rywalizacji kobiet. Przez długi czas prowadziła Azmera Abreha (ETH), która jednak na ostatnich kilkuset metrach została wyprzedzona przez ubiegłoroczną zwyciężczynię ORLEN Warsaw Marathon, Białorusinkę Nasstassię Ivanovą. Ostatecznie, Ivanova zameldowała się na mecie z czasem 2:28:03, a Abreha z czasem 2:28:07.

Pierwszą Polką i jednocześnie trzecią kobietą na mecie była Izabela Trzaskalska, która pokonała maratoński dystans w czasie 2:32:26.

88. Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn, Warszawa, 2018 r.