Lekkoatletyka. Świetny występ Cichockiej i sensacyjne zwycięstwo Hołub-Kowalik na 400m

Drugi dzień zmagań podczas Mistrzostw Polski w Lublinie przyniósł mnóstwo emocji. Do rywalizacji wróciła Angelika Cichocka, która wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy. Złoto na dystansie 400 metrów wywalczyła Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski.

W drugi dniu 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lublinie zostały rozegrane między innymi eliminacje na dystansie 200 i 800 metrów, finał biegów na 400 metrów przez płotki oraz finał na 400 metrów. Na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie zgromadził się komplet widzów, a bilety na to wydarzenie sprzedały się na dwa dni przed rozpoczęciem imprezy.

Lekkoatletyka. Swoboda, Ennaoui i Kszczot zdobyli tytuł Mistrza Polski

Mocna finałowa obsada biegu na dystansie 400 metrów podczas Mistrzostw Polski

Bieg kobiet na dystansie 400 m to walka nie tylko o tytuł Mistrzyni Polski, ale też wejście do składu sztafety 4x 400 metrów na Mistrzostwa Europy w Berlinie. Stawka była obsadzona bardo mocno, ale niepisaną faworytką była Justyna Święty-Ersetic. Lekkoatletka w tym roku zaczęła swój sezon trzecim wynikiem w histrori polskiej lekkoatletyki. Uzyskany wyniki 51,05 sekundy jest jednocześnie jej rekordem życiowym i czwartym wynikiem w tabelach europejskich. Niestety w Lublinie nie powtórzyła swojego sukcesu i musiała przyznać dominację swojej koleżanki.

Iga Baumgart-Witan: To, że mam minimum i wynik, wcale nie znaczy, że pojadę na Mistrzostwa Europy do Berlina

Małgorzata Hołub-Kowalik (Bałtyk Koszalin) pobiła rekord Mistrzostw Polski i ustanowiła czwarty wynik w historii polskiej lekkiej atletyki w biegu finałowym na 400 metrów (51,18).

- Startowałam z szóstego tory, najgroźniejsze rywalki miałam za plecami. Od początku zaczęłam bardzo mocno. Wiedziałam, że Justyna jest bardzo blisko mnie, czułam to. Walczyłam do ostatnich centymetrów i bardzo się z tego cieszę. Sztafeta na Mistrzostwa Europy będzie bardzo mocna, ale nie chcę zakładać medali na szyi, dopóki nie będziemy po biegu.

- powiedziała Małgorzata Hołub-Kowalik

Justyna Święty-Ersetic straciła do zwyciężczyni zaledwie 0,8 sekundy i z czasem 51,26 wywalczyła srebro. Podium dopełniła Iga Baumgart- Witan z wynikiem 51,73.

Lekkoatletyka. Wielki sukces Polaków. Drugie miejsce w Pucharze Świata!

Karol Zalewski po raz pierwszy wywalczył tytuł Mistrza Polski na dystansie 400 metrów

W finałowej rywalizacji mężczyzn wygrał Karol Zalewski (45,53 s) tuż za nim na metę wbiegł Łukasz Krawczuk (46,04 s), a brąz wywalczył Dariusz Kowaluk (46,06 s). Poza podium znaleźli się Rafał Omelko oraz Jakub Krzewina czuli panowie wchodzący w skład sztafet 4x400 metrów z Birmingham.

- Bardzo dobrze mi się biegło, mimo, iż startowałem na 100 i 200 metrów, za mną były też eliminacje na 400, więc trochę w nogach miałem tych startów. Ale skoro na takim zmęczeniu jestem w stanie zrobić niezły czas to mam nadzieję, że w Mistrzostwach Europy będzie jeszcze lepiej.

– mówił Karol Zalewski

Świetny powrót do rywalizacji Angeliki Cichockiej na dystansie 800 metrów

Bieg eliminacyjny na dystansie 800 metrów w Lublinie to dla Angeliki Cichockiej dopiero drugi start w sezonie po kontuzji kolana. Lekkoatletka z czasem 2:01:55 zapewniła sobie pewny awans do finału i jednocześnie wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy w Berlinie.

- Wracam. Przyjechała tu po wynik i już w eliminacjach pobiegłam bardzo mocno, czyli zupełnie odwrotnie niż rok temu. Nie mogłam ryzykować, chciałam mieć minimum w kieszeni. O kontuzji staram się nie myśleć, bo to był dla mnie bardzo ciężki czas. Już nie mogę doczekać się Berlina, a co do taktyki finałowej  to pomyślę nad tym jak tylko się zregeneruję.

- Angelika Cichocka

Angelika Cichocka odpowiada na pytania kibiców: Z kolanem coraz lepiej, niestety wciąż biegam z bólem

Awans do finału zapewnił sobie również Marcin Lewandowski, który jeszcze w piątek startował w Diamentowej Lidze w Monako (1:44:52). W eliminacjach zajął szóstą lokatę, taktyczny plan został zrealizowany w stu procentach (1:52:39).

W gronie finałowym na dystansie 200 metrów zobaczymy Annę Kiełbasińską

Anna Kiełbasińska podczas 94. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Lublin 2018Anna Kiełbasińska podczas 94. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Lublin 2018 JAKUB ORZECHOWSKI

Anna Kiełbasińska weszła do finału z czasem 23,04 sekundy, sprinterka uzyskała najlepszy wynik w eliminacjach. Tuż za nią znajduje się Martyna Kotwiła, brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek do lat 20 w biegu na 200 metrów. Mistrzostwa świata rozegrane zostały w Tampere w Finlandii. Kotwiła do finału awansowała z czasem 23,50 sekundy.

Anna Kiełbasińska zdradza jak wygląda od kuchni jej dzień przed zawodami [relacja]