Mistrzyni Polski na ultradystansie pozbawiona tytułu za śmiecenie na trasie

Edyta Lewandowska obroniła tytuł mistrzyni Polski na ultradystansie. Mistrzostwa zostały rozegrane na trasie Łemkowyna Ultra-Trail na dystansie 70 kilometrów. Lewandowska wywalczyła złoto i ustanowiła nowy rekord trasy.

14 października w ramach Łemkowyna Ultra- Trail 70 zostały rozegrane mistrzostwa Polski na ultra dystansie. Biegacze do pokonania mieli 70 kilometrów. Zwyciężczyni tegorocznej rywalizacji pokonała ten dystans w 6 godzin 38 minut 45 sekund. Edyta Lewandowska obroniła tytuł mistrzyni Polski i ustanowiła jednocześnie nowy rekord trasy.

Lewandowska do domu miała wrócić ze złotym medalem mistrzostw Polski. Niestety, swoim triumfem nie cieszyła się zbyt długo. Zawodniczka została zdyskwalifikowana. Organizatorzy opublikowali stosowne oświadczenie, które pojawiło się na oficjalnej stronie imprezy 16 października. Lewandowska złamała bardzo ważny punkt regulaminu, który bezwzględnie zabrania śmiecenia na trasie biegu.

"Obowiązuje bezwzględny zakaz śmiecenia, niszczenia roślinności oraz innych działań niosących szkodę przyrodzie. Niestosowanie się do któregokolwiek z punktów Regulaminu może grozić dyskwalifikacją uczestnika"- przypominają organizatorzy w treści oświadczenia.

Decyzja z pewnością nie należała do łatwych, zwłaszcza że Edyta Lewandowska należy do grona bardzo utytułowanych i znanych zawodniczek w świecie biegów ultra. Organizatorzy musieli jednak odnieść się do złożonych protestów w trakcie tegorocznej edycji jednoznacznie.

"Edyta zachowała się więc w sposób niezgodny z regulaminem, a dodatkowo
głęboko sprzeczny z duchem biegów górskich i promowaną przez nas dbałością o środowisko naturalne. Śmiecenie podczas zawodów, w każdej postaci, na każdym poziomie zaawansowania, jest tak samo niedopuszczalne i w naszym odczuciu
musi spotkać się z bardzo poważnymi konsekwencjami" - podkreślają organizatorzy.

Lewandowska miała wyrzucić, aż w dwóch miejscach na trasie, opakowanie po żelu w obecności kibiców. Zawodniczka twierdzi, że poprosiła zebrane osoby o pomoc w ich wyrzuceniu do kosza. Niestety, zdanie w tej kwestii kibiców i biegaczki jest sprzeczne. Zawodnicza bierze jedynie pełną odpowiedzialność za wyrzucenie śmieci na pobocze drogi na odcinku asfaltowym między Lubatową a miejscowością Iwonicz Zdrój i bardzo za to przeprasza.

"Przyznałam się do rzucenia opakowania po żelu w niedozwolonym miejscu. Przeprosiłam za swoje zachowanie. Jako formę zadośćuczynienia zaproponowałam medialną akcję sprzątania szlaku, po którym przebiegała trasa biegu." - napisała Edyta.

Edyta Lewandowska nie zgadza się z ostateczną decyzją organizatorów. Zdaje sobie sprawę, że popełniła błąd, ale zapewnia, że nie miało to wpływu na osiągnięty rezultat. W odpowiedzi na oświadczenie publikuje obszerne wyjaśnienie na swoim profilu facebookowym. Jak twierdzi - nie miała możliwości odwołania się do zarzutów organizatorów, a kara według niej jest zbyt surowa.

Zdania osób komentujących zaistniałą sytuację są bardzo podzielone. Jedno jest pewne, regulamin został złamany. Pod wpisem, możemy przeczytać:

"Nie zgadzam się z decyzją. Zdarzyło się. Trudno. Wygrała i tak powinno zostać. Gdyby oszukiwała skracała trasę itd. Trud, jaki włożyła w ten bieg. Zaczynam się powoli denerwować. Głupie komentarze. Co zazdrościcie, że wygrała. A sędziowie kim są, żeby pozbawić kogoś zwycięstwa. Nie zgadzam się. Do widzenia. Panowie sędziowie szkoda pisać" - komentuje Wojciech.

"Przykre, ale zgodne z regulaminem" - napisał Adrian.

"Ja uważam, że to jest słuszna decyzja, ponieważ dlaczego druga zawodniczka na mecie, która jest czysta i w ferworze walki traci cenne sekundy i przegrywa z brudasem, który ma w dupie las, to powinna być zdyskwalifikowana i jeszcze karę zapłacić, brawo organizatorzy"- podkreśla Sebastian.

Zaktualizowane wyniki zostaną opublikowane w czwartek (18 października) na stronie internetowej imprezy i tym samy zostanie wyłoniona nowa mistrzyni Polski. Jeśli do tego dojdzie, złoty medal trafi do Katarzyny Solińskiej (6:42:18), srebro przypadnie Annie Kąckiej (7:14:01), a podium z czwartego miejsca uzupełni Kinga Kwiatkowska (7:25:41).

Treść całego oświadczenia dostępna jest TU.

Zanurkował w wodach koło Bali, a tam... morze śmieci

Komentarze (147)
Mistrzyni Polski na ultradystansie pozbawiona tytułu za śmiecenie na trasie
Zaloguj się
 • rgosc7

  Oceniono 32 razy 26

  Na spływie Wielkim Kanionem nie wolno wyrzucić nawet zapałki a i gów...a trzeba zabrać ze sobą. A u nas? Wystarczy wejść do pierwszego lepszego lasu: czasem więcej jest śmieci niż drzew. A na Mazurach? Obsra..y każdy metr brzegu. Brawo organizatorzy - trzeba wreszcie z takimi zachowaniami bezwzględnie walczyć!

 • laborantkolaborant

  Oceniono 23 razy 17

  kilometry leśnych ścieżek są obsrane fit-odpadami.
  chamstwo, tyle, że szczupłe, ale dalej chamstwo.
  może nagłośnienie tego przypadku coś jednak zmieni?

 • sselrats

  Oceniono 16 razy 14

  Jej sie to smiecenie po prostu nalezalo.

 • pikolo155

  Oceniono 17 razy 13

  "Przeprosiłam za swoje zachowanie. Jako formę zadośćuczynienia zaproponowałam medialną akcję sprzątania szlaku, po którym przebiegała trasa biegu."

  Jedno (dyskwalifikacja) nie wyklucza drugiego (sprzątania szlaku). Pytanie: czy teraz gdy zabrano jej medal podtrzymuje swoją propozycję i czy sama osobiście będzie w tym uczestniczyła? Czekam do doniesienia kiedy Lewandowska wróci na sprzątanie szlaku.

  Przypomina mi się dyskwalifikacja Mahiedine'a Mekhissi-Benabbada na mistrzostwach Europy po zdjęciu koszulki tuż przed metą. W efekcie Polak Krystian Zalewski który przybiegł trzeci dostał medal srebrny. Regulamin.

 • raddy

  Oceniono 18 razy 10

  Z komentarza kibica: "A sędziowie kim są, żeby pozbawić kogoś zwycięstwa."
  Typowy "suweren"...

 • fajny ptak

  Oceniono 9 razy 9

  A widzicie trasy dróg, po których przejeżdżają peletony kolarskie? Pobocza są "udekorowane" bidonami, opakowaniami po odżywkach, pelerynami.
  Niestety, ludzie są przyzwyczajeni do śmiecenia, nawet ci którzy mają zawodowy lub moralny obowiązek dbania o środowisko. Dużą część czasu spędzam w lesie. Obserwuję wycieczki szkolne i inne zorganizowane grupy ludzi, którzy po sobie potrafią zostawić śmieci. Apele o pozostawienie po sobie porządku nie zawsze przynoszą skutek.

 • palo_ma1

  Oceniono 12 razy 8

  Bardzo dobra odważna decyzja. Jeżeli czegoś nienawidzę, to właśnie śmieciarstwa.

 • yupikayey

  Oceniono 7 razy 7

  Regulamin jest prosty i został zaakceptowany. Można było przed startem zgłosić wątpliwości do regulaminu, ale tych wątpliwości nie było.

 • lukashh80

  Oceniono 9 razy 7

  Cała europa idzie w tą stronę. Na starcie Lavaredo Ultra Trail spiker kilkulrotnie powtarza "papierek wyrzucony na trasie = instant disqualification"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX