Suguru Osako za rekord Japonii w maratonie zarobi 100 milionów jenów!

Suguru Osako ustanowił nowy rekord Japonii podczas maratonu w Chicago. Linię mety przekroczyła z czasem 2 godzin 5 minut i 50 sekund. W ogólnej klasyfikacji zajął trzecią lokatę, a do zwycięzcy zabrakło mu zaledwie 29 sekund.

Suguru Osako podczas maratonu w Chicago ustąpił jedynie zawodnikowi z Etiopiii Mosinet Geremew Bayih  (2:05:24) oraz tegorocznemu rekordziście Europy na dystansie maratonu Mo Farah (2:05:11).

Dotychczasowy rekord Japonii w maratonie należał do Yuta Shitara (2:06:11) i został ustanowiony w lutym br. podczas maratonu w Tokyo. Uzyskany wynik szybko zapisał się na kartach historii, zwłaszcza, że Japończycy czekali na poprawę rekordu aż 15 lat! Tym razem poszło znacznie szybciej, zaledwie po upływie kilku miesięcy nowym rekordzistą kraju został Suguru Osako. Rekord Japonii na dystansie maratonu został poprawiony dokładnie o 21 sekund.

Maraton w Chicago: Mo Farah pobił rekord Europy w maratonie!

Suguru Osako specjalizował się głównie na dystansie 10 000 i 5000 metrów na bieżni. 27-latek na dystansie maratonu zadebiutował w 2017 roku podczas Boston Marathon, gdzie zajął trzecie miejsce za Geoffrey Kirui z Kenii i Galenem Ruppem ze Stanów Zjednoczonych. Trzecią lokatę zajął również w grudniu zeszłego roku podczas maratonu w Fukuoka.

Za swój sukces i rekord kraju otrzyma od japońskiej federacji lekkoatletycznej i jej partnerów równe 100 milionów jenów (ok. 880 tys. dolarów)!

100 mln jenów japońskich w przeliczeniu na polską walutę (na dzień dzisiejszy) daje około 3 316 800 złotych.