Caster Semenya w obliczu nowych przepisów IAAF, będzie zmuszona do obniżenia poziomu testosteronu

Caster Semenya pozostaje jedną z najbardziej kontrowersyjnych lekkoatletek w historii. Wszystko za sprawą zbyt dużego poziomu testosteronu w jej organizmie. IAAF wprowadza nowe przepisy.

Caster Semenya nadal budzi sporo kontrowersji. Zawodniczka z RPA jest dominatorką w biegu na dystansie 800 metrów od 2015 roku. Odniosła w swojej karierze wiele znaczących sukcesów. Semenya jest złotą medalistką z Igrzysk Olimpijskich w Rio oraz zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Londynie. 

Biegaczka cierpi na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów, w tym m.in. testosteronu. Jak się okazuje, Caster Semenya będzie musiała ustosunkować się do nowego regulaminu IAAF, dotyczącego dozwolonego poziomu testosteronu u lekkoatletek. Nowe przepisy miałby obowiązywać od 1 listopada. Semenya w centrum uwagi znalazła się już w 2009 roku, kiedy IAAF powiadomiła o przeprowadzeniu weryfikacji płci.

Przepisy dotyczą zawodników startujących na dystansie od 400 metrów do 1 mili. Oznacza to spore problemy dla 27-letniej biegaczki. Jej dalszy udział w biegach na dystansie 800 metrów stanie pod znakiem zapytania.

Caster Semenya będzie musiała zmniejszyć swój naturalny poziom testosteronu za pomocą leków. To warunek konieczny, jeśli zamierza bronić swoich olimpijskich i światowych tytułów na dystansie 800 m. Zawodniczka nie będzie mogła rywalizować również na swoim drugim koronnym dystansie 1500 metrów. Jeśli biegaczka nie podda się terapii, będzie mogła wystartować jedynie w biegach na dłuższych dystansach - 5 000 i 10 000 metrów.

Na chwilę obecną nowe regulacje będą miały zastosowanie na imprezach międzynarodowych z wyłączeniem zawodów krajowych i klasyfikacji męskiej.

Komentarze (71)
Caster Semenya w obliczu nowych przepisów IAAF, będzie zmuszona do obniżenia poziomu testosteronu
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 22 razy 14

  W ogole nigdy nie powinna startowac w zawodach dla kobiet.
  Dlaczego nie sprobuje startowac w zawodach dla mezczyzn?
  Aha, bylaby slabsza? A te dziewczyny, z ktorymi sie sciga?

 • J. Kola

  Oceniono 19 razy 11

  Dlaczego w szachach, gdzie decyduje tylko mozg, jest osobna klasyfikacja dla kobiet i mezczyzn ? Przeciez to jawna dyskriminacja genialnych szachistek !!

 • wsciekly_komentator

  Oceniono 13 razy 9

  - Trenerze, moze powinnam zmniejszyć poziom testosteronu, mam jakieś dziwne objawy??
  - Tak? a co sie dzieje?
  - No rosną mi włosy w dziwnych miejscach??
  - W jakich miejscach??
  - No na jajach....

 • apokaliptyk2018

  Oceniono 8 razy 6

  Baby są jakieś inne.

 • cogitek124

  Oceniono 11 razy 5

  to cos jest ohydne

 • Oceniono 4 razy 4

  Nad kobietami nie będzie miał już takiej przewagi .... a nie "nad <innymi> kobietami już nie będzie <miała> takiej przewagi" eehh

 • algreg

  Oceniono 6 razy 4

  ten jego śmieszy biust

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX